Dziecko szybko się uczy, warto to wykorzystać by zapewnić mu lepszy start do zmagań w przyszłości. Jednak posyłanie na dodatkowe kursy i zajęcia od najmłodszych lat nie zawsze będzie dobrym pomysłem. Pozwólmy dzieciom pozostać dziećmi. Na rozwój można łatwo wpływać poprzez zabawę. Najlepszym tego przykładem są zajęcia edukacyjne w żłobkach i przedszkolu. To na tym poziomie dziecko „chłonie” najwięcej i szybko krystalizuje swoje zainteresowania.

Zabawki, które wspomagają rozwój

Zabawki edukacyjne to elementy, które są teraz standardem. Dawniej niewiele było tego rodzaju sprzętów na rynku, a nawet jeśli to rodzice nie byli zorientowani i nie wiedzieli co wybrać. Obecnie sytuacja się zmieniła. Praktycznie każda zabawka ma jakiś element „edukacyjny”.  Wiele aspiruje do tego pojęcia, jednak nie wszystkie zabawki są prawdziwie edukacyjne. Co zatem kupić dziecku by rozwijało się efektywniej poprzez zabawę? Najlepiej podpatrzeć czym bawi się w żłobku lub przedszkolu – popytać opiekunów i zrobić wywiad. Dzięki temu podobne lub te same sprzęty będzie można zakupić do domu. W rezultacie zachowuje się ciągłość – dziecko przyzwyczaja się do określonych zabaw i staje się w nich coraz lepsze. Zabawki edukacyjne nie są skierowane tylko i wyłącznie do samotnej zabawy. Są one świetnym narzędziem, które mogą wykorzystać rodzice do wspólnej zabawy ze swoimi dziećmi. Mimo napiętych harmonogramów pełny zabawek pokój nie zastąpi obecności mamy czy taty w codziennej zabawie.

Co wybrać?

W sklepach jest dużo opcji. Szczególną popularnością cieszą się zabawki, które rozwijają wyobraźnię przestrzenną, uczą planowania oraz pokazują jak działają poszczególne elementy. Klocki Lego są tutaj najlepszym przykładem. Lego posiada całe serie zabawek edukacyjnych. Wznoszenie zaawansowanych konstrukcji oraz operowanie nimi – np. dźwigi z serii Lego Technic, są prawdziwą frajdą nie tylko dla młodego człowieka, ale również dla rodzica (który na powrót może się poczuć jak dziecko). Nie trzeba kupować całych, gotowych zestawów. Popularne są pudełka z częściami, które nie posiadają „instrukcji”, tylko kilka sugestii. W rezultacie z jednego pudełka klocków można za każdym razem zbudować coś innego. Jest to zabawka, która rozwija wyobraźnię i zachęca do spędzania z nią czasu. Zamierzając kupić dziecku zabawkę edukacyjną celujmy w coś, co przykuje uwagę na dłużej niż 5 minut – by zakup nie znalazł się szybko na półce i nie zaczął porastać kurzem.

W lato w sklepach zabawkowych czeka nas dużo promocji, także wydatek nie musi wcale uderzyć w domowy budżet. Pamiętać jednak należy o jakości – nie kupujmy byle czego, by nieprzemyślany zakup nie okazał się chybionym.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ