Teoretycznie wydaje się, że młodzież nie czyta książek. Jednak na tle reszty społeczeństwa ta grupa wiekowa bardzo pozytywnie się wybija. Oczywiście nie chodzi o czytanie lektur, ponieważ z tym wiele osób jest na bakier, jednak bestsellerowe książki dla młodzieży cieszą naprawdę sporą popularnością.

Czytanie książek w naszym kraju

Poziom czytelnictwa w naszym kraju nie jest, delikatnie mówiąc, za wysoki. W końcu ponad połowa Polaków nie czyta nawet jednej książki w roku. Również domowe biblioteczki nie prezentują się okazale, a często zdarzają się domy w ogóle pozbawione książek. Wbrew pozorom nie chodzi o to, że nagle wszyscy przerzucili się na treści wirtualne i masowo wykupują audiobooki i ebooki. Badania wskazują, że nawet teksty zawarte na trzech stronach maszynopisu okazują się zbyt trudną przeszkodą do pokonania. Jedynie 13% stanowią czytelnicy zaangażowani, którzy śledzą nowości i z wypiekami na twarzy oczekują kolejnej premiery. W tym kontekście można powiedzieć, że z młodzieżą nie jest wcale tak źle, a tytuły dedykowane nastolatkom mogą pochwalić się całkiem niezłą sprzedażą, co potwierdzi księgarnia wysyłkowa. Widać to również w statystykach. W sumie ponad 60% naszych rodaków w ogóle nie czyta książek, natomiast w grupie młodzieży ten odsetek wynosi około 15%, więc dysproporcja jest naprawdę duża. To daje też nadzieję, że trend utrzyma się w dorosłym życiu młodego człowieka i za kilka lat przynajmniej zbliżymy się do poziomu czytelnictwa w Skandynawii.

Co przyciąga młodzież do książki?

Przyczyn tego stanu można upatrywać w różnych kwestiach. Przede wszystkim będzie to moda. Pozytywnym impulsem okazała się cała seria książek o Harrym Potterze, która zapoczątkowała zainteresowanie młodych literaturą. Zaważyła prawdopodobnie tematyka, w końcu młodych niezwykle fascynuje świat magii i tego, co nieznane oraz niezbadane. Współczesne książki dla młodzieży wyraźnie wyróżniają się na tle tradycyjnej literatury. Bestsellerami stają się zwłaszcza wciągające sagi o wampirach, duchach i magii. Młody człowiek może dzięki nim przenieść się w inny świat. Oprócz literatury fantasy, science-fiction i horrorów równie często młodzież sięga po biografie znanych, młodych ludzi, którzy osiągnęli już sukces. Tego typu literatura może inspirować nastolatków i dawać im nadzieję na sukces. Księgarnia wysyłkowa zauważa też rosnącą popularność książek poradnikowych i z zakresu rozwoju osobistego, jak „Ja. Wersja 2,0”, które mają na celu motywować do dążenia do określanego celu, zmieniania się na lepsze i pracy nad sobą.

Widać wyraźnie, że czytanie książek wśród młodzieży nie oznacza pochłaniania lektur szkolnych i poniekąd trudno się temu dziwić, wszak niektóre pozycje z kanonu lektur są po prostu nieciekawe i napisane niezbyt zrozumiałym przez współczesne pokolenia językiem. Jednak młodzi nadrabiają wszelkie zaległości innym rodzajem książek i nawet ci, którzy z zasady omijają lektury szerokim łukiem dają się skusić na dobrą i wciągającą książkę dla młodzieży. Niektórzy chętnie też sięgają po audiobooki i w ten sposób stykają się z literaturą.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ