Jak zrzec się długów?

0
990

W Polsce dziedziczy się testamentowo bądź też ustawowo. Jeśli osoba, która zmarła nie pozostawiła po sobie testamentu to ustawa reguluje, komu spadek przypadnie w udziale. Zazwyczaj spadki są dla wielu osób miłym zaskoczeniem, mogą jednak okazać się również źródłem ogromnych kłopotów, jeśli dziedziczone ma zostać zadłużenie.

Kolejność dziedziczenia

Wiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że osoba zmarła posiadała długi. W takiej sytuacji można jeszcze wiele zdziałać i odrzucić spadek, wraz z zadłużeniem. W przypadku dziedziczenia ustawowego, obowiązuje następująca kolejność. Najpierw dziedziczy współmałżonek oraz dzieci. Następnie wnuki. Kolejno są rodzice spadkodawcy, a jeszcze dalej w szeregu jego rodzeństwo. Później natomiast spadek przypada zstępnym rodzeństwa spadkodawcy -> dziadkom spadkodawcy->zstępnym dziadków spadkodawcy.

Oczywiście nie zawsze sytuacja na temat stanu materialnego osoby zmarłej, jest oczywista dla jego przyszłych spadkobierców. Niestety dość często się zdarza, że pożyczki są zaciągane w ukryciu przed małżonkiem, dziećmi i innymi bliskim osobami. Dlatego przed przyjęciem spadku, warto zweryfikować czy dana osoba nie posiadała żadnych długów.

Gdzie szukać informacji o długach?

Można popytać innych członków rodziny o to, czy wiedzą oni coś w tej sprawie. Wiedzy na temat długów mogą dostarczyć również rachunki zmarłego, które zazwyczaj przechowywał on w domu. Inną już nieco bardziej skomplikowaną opcją jest złożenie wniosku u komornika bądź też w sądzie, o sporządzenie spisu inwentarza. Można także szukać pomocy w rejestrze BIK lub BIG przedstawiając akt zgonu danej osoby i przedstawiając sytuację dotyczącą możliwości dziedziczenia.

Jeśli okaże się, że dana osoba pozostawiła długi, należy w odpowiednim terminie zrzec się spadku. Można to zrobić przed notariuszem bądź też w sądzie cywilnym w ciągu 6 miesięcy od momentu, gdy dowiedzieliśmy się o śmierci spadkodawcy.

Zrzeczenie w imieniu małoletnich

Warto mieć świadomość tego, że taki spadek odziedziczyć może również osoba małoletnia. W takiej sytuacji na samym początku należy wystosować prośbę do Sądu Rodzinnego o to, by móc zarządzać majątkiem osoby małoletniej. Następnie jeśli decyzja będzie pozytywna, można odrzucić spadek w imieniu osoby małoletniej przed Sądem lub u notariusza. Spadek z zadłużeniem może odziedziczyć również nienarodzone dziecko, które zostało poczęte w trakcie życia spadkodawcy. Wówczas proces odrzucenia spadku w jego imieniu wygląda tak samo, jak w przypadku pociech, które są już na świecie.

Artykuł powstał na podstawie informacji dostępnych na blogu strony https://karolinafurtak.pl/.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ