krzywa przegroda nosowa - jakie są przyczyny?

Krzywa przegroda nosowa jest to zmiana anatomiczna nosa, która ma wpływ na drożność nosa i sposób oddychania. Przegroda jest częścią nosa wewnętrznego, jej zadaniem jest podział nosa na prawy przewód nosowy i lewy przewód nosowy. Przegroda nosowa zbudowana jest tkanki chrzęstnej i kostnej. Na granicy jej styku powstaje skrzywienie.

Krzywa przegroda nosowa – jakie niesie za sobą konsekwencje?

U niektórych dzieci i osób dorosłych bardzo łatwo zaobserwować, że przegroda nosowa jest skrzywiona. Jest to dość nieestetyczne, a dodatkowo wpływa na ogólny wygląd twarzy. Natomiast w niektórych przypadkach skrzywienie przegrody nosowej jest niezauważalne. A co lepsze, nawet dolegliwości z nią związane są delikatniejsze.

W przypadku bardziej zaawansowanych skrzywień dolegliwości współtowarzyszące mogą być uciążliwe. Najczęściej występującymi objawami, które pojawiają się w przypadku krzywej przegrody nosowej, zarówno u dzieci jak i dorosłych są:

  • uczucie ciągle zatkanego nosa, może pojawić się po jednej lub po obu stronach,
  • nawracające i dość częste infekcje górnych dróg oddechowych, dochodzi do trudności z pozbyciem się wydzieliny w nosie,
  • przewlekły katar,
  • problemy z oddychaniem podczas snu, może pojawić się nawet chrapanie czy bezdech senny, przez co dochodzi do zmęczenia i problemów ze snem,
  • problemy z oddychanie podczas wysiłku fizycznego,
  • oddychanie przez usta, w wyniku zwężenia jamy nosowej, dochodzi do trudności z oddychaniem,
  • mowa ‚przez nos’, osoba która posiada krzywą przegrodę nosową, ma specyficzną barwę głosu,
  • krwawienie z nosa,
  • częste bóle głowy,
  • zaburzenia zmysłu zapachu.

Przeczytaj też: http://www.mamaprzedszkolaka.pl/probiotyk-przy-antybiotyku-czy-nalezy-stosowac-u-dzieci-i-jak-dlugo/

Diagnostyka i leczenie krzywej przegrody nosowej u dzieci i dorosłych

Jeżeli podejrzewamy u siebie lub u dziecka krzywą przegrodę nosową, powinniśmy się udać na konsultację do lekarza specjalisty, zwykle jest to laryngolog lub otolaryngolog.

Lekarz diagnozuję schorzenie na podstawie szczegółowego wywiadu oraz badania laryngologicznego. Przed postawieniem ostatecznej diagnozy, należy wykonać dodatkowo tomografię komputerową lub RTG twarzoczaszki.

Po otrzymaniu wyniku badania specjalistycznego, lekarz decyduję o metodzie leczenia. Oraz o tym, czy korektora w ogóle jest potrzebna. Nie każda osoba, posiadająca krzywą przegrodę nosową kwalifikuje się do zabiegu chirurgicznego. Wszystko zależy od rodzaju zniekształcenia przegrody nosowej oraz dolegliwości, które występują.

Źródło: https://akademiamalucha.pl/

[Głosów:9    Średnia:2.3/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ