wiara
fot. pexels.com

Nauka wiary dziecka to trudne zadanie dla rodziców. Dziś porozmawiamy o tym, co wpływa na umiejętne przekazanie wartości religijnych i wiary.

Zobacz też: https://www.citeam.pl/dwie-twarze-birmy-buddyzm-walczacy/ 

Nie tylko rodzice uczą dziecka wiary

Prawdą jest, że rola rodziców jest niezwykle ważna w nauce wiary dziecka. Nie jest jednak prawdą, że rodzice są w tym wszystkim najważniejsi. Rodzice chrzestni i inni bliscy członkowie rodziny również mają ogromny wpływ na to, jak dziecko uczy się wiary i z jaką wiarą wychodzi z domu w dorosłe życie.

Należy zaznaczyć, że małe dzieci uczą się poprzez naśladownictwo i to właśnie w najmniejszym wieku uczą się tej wiary najwięcej – mimo, że tak naprawdę nie wiele rozumieją. Wtedy jednak w umyśle dziecka zakorzeniają się pewne prawdy, schematy, które z czasem, gdy ono dorasta mogą być dobrze wytłumaczone i ugruntowane. Podczas gdy rodzice zwlekają z nauką wiary, może okazać się, że dziecku trudno zrozumieć ją. Zwłaszcza gdy rodzice nie żyli wiarą, nie praktykowali jej.

Praktykowanie wiary

To dlatego tak ważne jest, aby praktykować wiarę. Dziecko w ten sposób otacza się nią, żyje pośród niej. Dzięki temu wiara jest dla dziecka czymś naturalnym. Jest wiele dorosłych osób, które nie zostały wiary nauczone w dzieciństwie, nie miały w tym autorytetu, osoby, z którą mogłyby w wierze się rozwijać, a później gdy już dorosną jest im trudno głęboko wierzyć.

Kluczowy błąd

Być może nie tyle jest to błąd, ale warto potraktować to jako przestroga. Otóż wiele osób myli wiarę z pobożnością. Te dwie rzeczy powinny iść w parze; pobożność czyli wypełnianie praktyk religijnych, a wiara jako relacja z Bogiem. Takie podejście do nauki wiary dziecka sprawia, że rodzic przekazuje mu spectrum znaczenia tego, czym jest wiara.

Biblia dla najmłodszych

Warto zakupić Pismo Święte dedykowane dla najmłodszych i czytać je dziecku, jako książkę. Przy okazji oczywiście należy tłumaczyć dziecku całą historię w niej zawartą i odnosić się do życia codziennego. To bardzo pomaga w nauce dziecka wiary.

Przeczytaj też: https://www.zdrowie.info.pl/polskie-smaki-pomysly-szybkie-sniadania/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ