Zespół cieśni nadgarstka to dolegliwość młodych ludzi spędzających długie godziny przed komputerem. Nie podlega wątpliwości, iż kłopot będzie właśnie przybierał na sile, odkąd surfowanie po internecie stawało się społecznie uznawaną formą spędzania wolnego czasu. Niestety zaburzenie że być etiologią trwałego uszkodzenia a nawet wymusić decyzję o operacji. Dlatego sprawdź lub nie dotyczą cię pierwsze sygnały, żeby w porę zapobiec komplikacjom.

 

Charakterystyczny ból nadgarstka

 

Zespół cieśni nadgarstka powoduje nacisk na nerw pośrodkowy dłoni. Nadgarstek to specjalistyczny system związanych ze sobą kości oraz więzadeł, które umożliwiają ruch palców oraz dłoni, którymi wykonujemy zdecydowaną część prac. Niestety natura nie przewidziała chyba, iż gatunek ludzki będzie spędzał długie godziny wykonując szybkie urywane ruchy nad klawiaturą wymuszając na rękach bycie w wymuszonej pozycji. Przeciążenie kanału nadgarstka powoduje jego zwężenie, co z kolei doprowadza do silnego ucisku.

 

Etiologie cieśni nadgarstka

 

Jeszcze do niedawna dolegliwość była miana osobom po 50 roku życia, jednak należy powiedzieć jasno, iż obecnie zespół cieśni nadgarstka to dolegliwość młodych ludzi, rozpoznawana już wśród studentów. Wpływa na to parę elementów, m.in. sposób wykonywanej pracy oraz typ uprawianego sportu, współistniejące dolegliwości oraz stany wrażliwości na zachorowanie, przebyte urazy i zwyrodnienia starcze, reumatoidalne zapalenie stawów, zapalenie ścięgien, przerost kości. W większości wyższego ryzyka znajdują się cukrzycy i kobiety w ciąży. Gdy w przeszłości przeszliśmy złamanie czy skręcenie, to możliwe, iż dotarło do przerostu tkanki kostnej czy nacisku włókien nerwowych na jeszcze innym tle. Również osoby starsze wykazują większą wrażliwość na to zaburzenie zwłaszcza, gdy są z względu zmian reumatoidalnych stawów. Stałe nadwyrężanie nadgarstka że być skutkiem nie tylko pisania na klawiaturze, a również uprawianych dyscyplin sportowych, np. tenisa, gimnastyki oraz kolarstwa, które naraża nas na stałe wstrząsy struktury stawów. Może się również wykazać, iż jesteśmy naturalnie wąski kanał nadgarstka, co predestynuje nas do późniejszej dolegliwości mimo niewystępowania różnych warunków do jej wzrostu. Sygnały, po których rozpoznasz dolegliwość: ból nadgarstka przy wykonywaniu którejś z wymienionych pracy: otwieranie butelek, słoików, krojenie, szycie, pisanie na klawiaturze, gra w tenisa, mocne ruchy ręką, drętwienie oraz mrowienie palców dłoni, pojawiające się szybko, zwłaszcza w nocy, silne bóle, promieniujący ból z nadgarstka do barku, obrzęk ręki, schorzenia czucia, zmęczenie mięśni dłoni powodujące kłopot z chwytaniem

 

U kogo występuje zespół cieśni nadgarstka

 

Największą grupę ryzyka zapadnięcia na świat cieśni nadgarstka stanowią osoby pracujące systematycznie z komputerem. Zespół cieśni częściej spotyka kobiety niż panów. Kiedyś dotyczył zwłaszcza ludzi po 40. roku życia, dziś natomiast są na niego nawet studenci, siedzący od rana do nocy przy komputerach. Cierpią również ludzie pracujący fizycznie (np. ściskający całymi dniami łopatę czy przykręcający śrubkę od lat tym samym ruchem). Zespół cieśni nadgarstka pojawia się powszechnie po złamaniach oraz różnych urazach ręki. Kobiety, które do tej chwili nie narzekały na dolegliwości nadgarstków czy miały ledwo zauważalne sygnały, powszechnie zaczynają się na nie skarżyć w ciąży czy w pierwszych miesiącach po porodzie. Składa się na to parę etiologii, przede wszystkim zmiany hormonalne oraz zatrzymywanie wody w organizmie, powiększające również obrzęk w kanale nadgarstka. Przy małym dziecku i nadgarstki są przeciążone ciągłym podnoszeniem oraz odkładaniem niemowlaka, bujaniem go na rękach, przytrzymywaniem przy piersi bez ruchu, w nienaturalnej dla nadgarstków pozycji itp. Warto więc porozmawiać z rehabilitantem, a nawet z położną, która podpowie, jak pamiętać o dziecko bez nadwerężania nadgarstków. Zespół cieśni nadgarstka pojawia się również niezwykle powszechnie przy takich dolegliwościach jak reumatoidalne zapalenie stawów, cukrzyca, niewydolność nerek, a również u alkoholików, osób otyłych oraz ludzi chodzących o kulach. Jest prawie dolegliwością zawodową kolarzy, ściskających kierownicę przez wiele godzin dziennie.

 

Przebieg leczenia

 

Zespołowi cieśni nadgarstka zdecydowanie łatwiej jest zapobiegać niż później leczyć. Niestety już przy pierwszych objawach musisz unieruchomić nadgarstek oraz wstrzymać się od wykonywania pewnych prac, które mogłyby zakłócić mechanizm gojenia. Odpowiedni będzie do tego bandaż elastyczny. Stosuj kompresy z maści chłodzącej. Gdy jesteś dotkliwy ból postaw na artykuł o wartościach znieczulających oraz przeciwzapalnych. Pamiętaj, żeby uciskana kończyna znajdywała się na linii serca, w innym razie może dotrzeć do zatrzymania krążenia.

 

Ruch po wyleczeniu

 

Choć wydaje się to dość dziwne, zostało udowodnione, iż minimalna dawka ruchu będzie wspomagała leczenie cieśni nadgarstka. To co wywołało ból czyli przeciążenie nie zagraża nam w ćwiczeniach z fizykoterapeutą, który wybierze odpowiedni zestaw leczniczy oraz powiąże z relaksacyjną terapią zimnem lub ciepłem lub innymi dostępnymi metodami. Wśród nich odnajdziesz również masaż, leczenie prądem oraz wodą. Dopiero w wypadku ich nieskuteczności specjalista decyduje się na operację czy zastrzyki ze sterydów, jeśli chory jest jej przeciwny.

 

 

 

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ