Operacja zaćmy – na czym polega i jak się do niej przygotować?

Zaćma to choroba oczu, która polega na stopniowym mętnieniu soczewki oka, co prowadzi do osłabienia wzroku aż do całkowitej ślepoty. Jedyną skuteczną metodą leczenia tej choroby jest operacja, która polega na wymianie zmętniałej soczewki i zastąpieniu jej nową. Zobaczmy, na czym polega taka operacja i jak się do niej przygotować.

Operacja zaćmy – na czym polega?

Najnowocześniejszą metodą leczenia zaćmy jest fakoemulsyfikacja z użyciem ultradźwięków. Dzięki tej nowoczesnej metodzie, która odbywa się przez cięcie w gałce ocznej o długości 1,8-2,8mm, ryzyko powikłań pooperacyjnych jest zmniejszone do minimum.

Zabieg fakoemulsyfikacji polega na rozdrobnieniu zmętniałej soczewki z pomocą ultradźwięków, a w jej miejsce, poprzez wykonane nacięcie, wstawienie nowej, sztucznej soczewki. Zabieg trwa kilkanaście minut i jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym. Chory nie czuje bólu, a jedynie delikatny dotyk oraz polewanie oka. Po zabiegu nie ma konieczności hospitalizacji i chory może od razu wrócić do domu, choć powinien przez jakiś czas powstrzymać się od większego wysiłku czy uprawiania sportu. Po zabiegu zalecana jest również kontrola okulistyczna, którą przeprowadza się następnego dnia po zabiegu i po tygodniu od jego przeprowadzenia.

zaćma

Wybór soczewki

Kluczowym etapem przygotowania się do zabiegu fakoemulsyfikacji jest wybór soczewki. Nie ma bowiem jednej właściwej odpowiedzi, jaka soczewka będzie najlepsza. Przy jej wyborze należy brać pod uwagę tryb życia, sposób pracy, współistnienie innych chorób oczu oraz możliwości finansowe, gdyż różnice w cenie mogą być spore.

Wyboru soczewki nie należy oczywiście dokonywać samodzielnie, lecz w konsultacji z lekarzem. To on, na podstawie rozmowy z chorym, będzie umiał najlepiej doradzić, która soczewka będzie w danej sytuacji najlepsza.

Efekty po operacji zaćmy

Efektem zauważalnym po wszczepieniu nowej soczewki jest ostre widzenie i zwiększenie kontrastu. Dodatkowo, w przypadku innych chorób współistniejących z zaćmą, np. nadwzroczności czy astygmatyzmu, jeśli zostaną dobrane odpowiednie soczewki, to chory może widzieć lepiej niż dotychczas i całkowicie, lub niemal całkowicie, pozbyć się konieczności noszenia okularów.

Bardzo istotną kwestią jest również to, że operacja zaćmy może poprawić stan oczu również w przypadku jaskry. Zabieg wymiany soczewki może również pozytywnie wpłynąć na poziom ciśnienia w oku, a wiec znacząco je obniżyć, dzięki czemu rozwój jaskry zostanie znacznie zahamowany.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ