Wydaje się, iż badacze wiedzą już wszystko o ludzkim organizmie, procesach życiowych oraz organach. Okazuje się natomiast, iż nadal są tajemnice, których na ciosie nie udało się odkryć naukowcom. Takim zagadkowym elementem naszego organizmu jest szyszynka – gruczoł znajdujący się w mózgu. Szyszynka jest jednym z gruczołów znajdujących się w ludzkim organizmie, a dokładnie w mózgu. Jest jednym z elementów, nad którym naukowcy mocno pochylają głowy tworząc jeszcze to nowsze analizowania. Natomiast pomimo to składa się, iż nie są one wystarczające, bo badacze jeszcze nie zgłębili wszelkich danej dotyczących tego gruczołu. Co natomiast o nim znamy na pewno? Którą jest pracę w organizmie, w czym pomaga? Ile wad połączonych z szyszynką poznali dotąd naukowcy? Dowiedz się o wiele więcej na temat szyszynki, właśnie z tego artykułu.
Szyszynka – charakterystyka
Szyszynka to gruczoł wydzielania wewnętrznego, znajdujący się w nadwzgórzu mózgu. Gruczoł jest dużo mały – ma tylko 5–8 mm długości, 3–5 mm szerokości oraz waży blisko 0,1–0,2 g. Szyszynka ma kształt spłaszczonego stożka. Tajemnicza szyszynka interesowała uczonych już od setek lat. Kartezjusz nazwał ją „siedzibą duszy” oraz uważał, iż to akurat tenże gruczoł wiąże ciało z intelektem. Czemu właśnie szyszynka? Badacze byli zachwyceni tym, iż to sam nieparzysty element w mózgu, w dodatku położony w samym środku, oraz dlatego mieli jej niezwykłą moc. Dopiero w XX wieku udało się lepiej poznać budowę oraz funkcje szyszynki, a w pewnych kręgach nadal uchodzi za „magiczny organ”, który pozwoli np. na jasnowidzenie oraz pozwala wkroczyć w świat mistycyzmu.
Szyszynka – funkcje
Komórki szyszynki (pinealocyty) produkują melatoninę – hormon odpowiedzialny za regulację naszego rytmu dobowego. Z tego powodu znajduje się, iż szyszynka reguluje zegar biologiczny człowieka. Melatonina to związek chemiczny, jaki jest produkowany nocą oraz przez naczynia dociera do krwiobiegu. Szyszynka czerpie wiedze z siatkówki oka – dzięki temu „wie”, gdy jest dzień, a gdy noc. Problemy ze snem to powszechnie wynik wady w wytwórczości melatoniny – światło emitowane przez ekrany laptopów lub smartfonów zakłóca informacje trafiające do szyszynki, przez co gruczoł nie wytwarza odpowiedniej liczby melatoniny, a my skarżymy się na kłopoty ze snem. Schorzenia snu to częsta przypadłość wśród osób w podeszłym wieku oraz bardzo powszechnie jest to powiązane z wapnieniem szyszynki postępującym wraz z wiekiem. Melatonina to szczególnie istotny związek odpowiedzialny za mnóstwo procesów występujących w organizmie. Analizowania dowiodły, iż melatonina zwiększa produkcję hormonu wzrostu, dlatego dzieci potrzebują dużo snu dla prawidłowego rozwoju. Poza tym deficyt melatoniny może zaburzyć rozwój gonad, czyli organów płciowych. Poza tym melatonina jest bardzo połączona z serotoniną, czyli hormonem szczęścia. Ma to ważne zdecydowanie dla zrozumienia jesienno-zimowej depresji. Melatonina jest uwalniana, jeśli na zewnątrz jest ciemno. Dzięki niej potrafimy bawić się regenerującym oraz odprężającym snem w nocy. Kłopoty zaczynają się jesienią, jeśli mamy deficyt światła słonecznego. Ranki oraz wieczory są ciemne, przez co stopień melatoniny w systemie jest większy. Skutkuje to sezonowym spadkiem nastroju, nadmierną sennością, apatią, drażliwością, większym apetytem. W wielu wypadkach eksperci polecają „karmienie” szyszynki światłem, czyli fototerapię. Pozwoli to wyregulować rytm organizmu oraz pokonać sygnały jesienno-zimowego przesilenia. Komórki szyszynki wydzielają także dimetylotryptaminę. To substancja o wartościach psychodelicznych. Analizowania nad nią prowadził psychiatra dr Rick Strassman. Wykazałoby się, iż wielkie natężenie tej substancji doprowadza do powstawania stanów porównywalnych ze śmiercią kliniczną. Strassman stwierdził, iż szyszynka jest „gruczołem duchowości” oraz stąd kolejne przypuszczenia, iż to tak tenże mały gruczoł że być łącznikiem między ciałem i duszą.
Szyszynka – dolegliwości
Do najpopularniejszych wad szyszynki należą torbiele i nowotwory, a w zestawieniu do pozostałych części mózgu, guzy szyszynki zdarzają się niezwykle rzadko (stanowią ok. 1% wszelkich nowotworów mózgu). Które są sygnały guzów strefie szyszynki? Charakterystyczne objawy to bóle głowy, schorzenia widzenia (trudność w patrzeniu „do góry”), niereagowanie źrenic na słońce, oczopląs, zez, wymioty oraz mdłości, schorzenia pamięci, śpiączka, niedowład kończyn, a u dzieci zbyt wczesne dojrzewanie płciowe. Wykrycie guzów w strefach szyszynki jest możliwe po przeprowadzeniu odpowiednich badań – tomografii komputerowej oraz rezonansu magnetycznego. Poza tym u pacjenta z podejrzeniem nowotworu bada się markery nowotworowe, i na tym etapie pobiera próbkę oraz wykonywa testy histopatologiczne. Guzy szyszynki leczy się powszechnie chirurgicznie. Operacja usunięcia guza jest bardzo skomplikowana, bo szyszynka jest bardzo niska, a wokół niej widzą się bardzo istotne naczynia żylne mózgu i pień mózgu. W leczeniu nowotworów szyszynki jest używana także chemioterapia i radioterapia.