Niezdana matura? To nie koniec świata

5 lipca2016, gdy ogłoszone zostaną wyniki tegorocznej matury, już niedługo. Dla wielu uczniów to data, która zdecyduje o ich przyszłości. Dostanie się na wymarzone studia czy gap year? To właśnie tego dnia stanie się to jasne.

Jednak nawet oblana matura nie oznacza obecnie końca świata. Co zrobić, jeśli wyniki nas nie satysfakcjonują? Jest na to kilka recept, a przedstawią je nam korepetytorzy z Edun Korepetycje, ogólnopolskiej firmy, która nie tylko pomaga w nauce, ale także zajmuje się doradztwem edukacyjnym i organizacją wyjazdów na zagraniczne studia.

Gap Year – rok zbierania doświadczeń

Parę lat temu niezdana matura była przykrym doświadczeniem. Obecnie mało kto już przelewa łzy z tego powodu. Pojawiła się z Zachodu moda na Gap Year: rok przerwy pomiędzy szkołą średnią a studiami, poświęcony na podróże, zdobywanie różnych doświadczeń zawodowych i kulturalnych oraz naukę języków obcych. Taka wyrwa w edukacji pozwala także odkryć, co naprawdę chce się robić w życiu, lepiej zrozumieć, jakie ma się talenty oraz poznać ciekawych ludzi.

Gap Year można także poświęcić na kolejną próbę, by dostać się na wymarzone studia. By to zrobić należy poprawić wyniki z matury, często z jednego tylko przedmiotu.

Matura 2016 – jak ją poprawić?

W przypadku, gdy niezdany jest tylko jeden przedmiot maturalny, do poprawki można podejść już w sierpniu. Jeśli nie zdaliśmy większej ilości – kolejna szansa będzie dopiero w 2017 roku. Nowością są opłaty za poprawkowe egzaminy dojrzałości. 50 złotych będą musieli zapłacić wszyscy, którzy decydują się zdawać dany przedmiot trzeci albo czwarty raz. Podjęto taką decyzję z winy samych uczniów – wielu z nich deklarowało przystąpienie do matury, a następnie do niej nie przystępowało. Generowało to niepotrzebne koszty.

Jak się przygotować do poprawiania matury?

uczenie sie

Sama decyzja o tym, że warto poprawić maturę, to nie wszystko. Trzeba się do tego przygotować… O ile podejście w sierpniu jeszcze nie będzie tak trudne, o tyle rok przerwy od nauki potrafi bardzo rozleniwić. By poprawka z matury miała sens, należy podejść do tego zagadnienia poważnie:

  • powtórki dobrze zacząć minimum na 4-5 miesięcy przed maturą, poświęcając regularnie stałą dawkę czasu na naukę, nie musi to być cały dzień, wystarczy np. co najmniej 3 razy w tygodniu po godzinie,

  • plan powtórek powinien być dokładnie rozpisany, by jasno można było ocenić ich postępy albo ich brak,

  • w przypadku trudniejszych zagadnień, sprawiających problem, warto zagwarantować sobie pomoc doświadczonej osoby. Może to być korepetytor, jest również opcja pójścia na kursy poprawkowe, organizuje je również Edun Korepetycje (szczegóły: http://korepetycjeopole.pl/wakacje/).

Stosując się do tych rad masz szanse zdać maturę lepiej, niż wcześniej i dostać się na kierunek, jaki planowałeś. Nie lekceważ więc czasu, jaki zleci szybko i zaplanuj wszystko z wyprzedzeniem.

Materiał zewnętrzny.

[Głosów:2    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ