zdrowe śniadanie

W powszechnej opinii najważniejszym posiłkiem dnia jest śniadanie. Mówią tak dietetycy, mówią tak naukowcy i trenerzy personalni. Jednak czy aby na pewno tak jest?

Dlaczego śniadanie jest tak ważne?

Pełnowartościowe śniadanie powinniśmy zjeść najpóźniej ok. 2 godziny po przebudzeniu. Podczas snu nasz metabolizm znacznie zwalnia, dlatego aby i on rozpoczął nowy dzień, warto w pierwszej kolejności zasiąść do sycącego i pełnowartościowego śniadania. Według licznych badań, śniadanie ma znaczący wpływ na naszą koncentrację, zdolność uczenia się, zapamiętywanie i rozwój intelektualny. Uczniowie, którzy rezygnują z drugiego śniadania częściej skarżą się na bóle głowy, rozdrażnienia czy konflikty z rówieśnikami. Osoby, które codziennie spożywają śniadania mają o 16% mniejsze ryzyko rozwoju nadciśnienia tętniczego, o 18% zespołu metabolicznego, o 19% cukrzycy typu 2 oraz o 20% otyłości.

Nie ma badań potwierdzających, że regularne jedzenie śniadań wpływa na masę czy skład ciała, jednak istnieją dowody na to, iż omijając śniadania, kolejne posiłki zjadamy większe, czym rekompensujemy sobie jego brak. Biorąc jednak pod uwagę zasady zdrowego żywienia i różnorakie zalecenia, by spożywać regularne mniejsze posiłki lecz częściej, spożywanie śniadań wydaje się bardzo rozsądnym wyjściem dla zachowania zdrowia.

Śniadanie – ile kalorii powinno dostarczać i jak je komponować?

Rozpoczynając dzień od śniadania, powinniśmy dostarczyć organizmowi energię niezbędną do efektywnego rozruchu. Najlepiej, jeśli śniadanie będzie stanowiło 25-30% energii całodziennej diety, czyli przy diecie 2000 kcal powinno dostarczać 500-600 kcal.

Bardzo ważna jest także jakość spożywanych śniadań. Najkorzystniej będzie dla naszego organizmu, jeśli śniadanie składać się będzie z produktów zbożowych pełnoziarnistych, np.: pieczywo razowe, graham, płatków zbożowych, musli bądź otrębów. Produkty zbożowe są bowiem źródłem drogocennego błonnika pokarmowego, który daje uczucie sytości, a także węglowodanów złożonych, które są trawione i wchłaniane do krwi powoli. Dzięki temu dostarczają organizmowi energii w dłuższym okresie czasu. Nie dochodzi od gwałtownych wahań poziomu glukozy we krwi, jak ma to miejsce w przypadku spożycia węglowodanów prostych.

Śniadanie białkowo-tłuszczowe

Śniadanie niekoniecznie musi składać się z węglowodanów. Warto zastanowić się nad śniadaniami białkowo-tłuszczowymi, które sycą na długo i są bardzo przystępne. Jajka używane w śniadaniach białkowo-tłuszczowych sprawiają, że przez długi czas nie odczuwamy głodu, a dzień rozpoczęty od jajecznicy od razu wydaje się piękniejszy.

Śniadanie jest niezwykle ważnym posiłkiem dnia, dlatego nie warto z niego rezygnować. Jeśli nie mamy czasu na jego przygotowywanie, warto skorzystać z cateringu dietetycznego, który może składać się z wszystkich posiłków dnia, bądź tylko kilku, w tym śniadania. Dieta pudełkowa z dowozem to ogromny komfort dla zapracowanych ludzi. Ponadto obecnie jest to rozwiązanie na każdą kieszeń.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ