Zwyrodnienie kręgosłupa, a dokładniej zwyrodnienie stawów kręgosłupa to zmiany zbliżone do tychże, które są przy zwyrodnieniu stawów kolanowych czy biodrowych. Do tego na innym poziomie kręgosłupa potrafią pojawiać się dyskopatie, czyli przesunięcia jądra galaretowatego, popularnie nazywanego dyskiem międzykręgowym. W efekcie dyskopatii dochodzi do nacisku na bezpośrednio sąsiadujące korzenie nerwowe z wtórnymi neurologicznymi sygnałami korzeniowymi. Dolegliwość zwyrodnieniowa kręgosłupa jest degeneracyjnym zaburzeniem struktur kręgowych, które wywołują nieodwracalne zmiany. To duża dolegliwość, która rozpoczyna się dosyć niepozornie – od szybszego ulegania urazom, przeciążeniom oraz szybciej postępującemu zużyciu części budujących kręgosłup: stawów, dysków, kręgów?

 

Etiologie dolegliwości zwyrodnieniowej kręgosłupa

 

kręgosłupDolegliwość zwyrodnieniowa kręgosłupa nie musi dotyczyć tylko osób starych, choć oczywiście występuje wśród nich zdecydowanie częściej. Pierwsze kłopoty z kręgosłupem potrafią znaleźć się już w młodym wieku, blisko 25 roku życia oraz będą one połączone z częstym, nasilonym uciskiem, który uniemożliwia wykonywanie ruchów. Kręgosłup prawie na wszystkiej długości jest w stanie poruszać się (wyjątkiem są kręgi szyjne) oraz współpracować z głową, tułowiem i kończynami. Jeśli zawodzi jesteśmy przywiązani do łóżka, i w wielu rzeczach musimy się niestety ograniczać. Po 60 roku życia blisko połowa Polaków skarży się na bóle zwyrodnieniowe stawów. Kręgosłup dźwiga nasze ciało wielu lat oraz poprzez to powszechnie jako pierwszy daje o sobie znać.

 

Zwyrodnienie kręgosłupa – sygnały

 

W współzależności od tego, który odcinek kręgosłupa objęty jest zmianami zwyrodnieniowymi, sygnały dolegliwości są różne. W wypadku zwyrodnienia kręgosłupa szyjnego występuje ból w karku promieniujący do tzw. dołków nadobojczykowych, stawu barkowego oraz szczytu pachy. Jest toż wyraz nacisku oraz rozdrażnienia korzeni nerwowych szyjnych czy czasem całego splotu barkowego, czyli tzw. korzonkowy zespół szyjno-barkowy. Gdy zmiany dominują w obrębie piersiowym kręgosłupa, ograniczona jest sprawność ruchowa w obrębie skrętów lub skłonów oraz pojawia się neurologiczny ból międzyżebrowy, np. podczas kaszlu czy głębokiego oddechu. Jeśli nerwoból międzyżebrowy dominuje po stronie lewej, może sugerować typ wieńcowy dolegliwości bólowych oraz z tego względu może niepokoić grożącym zawałem serca. Najczęściej spotykane są zmiany zwyrodnieniowe w zakresie odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Zwyrodnienie kręgosłupa może powodować silne lub długotrwałe dolegliwości typu tzw. nerwobólu korzonkowego, lumbago czy nerwobólu nerwu kulszowego. Najczęściej występującą oznaką dolegliwości zwyrodnieniowej kręgosłupa jest ból oraz sztywność pleców, pojawiające się nawet w czasie siedzenia oraz bycia. Jeśli dolegliwość dotyka rdzenia kręgowego oraz nerwów, może być mrowienie, drętwienie, zmęczenie dolnej partii pleców, nóg oraz stóp.

 

Zwyrodnienie kręgosłupa – leczenie

 

Leczenie dolegliwości zwyrodnieniowej kręgosłupa nie należy do najprostszych oraz winna być ustalana z specjalistą prowadzącym nasz przypadek. Bycie w stałym kontakcie z specjalistą jest obowiązkiem każdego pacjenta, bo właśnie w tenże metoda mamy możliwość na jak największe zminimalizowanie ucisku oraz ryzyka rozwoju dolegliwości. Leczenie polega na stosowaniu leków farmakologicznych niesteroidowych preparatów przeciwzapalnych, choć w Stanach Zjednoczonych zastępuje się je paracetamolem, który jest miany za mniej niebezpieczny dla żołądka, choć o mniej skutecznym profilu działania, więc w jego stosowaniu niezwykle istotna jest dawka. Zazwyczaj to dwie standardowe pastylki, np. Apap wykorzystywane do 4 razy na dzień. Niesteroidowe środki przeciwzapalne powinny być włączone do leczenia po wykorzystaniu niefarmakologicznych metod leczenia. Wybór leku winien być podyktowany profilem bezpieczeństwa środka, i okres stosowania ograniczony do okresów zaostrzeń dolegliwości. Jeśli pragniemy działać w widoczne miejsce ucisku to duży wypróbowania jest plaster, np. Olfen Patch, który nakleja się w miejsce ucisku, żeby rozgrzał oraz rozluźnił rozciągnięcie. Jest zwłaszcza polecany na dolegliwość stawów. Jeśli preferujemy tradycyjną maść, to wypróbujmy Voltaren Max żel na ból stawów. Leczenie środkami stosowanymi miejscowo jest preferowane często w wypadkach umiarkowanych dolegliwości, gdy tylko jedno miejsca są objęte procesem chorobowym. Przy tym ryzyko symptomów niepożądanych jest tutaj mniejsze niż przy stosowaniu preparatów doustnych, a koncentracja podawanego przezskórnie środka wiele wyższa. Także stosowanie preparatów powinny uzupełniać ćwiczenia rehabilitacyjne dobrze dopasowane do swoich potrzeb. Pomoże prowadzenie zdrowego stylu życia, pilnowanie kuracji oraz zrzucenie nadprogramowych kilogramów. Leczenie chirurgiczne dolegliwości zwyrodnieniowej kręgosłupa jest ostatecznością oraz wszyscy staramy się jej uniknąć. Niestety czasami to dobre wyjście, by zachować zdrowie oraz kondycję ruchową. Na operację zdecydujmy się, jeśli podejmowane leczenie zachowawcze nie wystarcza a ból oraz dyskomfort zwiększają się. Zabiegi chirurgiczne polegają przede wszystkim na odbarczeniu uciśniętych elementów, stabilizacji struktur kręgowych i blokadzie kręgosłupa.

 

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ