Jelitówka – przyczyny, objawy, leczenie

Choroba żołądkowa, odmiennie grypa jelitowa, to wirusowe zakażenie przewodu pokarmowego spowodowane przez swoiste mikroorganizmy – nie są to natomiast mikroorganizmy grypy. Grypa jelitowa jest niezwykle zaraźliwa, powszechnie cierpią całe rodziny, zwłaszcza dzieci. Pierwszą zasadą profilaktyki choroby jest higiena osobista oraz pokarmowa (np. mycie rąk przed posiłkiem). Sygnały grypy żołądkowej to przede wszystkim laksacja, nudności oraz skurcze żołądka. Szybko można ją pomylić z odmiennymi kłopotami żołądkowymi.

 

jelitówkaJelitówka – dolegliwość układu pokarmowegoPotocznie zwana jelitówka jest jak innym jak po prostu grypą żołądkową czy grypą jelitową. Wytwarzana jest przez wirus, który przez dostanie się do systemu wpływa na układ pokarmowy doprowadzając do jego zakażenia. Najczęściej jelitówka jest wytwarzana przez niebezpieczne dla zdrowia oraz mające mnóstwo różnych szczepów rotawirusy. Wirus działa poprzez dochodzenie do głębokich warstw jelit doprowadzając do ich rozdrażnienia, a potem stopniowego wyniszczania błony śluzowej jelit. Grypa żołądkowa zwykle nie trwa długo, bo zaledwie parę dni. Niestety mimo tak krótkiego czasu działania wirusa na organizm, dolegliwość potrafi wyrządzić mnóstwo złego. Poza nieprzyjemnymi sygnałami o których powiemy niżej, silny przejaw grypy żołądkowej może skutkować nawet odwodnieniem.

 

Grypa żołądkowa – etiologie

 

Grypa żołądkowa to myląca nazwa. Kłopoty żołądkowe określane grypą żołądkową czy grypą jelitową są spowodowane przez różne mikroorganizmy niż wirus grypy. Są to:

  • adenowirusy,
  • rotawirusy,
  • kalciwirusy,
  • astrowirusy,
  • norowirusy.

 

Grypa żołądkowa – objawy

 

W grypie żołądkowej sygnały „czekają” ok. 2 dni od czasu zarażenia (czas bezobjawowy określamy okresem inkubacji). Po tym okresie pojawiają się sygnały grypy żołądkowej. W okresie grypy żołądkowej sygnały kluczowe to przede wszystkim wodnista laksacja. W grypie jelitowej symptom tenże jest niezwykle niebezpieczny, mimo tego, iż laksacja nie jest zazwyczaj zbyt duża, czasem to właśnie 2-4 luźne stolce na dzień). W parze z biegunką w grypie jelitowej symptomem są mdłości z wymiotami czy bez. Te dwa sygnały grypy jelitowej sprawiają, iż w związku z chorobą żołądkową można się niezwykle łatwo odwodnić. W okresie grypy żołądkowej symptomem są także męczące skurcze żołądka, które skutecznie zniechęcają do jedzenia oraz picia. Odwodnieniu sprzyja w okresie grypy jelitowej ostatni symptom, czyli stan podgorączkowy.

 

Grypa żołądkowa – długość trwania

 

Grypa jelitowa winna trwać nie dłużej niż tydzień. Same mdłości powinny ustąpić po 2-3 dniach. Przekładająca się laksacja oraz mdłości potrafią bardzo zaszkodzić zdrowiu, a nawet doprowadzić do odwodnienia oraz osłabienia organizmu. Przy objawach grypy jelitowej trwających dłużej należy zgłosić się do specjalisty.

 

Grypa żołądkowa – leczenie domowe

 

Leczenie choroby jelitowej w domu polega zwłaszcza na zmniejszaniu symptomów (leczenie objawowe). Grypa żołądkowa, tak jak część zakażeń wirusowych nie jest leczona środkami przeciwwirusowymi (leczenie przyczynowe), ponieważ zazwyczaj przechodzi sama po paru dniach.

Grypa żołądkowa, odmiennie jelitowa, wymaga przede wszystkim wypoczywania oraz stosowania się do poniższych wskazań:

  • należy zwiększać płyny oraz jak najwięcej pić (zwłaszcza, gdy pojawią się mdłości);
  • do picia najlepiej dobrać specjalne środki nawadniające oraz zwiększające elektrolity (ale nie napoje dla sportowców), zwłaszcza gdy laksacja oraz mdłości są duże czy cierpi dziecko;
  • po ustąpieniu wymiotów trzeba zacząć jeść – jednak tylko lekkie potrawy: lekkie rosołki, ugotowane ziemniaki, ryż;
  • należy poczekać z tradycyjnym jedzeniem do całkowitego ustąpienia symptomów.

Grypa żołądkowa w ciąży budzi stres. Z chorobą żołądkową w ciąży zazwyczaj są połączone obawy o bezpieczeństwo dziecka. Natomiast niebezpieczeństwo połączone z chorobą żołądkową właściwie nie istnieje. Wirus połączony grypą jelitową działa tylko w zakresie układu pokarmowego oraz nie dochodzi do płodu.

Niebezpieczeństwa połączone z chorobą dotyczą raczej samego przebiegu chorobowego. Grypa żołądkowa nosi ze sobą niebezpieczeństwo odwodnienia. Kobiety zmagające się z chorobą jelitową w ciąży powinny niezwykle dbać o prawidłową dawkę płynów. Jeśli w związku z chorobą dojdzie natomiast do odwodnienia, należy udać się bezpośrednio na szpitalny oddział ratunkowy.

 

Grypa żołądkowa – różne kłopoty żołądkowe

 

Grypa jelitowa to nie jedyny kłopot żołądkowy. Laksacja oraz uciski brzucha potrafią być spowodowane zwykłą niestrawnością. Etiologią kłopotów żołądkowych potrafią być mikroorganizmy (wywołujące właśnie grypę żołądkową), bakterie, pasożyty oraz różne elementy. Głównymi winowajcami potrafią być:

  • bakterie: Escherichia coli, Salmonella, Campylobacter, Shigella;
  • pasożyty: giardia lamblia, Cryptosporidium parvum;
  • alergia pokarmowa czy nietolerancja pokarmowa;
  • środki: kwas acetylosalicylowy, sterydy;
  • różne substancje: kofeina, metale ciężkie, jad kiełbasiany.

Grypa jelitowa nie jest niebezpieczna dla zdrowia, dopóki się nawadniamy oraz wypoczywamy. Musimy mieć natomiast gwarancję, iż to na pewno grypa jelitowa, nie odmienny typ zakażenia układu pokarmowego. Gdy sygnały różnią się od charakterystycznych symptomów grypy jelitowej (np. pojawia się krew w stolcu), należy jak najszybciej udać się do specjalisty.

 

[Głosów:2    Średnia:1.5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ