Jod należy do pierwiastków mało popularnych w naturze, a pomimo to jest nam potrzebny do życia. Odnajdziemy go w każdej wodzie morskiej i pewnych ziemiach oraz wodach podpowierzchniowych. Niestety spożywanie produktów bogatych w jod, tj. ryby, warzywa lub jaja jest niewystarczające dla pokrycia dziennego zapotrzebowania człowieka. Najniebezpieczniejsze efekty tego stanu można było zauważyć kilkadziesiąt lat temu na nowonarodzonych dzieciach o różnym stopniu uszkodzenia. Dowiedz się czym zagraża deficyt jodu w ciąży oraz hamuj mu zawsze u siebie oraz swoich znajomych.

 

Rola jodu

 

Jod jest ważnym elementem hormonów tarczycy: tyroksyny oraz trójjodotyroniny – w związku z tym uczestniczy w regulacji przemiany materii. Także reguluje pracę ośrodkowego układu nerwowego. W organizmie jest on zmagazynowany przede wszystkim w gruczole tarczowym, małe liczby znajdują się w śliniankach, błonie śluzowej żołądka, mięśniach szkieletowych, a również w jajnikach u kobiet. Deficyt jodu oddziałuje niekorzystnie na stan zdrowia. Pierwszym symptomem braku jest zwiększenie tarczycy, czyli tzw. wole. W okresie ciąży powoduje nieodwracalny niedorozwój mózgu płodu, zwany kretynizmem. Dostrzega się także opóźniony wzrost psychomotoryczny u niemowląt. Z kolei umiarkowany deficyt tego składnika u kobiet w ciąży oraz dzieci jest etiologią obniżenia ważnych funkcji mózgu, takich jak możliwość uczenia się, zapamiętywania oraz kojarzenia. Następuje spadek ilorazu inteligencji. Niedostateczna część tego składnika w ciąży może łączyć się także z wyższym odsetkiem porodów martwych płodów, poronień. Także dieta wyróżniająca się niską zawartością jodu jest jedną z etiologii trudności z zajściem w ciążę. Nadmiar jodu także jest niebezpieczny, ale występuje rzadko. Zwykle jest wywołany przedawkowaniem środków farmakologicznych posiadających go w składzie. Przedawkowanie przejawia się wolem, zwiększeniem pracy gruczołów śluzowych, które doprowadzają do obrzęku twarzy. Z kolei dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego to laksacja oraz mdłości.

 

Zapotrzebowanie na jod

 

Czym grozi niedobór jodu w ciążyDzienne zapotrzebowanie na jod jest bardzo niskie, bo sięga tylko 200 mikrogramów. Kobiety na starcie ciąży powinny go stosować w znaczniejszych dawkach wynoszących 250 mikrogramów. Suplementacja jest uzasadniona na każdym etapie ciąży, bo zapobiega możliwym chorobom płodu oraz wspiera usposobienie mamy. Największe ilości jodu są niezbędne dla mam karmiących (chociażby 290 mikrogramów na dzień). Stosowanie go również przed pożądaną ciążą jest niezbędne z powodu wyższej możliwości zmagazynowania odpowiedniej liczby jodu dla niemowlęcia od wczesnych chwil jego życia. Możesz zwiększać jego braki na mnóstwo sposobów. Suplementacja daje tylko gwarancję, iż nasz organizm nie będzie narażony na braki, ale ważnym źródłem jodu winny być ryby oraz owoce morza. Obok nich odnajdziesz go w wodzie mineralnej oraz jodowanej soli morskiej. .

 

Źródła jodu

 

Jod jest przekazywany organizmowi zwłaszcza z pożywieniem, natomiast na obszarach nadmorskich wchłania się także przez system oddechowy oraz skórę. Nad oceanami zawartość jodu w powietrzu sięga do 400 μg/m3, a wraz z oddalaniem się od brzegów w głąb lądu – maleje. Na ilość jodu w powietrzu ma również nacisk zanieczyszczenie otoczenia. Dzienne zapotrzebowanie na jod jest uwarunkowane od wieku, płci oraz stylu życia. W stanach fizjologicznych, takich jak ciąża oraz laktacja i w okresie rozwoju u niemowląt, zapotrzebowanie na tenże składnik narasta. U ciężarnych sięga 200–250 µg/dziennie. Taka ilość umożliwia odpowiedni rozwój ciąży oraz rozwój płodu. Podstawowe źródło jodu dla wszystkich jest pokarm, zwłaszcza artykuły pochodzenia morskiego (ryby, wodorosty), w małym stopniu artykuły mleczne i jaja. Pewne pokarmy zaburzają wchłanianie jodu. Należą do nich elementy wolotwórcze obecne w kapuście, brokułach, brukselce oraz rzepie, dlatego osoby cierpiące niedoczynność tarczycy i będące w ciąży nie powinny często jeść tychże artykułów. Wykorzystywanie środków witaminowo-mineralnych zawierających jod jest zwłaszcza polecane kobietom w ciąży w obszarach górskich oraz podgórskich.

 

Zadbaj o przyszłość dziecka

 

Płód wytwarza hormony tarczycowe około 12 tygodnia życia. Niezbędny do ich pracy jod zapewnia mu z jedzeniem mama. Dlatego zapewnienie właściwej liczby jodu kobiecie w ciąży jest rzeczywiście ważne. Wiele mówi się o konieczności stosowania kwasu foliowego lub kwasów omega 3, jednak zapomina się jak negatywne efekty może spowodować dieta uboga w jod. Bezpośredni nacisk jodu na rozwój dziecka jest szczególnie ważny dla jego dalszego życia oraz zdrowia. Możliwe powikłania u dziecka, które miało za mało jodu to niedorozwój mózgu czyli kretynizm, który oddziałuje nie tylko na jego psychikę, ale oraz wygląd, sposób poruszania oraz porozumiewania. Niedostatek jodu u dzieci oddziałuje na uzyskiwanie gorszych sukcesów w nauce niż zdrowi rówieśnicy, obniża możliwość uczenia, kojarzenia oraz niekorzystnie odkłada się na ich intelekcie. W wieku dorosłym takie osoby będą miały trudność z płodnością a kobiety z utrzymaniem ciąży.

 

 

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ