Kilka słów o metodzie Montessori

0

Sposoby wychowywania dzieci zmieniły się na przestrzeni lat diametralnie. Dość wspomnieć, iż w Sparcie słabe dzieci były pozostawiane w górach. Takie zachowania od dawna nie są praktykowane, lecz jeszcze kilkadziesiąt lat temu najlepszą metodą wychowawczą były rządy twardej ręki. Na szczęście uległo to zmianie i dziś dzieci mogą liczyć na więcej zrozumienia ze strony rodziców.

Ostatnimi czasy coraz częściej mawia się o tym, iż dzieci są nieznośne i rozpieszczone. Dla mnie, jako matki dwójki dzieci, jest to absolutnie niedopuszczalne. Zachowanie dzieci jest w dużej mierze zależne od tego, w jaki sposób zostało wychowane. Naturalnie, nie mamy wpływu na charakter dziecka, lecz możliwe jest kreowanie jego rozwojem w taki sposób, aby zapewnić mu zbilansowany rozwój. Osobiście jestem zwolenniczką metody Montessori, o której chętnie opowiem w tym artykule.

Metoda Montessori

Metodą Montessori zaczęłam interesować się jeszcze w momencie, gdy nie miałam dzieci. Planowałam powiększenie rodziny i chciałam wiedzieć o dzieciach wszystko to, co najważniejsze. Wówczas pierwszy raz przeczytałam o Marii Montessori – Włoszce, która była pierwszą kobietą studiującą medycynę. Po rozpoczęciu pierwszej pracy zauważyła, iż dzieci niepełnosprawne pod kątem umysłowym, które przebywały w zamkniętych pomieszczeniach, bawią się resztkami niedojedzonego jedzenia. To pokazało jej, że każdy mały człowiek ma w sobie siłę do dążenia do rozwoju. Co ciekawe, dzieci upośledzone, które pracowały z Marią Montessori osiągały lepsze wyniki niż zdrowe maluchy! Ta wyjątkowa kobieta postanowiła wykorzystać część sprawdzonych działań i wypróbować je również w pracy ze zdrowymi dziećmi. Tak zrodziła się metoda Montessori. Więcej o niej można przeczytać na montessoripoznan.pl.

Idea metody

Nauczyciele, którzy pracują w zgodzie z metodą Montessori muszą kierować się kilkoma podstawowymi zasadami. Bardzo ważną rzeczą jest odpowiednia dyscyplina, która obejmuje wyznaczanie jasnych granic, zaś wszystkie wartości należy przekazywać własną podstawą. Sami opiekunowie powinni być zawsze przygotowani do pomocy dziecku. Bardzo ważne jest również powstrzymanie się od krytyki dziecka – w rozmowach z dziećmi warto skupiać się na tym, co dobre i pozytywne. Również ważne jest zaoferowanie dziecku wolności wyboru – jeśli podopieczny odpoczywa, nie przerywaj mu, gdy pracuje – pozwól na kontynuowanie działania, jeśli popełnia błędy i jest w stanie je poprawić – niech zrobi to w odpowiednim dla niego momencie.

Zbilansowany rozwój

Maria Montessori wyszczególniła również fazy, które określają zrównoważony rozwój dziecka. Autorka metody zauważyła, że dzieci do 6 roku życia posiadają bardzo chłonny umysł. W tym wieku stymulują swój rozwój i budują intelekt. Chłoną wszystko, co znajduje się w ich otoczeniu. Poznawanie jest wówczas nieświadome, więc niewskazane jest wprowadzenie dziecka w świat fantazji, gdzie fikcja miesza się z rzeczywistością – może to zaburzyć percepcję malucha. Dzieci w wieku 6-12 lat wyróżniają się za to wyobraźnią – warto pobudzać ją, chociażby przez kreatywne gry i zabawy. Od 12 do 18 roku życia szukamy swojego miejsca w społeczeństwie, zaś do 24 roku życia stajemy się w pełni ukształtowanym człowiekiem.

Po zapoznaniu się ze wszystkimi informacjami nt. metody Montessori zdecydowałam się, że moje dziecko wychowywane będzie zgodnie z metodą Montessori. Wybrałam wówczas żłobek Montessori w Poznaniu i nie żałowałam. Dziś dwoje moich dzieci uczęszcza do poznańskiej placówki – Maja jest już w przedszkolu, Staś dorasta powoli w żłobku Montessori. Dziś wiem jedno – nie oddałabym dzieci do żadnej innej placówki!

Jak radzić sobie ze zgagą w trakcie ciąży?

0

Zgaga to bardzo nieprzyjemny i dokuczliwy stan. Zwłaszcza w ciąży. Najgorszy pod tym kątem jest trzeci trymestr. W tym czasie na zgagę cierpi większość kobiet w ciąży. Dzieje się tak, ponieważ w tym okresie rozluźniają się mięśnie przewodu pokarmowego z powodu działania progesteronu. Wszystko to sprawia, że z żołądka do przełyku cofają się kwasy żołądkowe oraz enzymy trawienne. Powodem częstej zgagi w trzecim trymestrze jest także powiększona macica, która naciska na żołądek.

Efektem zgagi są przede wszystkim uczucie palącego bólu pod mostkiem oraz kwaśność w ustach. Są na szczęście sposoby, aby sobie z tym radzić. Oczywiście podstawa to dieta. Aby unikać zgagi należy szczególną uwagę zwracać na to co się je. W codziennej diecie powinno się zdecydowanie ograniczyć wszelkie tłuszcze, kwaśne potrawy, węglowodany oraz słodycze takie jak czekolada. Powinno się także ograniczyć przyprawianie potraw. Ważne jest nie tylko to co się je, ale także kiedy i jak. Aby unikać zgagi w ciąży najlepiej jest jeśli kilka posiłków dziennie (np. 5-6), ale w małych ilościach. Dzięki temu żołądek bez problemu poradzi sobie z trawieniem małych porcji jedzenia. Po posiłku przyszła mama powinna odpocząć w pozycji siedzącej. Ważne, aby nie leżała. Pozycja siedząca zapewnia posiłkowi szybką i prawidłową drogę do żołądka. Powinno się także ograniczyć jedzenie przed pójściem spać, a najlepiej tak rozłożyć posiłki podczas dnia, aby jedzenie tuż przed snem nie było konieczne. Podczas snu głowa powinna być wysoko, a brzuch nie powinien być niczym ściskany, np. obcisłym ubraniem.

Jakie są objawy wczesnej ciąży? Sprawdź czy doszło do zapłodnienia >>

Kiedy jednak zgaga w ciąży już nas dopadnie zastosować można kilka domowych sposobów. Jednym z nich jest wypicie szklanki ciepłego mleka. Ważne jednak, aby nie było zbyt tłuste. Na zgagę działają także migdały. Można zatem zjeść ich kilka. Skuteczne jest także siemię lniane oraz woda z miodem.

Jeśli to nie pomaga należy skorzystać z leków. Istnieją także takie leki na zgagę, które są bezpieczne dla kobiet w ciąży. Zanim jednak zdecydujemy się na jakiś lek najlepiej będzie udać się do lekarza w celu konsultacji.

Alergie u dzieci

0

Z roku na rok ilość alergików w Polsce oraz na świecie szybko wzrasta. Alergie jeszcze częściej dotykają także najmniejszych, a w wypadku niepokojących symptomów warto zatroszczyć się o to, żeby dziecko zbadał alergolog dziecięcy. Które są najczęściej spotykane rodzaje alergii a ich sygnały? Jedną z bardzo popularnych u dzieci alergii jest alergia pokarmowa. Dotyka już niemowlęta – alergeny znajdują się do organizmu wraz z pokarmem mamy. Wśród produktów najczęściej wywołujących reakcję alergiczną można wymienić mleko krowie, białko jaja kurzego, orzechy arachidowe oraz skorupiaki. Typowymi sygnałami alergii pokarmowej są wzdęcia, mdłości, kolki, biegunki oraz bóle brzucha. Zdarza się natomiast, iż alergia pokarmowa przejawia się swędzeniem oraz wysuszeniem skóry czy nawet wstrząsem anafilaktycznym. Kolejny popularny typ alergii jest powiązany z układem oddechowym. Alergenami w tym faktu potrafią być pyłki roślin, kurz, zarodki pleśni i zwierzęta. Sygnały to katar, głośny oddech i duszności, a również nawracające zapalenia krtani oraz ucha. Charakterystyczne dla przeziębienia sygnały, takie jak katar oraz kaszel, niekoniecznie muszą oznaczać infekcję. Zanim podamy maluchowi kolejny antybiotyk, warto zasięgnąć opinii alergologa dziecięcego. Warto też wiedzieć, iż alergie wziewne potrafią zmienić się w astmę oskrzelową. Kolejnym powszechnie występującym typem alergii jest atopowe zapalenie skóry, jakie może pojawić się już u dzieci. Przejawia się zaczerwienieniem. Alergia to zbytnia reakcja układu immunologicznego na substancje, które dla części wszystkich są zupełnie niegroźne. Organizm alergika traktuje te substancje, tak nazywane alergeny, jako intruzów oraz działa niewspółmiernie do sytuacji, wywołując niewłaściwe sygnały. Tendencja do nastąpienia alergii jest powszechnie dziedziczna. Natomiast nawet gdy oboje rodzice są alergikami, nie ma pewności, iż dziecko także będzie zmagać się z alergią. Co więcej, nie dziedziczy się konkretnej alergii, na przykład na mleko, a zagrożenie jej nastąpienia. Czasem alergia pojawia się u dzieci, które nie mają w rodzinie żadnych wypadków uczulenia.

 

Sygnały oraz poznanie alergii u dzieci

 

alergiaRodzaj objawów alergii zależy od rodzaju uczulenia, przy czym każde dziecko jest różne. Alergia może przejawiać się pieczeniem oczu, katarem, kichaniem, zatkanym nosem, uczuciem nacisku w życiu, kłopotami z oddychaniem, a nawet omdleniem. Objawy alergii potrafią być tylko od czasu do czasu czy przez cały rok. Alergeny wziewne potrafią skutkować tak zwany alergiczny nieżyt nosa, który ustępuje zazwyczaj u osób między 40. a 60. rokiem życia. Sygnały alergii wziewnej to: kichanie, katar, zatkany nos i kaszel. Te objawy występują zazwyczaj wraz z pieczeniem, łzawieniem oraz zaczerwienieniem oczu. Sygnały alergii pokarmowej zależą od liczby spożytego alergenu i poziomu wrażliwości systemu na określony artykuł. Po zjedzeniu alergizującego produktu może pojawić się świerzbienie ust oraz gardła, wysypka, pokrzywka, skurcze brzucha, wymioty, mdłości, laksacja, trudności z oddychaniem i szok. Z kolei alergia na użądlenie owada przejawia się zwykle obrzękiem gardła, wysypką na całym ciele, kłopotami z oddychaniem, nudnościami, biegunką i szokiem. Stosunkowo rzadko zdarza się, żeby po kontakcie z alergenem doszło do tak zwanego wstrząsu anafilaktycznego. Jest toż wielka, ciężka reakcja alergiczna, która jest niebezpieczeństwo dla życia dziecka. Niemal 80% wypadków wstrząsu anafilaktycznego jest wywołanych spożyciem orzechów. Rozpoznanie pewnych alergii jest dość łatwe. Różne potrafią być natomiast wyzwaniem dla specjalisty. By postawić diagnozę, zazwyczaj odbywa się testy skórne na najpopularniejsze alergeny środowiskowe oraz pokarmowe. Testy można zrobić już u dzieci, ale wyniki są bardziej wiarygodne u dzieci ponad 2. roku życia. Nawet gdy test skórny oraz badanie krwi wykażą nadwrażliwość, do zdiagnozowania jej dochodzi tylko wówczas, jeśli u dziecka pojawiają się sygnały uczulenia.

 

Leczenie dziecięcych alergii

 

Niestety, nie jest lekarstwo na nadwrażliwość. Możliwe jest natomiast łagodzenie jej objawów. Najistotniejsze jest zmniejszenie kontaktu dziecka z określonym alergenem. I można wykorzystywać przepisane przez specjalisty środki, na przykład środki antyhistaminowe i spraye steroidowe. Czasami specjaliści zalecają immunoterapię, żeby zmniejszyć wrażliwość dziecka na określony alergen. Należy pamiętać, iż zastrzyki są skuteczne właśnie w wypadku alergenów wziewnych. Gdy dziecko jest uczulone na pewien artykuł spożywczy, w żadnym przypadku nie winno go jeść. Gdy dziecko ma uczulenie na alergeny wziewne, poleca się częste sprzątanie domu i usunięcie dywanu z pokoju dziecka. Także warto uniemożliwić wejście domowych zwierząt do pokoju małego oraz powszechnie je myć. W pokoju dziecka nie należy wieszać ciężkich zasłon oraz zapraszać na półkach bibelotów, na których wiąże się kurz. Gdy maluch jest uczulony na roztocza, warto zainwestować w profesjonalną pościel oraz materac. Jeśli dziecko ma nadwrażliwość na pyłki, w stanie pylenia należy zamykać okno w jego pokoju oraz poprawiać jego ubranie po dotarciu do domu. Jednak dzieci uczulone na pleśń nie powinny stać w wilgotnych wnętrzach.

Jak leczyć szmery serca

0

Szmery w sercu to dosyć często występująca przypadłość. Nie zawsze oznacza coś groźnego, ale zdarza się, iż wymaga interwencji chirurgicznej. Jak i kiedy leczyć szmery serca u niemowląt i dorosłych? Co naprawdę oznaczają oraz czy trzeba się ich bać? Szmery to odgłosy przechodzącej przez serce krwi. Pojawiają się wówczas, jeśli krew ma utrudniony ruch oraz zaczyna się burzyć – stąd charakterystyczne odgłosy. Pracujące serce wydaje mnóstwo dźwięków. Największe są tony płynące z kończących się zastawek. W zdrowym sercu nie słychać niewyraźnych szmerów czy są niezwykle delikatne. Gdy w trakcie analizowania serca specjalista stwierdzi u ciebie szmery nie znaczy to jeszcze dolegliwości. Istotne gdzie są umiejscowione (nad lub pod sercem) oraz jak mocno przebijają się spod normalnych dźwięków.

 

Skąd się biorą szmery w sercu?

 

Jak leczyć szmery sercaSzmery w sercu pojawiają się przy kłopotach z przepływem krwi. Potrafią to być: niedomykanie się zastawek serca oraz przeciek krwi czy zwężenie zastawek oraz silniejszy a jednocześnie głośniejszy przepływ krwi. Zastawki potrafią również wypadać oraz skutkować tym, iż krew płynie pod wyższym ciśnieniem, czy jest rozmywana. To wszystko słychać podczas rutynowego analizowania. Najbardziej znaczące pytanie brzmi skąd się biorą szmery w sercu. Zmiany potrafią być prawidłowe a więc genetyczne. Jeśli szmery są mało wyraźne oraz porywają się z tonami serca to nie ma się czego obawiać, znaczy to bowiem, iż cofająca się krew nie zgrywa się z zastawką serca. Kłopot pojawia się, jeśli cofającej się krwi jest tak wiele, iż zastawki zostają rozłożone aż w końcu przestaną się domykać. Serce będzie zwiększone i jego praca jeszcze bardziej intensywna. Może chociażby dojść do niewydajności a więc śmierci ze względów niedotlenienia.

 

Badanie szmerów

 

Gdy specjalistę niepokoją słyszane szmery to zleci analizowania. Będą to USG serca odmiennie echo serca oraz badanie Dopplerem. Szmery pod sercem u niemowląt potrafią zapowiadać dolegliwość dziecka czy mamy. Szmery nad sercem wywołane wypadaniem płatka zastawki mitralnej jest symptomem charakterystycznym dla niedożywienia a to jeszcze przeważnie znaczy anoreksję czy bulimię. To błędne koło, bo choroba serca hamuje rozwój oraz przybieranie na wadze. Anoreksja może być powikłaniem wady nierozpoznanej oraz nieleczonej. Gdy u dziecka zostały stwierdzone choroby serca należy jak najszybciej skonsultować je ze specjalistą. Czasem te z pozoru niewielkie wywołują wielkie komplikacje zdrowotne.

 

Szmery w sercu a choroby oraz dolegliwości serca

 

Etiologiami powstawania szmerów patologicznych nad sercem są zwłaszcza wady anatomiczne serca i wielkich naczyń. Choroby serca potrafią mieć charakter wrodzony, jak na przykład nieprawidłowe połączenie między jamami serca, pod formą ubytku w przegrodzie międzyprzedsionkowej, lub ubytku w przegrodzie międzykomorowej. Podobnie dzieje się również w wypadku nie zamknięcia połączenia między aortą a pniem płucnym, tzw. przetrwałym przewodzie tętniczym Botalla, lub w koarktacji aorty. Szmery sercowe potrafią także być symptomem nabytej choroby serca oraz wielkich naczyń. Niejednokrotnie są to choroby zastawkowe pod formą stenozy, gdzie objętość krwi, która ma być przetransportowana jest za duża w stosunku do powierzchni zwężonej zastawki, czy niedomykalności, gdzie krew jest wstecznie zarzucana do jam serca. Kolejną etiologią powstawania patologicznego szmeru nad sercem może być tętniakowato poszerzone naczynie, które oprócz wtórnej niedomykalności zastawki, może powodować mocno turbulentny przepływ krwi w zmienionym obrębie naczynia.

 

Leczenie szmerów serca

 

Szmery nad sercem zwłaszcza te u dzieci mogą zwiastować wady anatomiczne narządu czy naczyń. Szmery sercowe potrafią także być symptomem nabytej choroby serca oraz wielkich naczyń. Szmery w sercu potrafią być również pokłosiem zawału mięśnia serca oraz dolegliwości niedokrwiennej serca lub infekcyjnego zapalenia wsierdzia. Na szmery potrafią mieć również nacisk schorzenia hormonalne, m.in. nadczynność tarczycy. Osobnym zjawiskiem osłuchowym występującym nad sercem jest tzw. szmer osierdzia, odmiennie określany tarciem osierdzia. Jest to patologiczny szmer występujący nad całą powierzchnią serca. Występuje w postaci chorobowej nazywanej zapaleniem osierdzia, i jego naturalną etiologią jest pocieranie zapalnie zmienionych warstw budujących osierdzie. Szmery w sercu leczy się wówczas, jeśli ich wysokość wzrasta czy jeśli pojawiają się niepokojące sygnały jak ból, kołatanie lub kłucie serca.

 

Jak dbać o serce?

 

Serce to jeden z najistotniejszych organów, niestety nie możemy o niego odpowiednio zadbać. Zagraża mu mnóstwo przyzwyczajeń, z jakich nie mamy zamiaru rezygnować: tłusta dieta, siedzący styl życia, używki. Dbaj o serce zwłaszcza wówczas jeśli masz rozpoznane kłopoty ze szmerem. Zrobisz to na parę sposobów:

 1. W kuchni używaj mniej soli
 2. Masło zastąp zdrowszą margaryną
 3. Łykaj koenzym Q10 oraz witaminę E
 4. Do potraw dodawaj czosnek niedźwiedzi
 5. Jedz potrawy mające likopen czyli czerwony barwnik – jeden z największych antyoksydantów – odnajdziesz go w arbuzie, grejpfrucie oraz pomidorze
 6. Unikaj stresu, używek, dużo odpoczywaj oraz przebywaj w ruchu
 7. Jak i kiedy leczyć szmery serca o tym zdecyduje specjalista. Odwiedzaj go przynajmniej raz w roku!

 

Kolagen na stawy – choroba zwyrodnieniowa stawów

0

 

Analizowania dowiodły, iż w naszym kraju aż 8 milionów ludzi choruje na dolegliwość zwyrodnieniową, która zazwyczaj w rezultacie końcowym prowadzi do uszkodzenia pracy jakiegoś stawu. Wtedy pojawia się zaburzenie między degeneracją oraz syntezą tkanki stawowej i podchrzęstnej powłoki kostnej. Jakie są najpopularniejsze sygnały zwyrodnienia stawów? Odpowiedź brzmi:

 1. Ból
 2. Sztywność stawów, która pojawia się rano oraz trwa blisko pół godziny
 3. Trudność poruszania danego stawu
 4. Kłopot stabilności stawu
 5. Przykurcz stawu
 6. Nieprawidłowa oś kończyny

Z powodu wymienionych wyżej kłopotów może dojść do schorzeń sylwetki, chodu i dysfunkcji różnych stawów. Stawy, jakie są najczęściej zajęte przez dolegliwość to stawy: biodrowe, kolanowe, rąk, kręgosłupa.

 

Jak leczyć dolegliwość zwyrodnieniową stawów?

 

Leczenie dolegliwości zwyrodnieniowej stawów możemy rozłożyć na: leczenie operacyjne, usprawniające, farmakologiczne i edukację pacjenta oraz jego bliskich.

 

stawyLeczenie operacyjne

 

Leczenie operacyjne wykorzystywane jest gdy dolegliwość jest obecnie w bardzo rozwiniętym stadium. Gdy pomimo leczenia zachowawczego chory nadal czuje dotkliwy ból oraz wadę specjalista podejmuje o skierowaniu go na operację. Najlepiej, gdy cały staw biodrowy lub kolanowy zostanie wymieniony (endoprotezoplastyka).

 

Leczenie usprawniające

 

Pacjent może rozpocząć leczenie usprawniające, które wybierane jest przez lekarza (lekarza, lub fizjoterapeutę). Dzięki temu może się zwiększyć siła mięśniowa, a co za tym idzie zakres ruchu w stawie. To wszystko powoduje zwolnienie zmian zwyrodnieniowych. Właściwe ćwiczenia sprawiają, iż osłabiają się także dolegliwości bólowe. Wyniki dają również zabiegi fizykalne np. termoterapia (nagrzewanie), krioterapia, magnetoterapia i ultradźwięki.

 

Leczenie farmakologiczne

 

W wypadku łagodnej dolegliwości zwyrodnienia stawu wykorzystuje się najczęściej miejscowe środki przeciwzapalne. Pacjentom powszechnie daje się paracetamol. Środek tenże powoduje zdecydowanie mniej efektów ubocznych niż doustne niesteroidowe środki przeciwzapalne (NLPZ). Stosuje się je wtedy gdy paracetamol jest za słaby. Wykorzystuje się także inhibitory oraz cyklooksygenazy. Ze średnim, lub dużym uciskiem zwyrodnienia stawów dobrze radzą sobie kortykosteroidy. Lekarz z zasady poleca stosowanie od 3 do 4 iniekcji w przeciągu całego roku. Chory winien w tym okresie wykonywać przeróżnego typu ćwiczenia, które wzmocnią mięśnie oraz poprawią usposobienie.

 

Edukacja pacjenta oraz jego bliskich

 

Uświadomienie choremu i jego rodzinie czym jest dolegliwość zwyrodnieniowa stawów jest bardzo ważne. Niezwykle istotne są ćwiczenia ruchowe, odpowiednia, wartościowa w witaminy dieta . Należy wiedzieć, iż ważne są elementy mające wartości antyoksydacyjne witamina E, C i D3. Elementem wpływającym na pojawienie się zwyrodnienia stawów jest m.in. otyłość.

Co wspomaga regenerację stawów?

 

Aktualnie szeroko popularna jest suplementacja specyfikami, które pomagają przy regeneracji tkanki. Wśród tych środków znajdują się naturalne substancje takie jak kolagen na stawy, kwas hialuronowy, glukozamina, chodroityna, jakie są składnikami budulcowymi stawów. Środki te zawierają również elementy o działaniu przeciwzapalnym (np. bromelaina) i łagodzące dolegliwości bólowe (np. owoce dzikiej róży).Przykładowym specyfikiem, który wspiera odbudowywanie tkanki oraz działa przeciwzapalnie jest Animal Flex. Środek tenże zawiera w sobie naturalny, hydrolizowany kolagen na stawy i wyciąg dzikiej róży. Kolagen odpowiada za odpowiednie funkcjonowanie naszych stawów. Im człowiek jest starszy jego zawartość w formach tkanki chrzęstnej obniża się. Hydrolizowany naturalny kolagen na stawy pomaga prawidłowo działać tkance stawowej (potwierdzono to wieloma badaniami). To, jak działa środek Animal Flex zostało potwierdzone aż w szesnastu niemieckich ośrodkach. W wykonanych badaniach uczestniczyło 108 chorych (z czego 76 stanowiły kobiety, a 32 mężczyźni), którzy zmagali się z dolegliwością zwyrodnienia stawów. Takie badanie prowadzono prze dwanaście tygodni. Stawy kolanowe były wtedy obserwowane pod względem sztywności, zmniejszenia ich pracy oraz bólowi. Po 8 tygodniach zauważono poprawę u pacjentów. Dodatkową korzyścią Animal Flex jest to, iż nie tylko odbudowuje chrząstkę stawową oraz utrzymuje elastyczność stawów. Sprawia, iż włosy skóra oraz paznokcie stają się zdrowe oraz trwałe.

 

Dolegliwość zwyrodnieniowa stawów – to warto wiedzieć

 

Dolegliwość zwyrodnieniowa stawów (artroza) jest niezwykle popularną chorobą, z powodu której co roku miliony ludzi udają się do specjalisty (we Francji cierpią na nią aż 4 miliony osób, w Polsce – ok. 2 milionów). Dla przemysłu farmaceutycznego jest kurą znoszącą złote jaja, wykorzystywaną do granic przyzwoitości, co doprowadziło do wybuchu skandalu ze środkiem Vioxx (środek przeciwzapalny wykorzystywany w leczeniu ucisku wywołanego artrozą, w 2004 r. wycofany z rynku, bo stanowił niebezpieczeństwo dla serca). Dolegliwość zwyrodnieniowa stawów przejawia się bolesnością, obrzękiem, upośledzeniem elastyczności jednego czy paru stawów.

 

Jelitówka – przyczyny, objawy, leczenie

0
Jelitówka – przyczyny, objawy, leczenie

Choroba żołądkowa, odmiennie grypa jelitowa, to wirusowe zakażenie przewodu pokarmowego spowodowane przez swoiste mikroorganizmy – nie są to natomiast mikroorganizmy grypy. Grypa jelitowa jest niezwykle zaraźliwa, powszechnie cierpią całe rodziny, zwłaszcza dzieci. Pierwszą zasadą profilaktyki choroby jest higiena osobista oraz pokarmowa (np. mycie rąk przed posiłkiem). Sygnały grypy żołądkowej to przede wszystkim laksacja, nudności oraz skurcze żołądka. Szybko można ją pomylić z odmiennymi kłopotami żołądkowymi.

 

jelitówkaJelitówka – dolegliwość układu pokarmowegoPotocznie zwana jelitówka jest jak innym jak po prostu grypą żołądkową czy grypą jelitową. Wytwarzana jest przez wirus, który przez dostanie się do systemu wpływa na układ pokarmowy doprowadzając do jego zakażenia. Najczęściej jelitówka jest wytwarzana przez niebezpieczne dla zdrowia oraz mające mnóstwo różnych szczepów rotawirusy. Wirus działa poprzez dochodzenie do głębokich warstw jelit doprowadzając do ich rozdrażnienia, a potem stopniowego wyniszczania błony śluzowej jelit. Grypa żołądkowa zwykle nie trwa długo, bo zaledwie parę dni. Niestety mimo tak krótkiego czasu działania wirusa na organizm, dolegliwość potrafi wyrządzić mnóstwo złego. Poza nieprzyjemnymi sygnałami o których powiemy niżej, silny przejaw grypy żołądkowej może skutkować nawet odwodnieniem.

 

Grypa żołądkowa – etiologie

 

Grypa żołądkowa to myląca nazwa. Kłopoty żołądkowe określane grypą żołądkową czy grypą jelitową są spowodowane przez różne mikroorganizmy niż wirus grypy. Są to:

 • adenowirusy,
 • rotawirusy,
 • kalciwirusy,
 • astrowirusy,
 • norowirusy.

 

Grypa żołądkowa – objawy

 

W grypie żołądkowej sygnały „czekają” ok. 2 dni od czasu zarażenia (czas bezobjawowy określamy okresem inkubacji). Po tym okresie pojawiają się sygnały grypy żołądkowej. W okresie grypy żołądkowej sygnały kluczowe to przede wszystkim wodnista laksacja. W grypie jelitowej symptom tenże jest niezwykle niebezpieczny, mimo tego, iż laksacja nie jest zazwyczaj zbyt duża, czasem to właśnie 2-4 luźne stolce na dzień). W parze z biegunką w grypie jelitowej symptomem są mdłości z wymiotami czy bez. Te dwa sygnały grypy jelitowej sprawiają, iż w związku z chorobą żołądkową można się niezwykle łatwo odwodnić. W okresie grypy żołądkowej symptomem są także męczące skurcze żołądka, które skutecznie zniechęcają do jedzenia oraz picia. Odwodnieniu sprzyja w okresie grypy jelitowej ostatni symptom, czyli stan podgorączkowy.

 

Grypa żołądkowa – długość trwania

 

Grypa jelitowa winna trwać nie dłużej niż tydzień. Same mdłości powinny ustąpić po 2-3 dniach. Przekładająca się laksacja oraz mdłości potrafią bardzo zaszkodzić zdrowiu, a nawet doprowadzić do odwodnienia oraz osłabienia organizmu. Przy objawach grypy jelitowej trwających dłużej należy zgłosić się do specjalisty.

 

Grypa żołądkowa – leczenie domowe

 

Leczenie choroby jelitowej w domu polega zwłaszcza na zmniejszaniu symptomów (leczenie objawowe). Grypa żołądkowa, tak jak część zakażeń wirusowych nie jest leczona środkami przeciwwirusowymi (leczenie przyczynowe), ponieważ zazwyczaj przechodzi sama po paru dniach.

Grypa żołądkowa, odmiennie jelitowa, wymaga przede wszystkim wypoczywania oraz stosowania się do poniższych wskazań:

 • należy zwiększać płyny oraz jak najwięcej pić (zwłaszcza, gdy pojawią się mdłości);
 • do picia najlepiej dobrać specjalne środki nawadniające oraz zwiększające elektrolity (ale nie napoje dla sportowców), zwłaszcza gdy laksacja oraz mdłości są duże czy cierpi dziecko;
 • po ustąpieniu wymiotów trzeba zacząć jeść – jednak tylko lekkie potrawy: lekkie rosołki, ugotowane ziemniaki, ryż;
 • należy poczekać z tradycyjnym jedzeniem do całkowitego ustąpienia symptomów.

Grypa żołądkowa w ciąży budzi stres. Z chorobą żołądkową w ciąży zazwyczaj są połączone obawy o bezpieczeństwo dziecka. Natomiast niebezpieczeństwo połączone z chorobą żołądkową właściwie nie istnieje. Wirus połączony grypą jelitową działa tylko w zakresie układu pokarmowego oraz nie dochodzi do płodu.

Niebezpieczeństwa połączone z chorobą dotyczą raczej samego przebiegu chorobowego. Grypa żołądkowa nosi ze sobą niebezpieczeństwo odwodnienia. Kobiety zmagające się z chorobą jelitową w ciąży powinny niezwykle dbać o prawidłową dawkę płynów. Jeśli w związku z chorobą dojdzie natomiast do odwodnienia, należy udać się bezpośrednio na szpitalny oddział ratunkowy.

 

Grypa żołądkowa – różne kłopoty żołądkowe

 

Grypa jelitowa to nie jedyny kłopot żołądkowy. Laksacja oraz uciski brzucha potrafią być spowodowane zwykłą niestrawnością. Etiologią kłopotów żołądkowych potrafią być mikroorganizmy (wywołujące właśnie grypę żołądkową), bakterie, pasożyty oraz różne elementy. Głównymi winowajcami potrafią być:

 • bakterie: Escherichia coli, Salmonella, Campylobacter, Shigella;
 • pasożyty: giardia lamblia, Cryptosporidium parvum;
 • alergia pokarmowa czy nietolerancja pokarmowa;
 • środki: kwas acetylosalicylowy, sterydy;
 • różne substancje: kofeina, metale ciężkie, jad kiełbasiany.

Grypa jelitowa nie jest niebezpieczna dla zdrowia, dopóki się nawadniamy oraz wypoczywamy. Musimy mieć natomiast gwarancję, iż to na pewno grypa jelitowa, nie odmienny typ zakażenia układu pokarmowego. Gdy sygnały różnią się od charakterystycznych symptomów grypy jelitowej (np. pojawia się krew w stolcu), należy jak najszybciej udać się do specjalisty.

 

Poprawa wzroku nawet po 65 roku życia – potrzebujesz tylko tej magicznej rośliny

0
Poprawa wzroku

Wzrok jest bardzo delikatnym układem, który zaniedbany powszechnie zawodzi. Dlatego dopadnie nas palenie, podrażnienie, zaczerwienienie lub łzawienie oczu. Odpowiedzialni jesteśmy za to w decydującej mierze my sami. Spędzamy godziny przed komputerem oraz nad książką, nie ćwiczymy oczu oraz nadwyrężamy wzrok, żeby następnie uskarżać się na gorsze widzenie. W ciągu poprzednich lat kłopot złego widzenia pojawia się u jeszcze większej liczby osób. Wywołane jest to wzrostem czasu spędzanego przy laptopie oraz oglądaniem telewizji. Społeczeństwo wydaje duże sumy na właściwe okulary, środki chroniące wzrok czy również operacje operacyjne. Natomiast okazuje się, iż najbardziej skuteczne na poprawienie wzroku są formy naturalne. Nie potrzebują one wkładu ekonomicznego oraz są całkowicie bezpieczne. Wykorzystywanie odkrytego przez nas leku umożliwi Ci usprawnić wzrok w parę dni! Znów będziesz mógł oglądać świat w całej okazałości!

Kilka szczypt tej cudownej przyprawy poprawi Twój wzrok

0
wzrok

Wraz z wiekiem spotyka nas jeszcze więcej zaburzeń oraz jeszcze więcej błędów młodości daje o sobie znać. Mowa o błędach w odżywianiu, ubieraniu się i dbaniu o naszą formę oraz ciało. Nie tylko samo ciało staje się obiektem widocznego starzenia skóry, lecz także narządy, jakie je wykonują. Także organy zmysłów zaczynają stopniowo szwankować dając o sobie znać w podeszłym wieku. Jednym z zaburzeń, którego obawiają się starci ludzie jest ślepota lub niedowidzenie. Często w obecnych czasach wyeksploatowanie wzroku staje się jeszcze bardziej powszechne. Dzieje się tak bo przez całą dzień wtórują nam ekrany oraz monitory reflektujące sztucznym światłem, ingerującym w siatkówkę. Zbyt duża czy długa ekspozycja na elementy degenerujące może skutkować urazami narządu wzroku. Przecież wiadomo, iż nasz wzrok, jest faktycznie bardzo, ale to bardzo istotny, dlatego też zawsze musimy robić wszystko, aby dobrze o niego dbać, a jak to zrobić? Dowiesz się z tego artykułu.

 

Wzrok?

 

wzrokIm jesteśmy starsi, tym więcej kłopotów zdrowotnych nas spotyka. Jest to zupełnie naturalne oraz w całości zrozumiałe. Nie znaczy to natomiast, iż musimy się na to godzić – szczególnie gdy jest coś, co może wesprzeć naszą kondycję. Weźmy na prosty przykład chociażby nasze oczy. To dzięki nim widzimy oraz przyswajamy ponad 90% wszelkiej wiedzy, która dochodzi do nas ze świata zewnętrznego. Ich prawidłowe działanie jest więc naprawdę niezwykle istotne. Wraz z wiekiem oczy natomiast przestają działać jak trzeba. Obraz świata staje się rozmazany oraz słaby a wzrok z dnia na dzień ulega pogorszeniu. Wiemy, iż teraz możemy czerpać z okularów, szkieł kontaktowych oraz mnogich zabiegów operacyjnych, jakich celem jest poprawa wzroku. Zazwyczaj te formy wiążą się natomiast z dużymi kosztami, na które jednak nie każdy może sobie pozwolić. Także w pewnych wypadkach ani okulary, ani operacje nie wykazują spodziewanej skuteczności. Co zatem możemy jeszcze zrobić? Na szczęście jest duży wachlarz naturalnych środków, które leczą schorzenia widzenia wywołane upływającym czasem. W tym zwięzłym artykule chcemy podzielić się z Wami przepisem na jeden z najefektywniejszych, dzięki jakiemu już w przeciągu paru tygodni na dobre pożegnasz się z okularami oraz odzyskasz w całości funkcjonalne oraz zdrowe oczy! Ważnym elementem, którego będziesz potrzebował jest szafran. Zna go mało osób, więc jego pozytywne wartości lecznicze nie zostały nadal w całości docenione. Profesor Silvia Bisti z Center Vision na Uniwersytecie w Sydney twierdzi, iż szafran jest prawdziwym elementem, który potrafi zapobiec trwałej degradacji wzroku. Analizowania pokazują także, iż komórki mające wkład w działanie oczu stają się bardzo wytrzymałe na działanie niekorzystnych elementów. Szafran winien być zjadany w formie herbaty, na jaką przepis znajdziecie poniżej.

Składniki:

 • 1 gr szafranu
 • 1 szklanka wody

Sposób zastosowania:

Wodę doprowadzić do wrzenia a potem dodać szafran. Jeśli ostygnie można opcjonalnie dodać odrobiny miodu do smaku. Wystarczy wypić parę filiżanek w przeciągu dnia.

Uwaga! Istotna informacja!

W owym artykule skupiamy się tylko na oczach, ale szafran działa nie tylko na wzrok. Jego wartości pozwolą na oczyszczenie krwi, pobudzenie krążenia, ograniczenia symptomów stanów zapalnych, ograniczenia poziomu cholesterolu oraz trójglicerydów. Szafran wykazuje także możliwości do stymulacji funkcji poznawczych oraz utrzymania pamięci.

 

Sposoby na poprawę wzroku

 

Oczy są narządem, który gwarantuje widzenie oraz bez tej możliwości nie wyobrażamy sobie życia. Dzięki nim człowiek pochłania prawie 90% informacji płynących ze świata zewnętrznego. Wiek powoduje, iż z czasem odbierany obraz staje się zamazany, nieostry czy bez kolorów. Możliwe są formy korekcji wzroku przez odpowiednio dopasowane okulary, soczewki kontaktowe, czy, gdy jest taka potrzebę za pomocą laserowej korekty wzroku. Nie każdego stać natomiast na stałą wymianę soczewek czy zabiegi operacyjne poprawiające wzrok. To koniec szansy na odzyskanie odpowiedniego widzenia? Nic bardziej mylnego.

 

Szafran środkiem na wzrok

 

Jest szereg naturalnych metod leczenia czy nawet wspomagania wzroku. Dobrym pomysłem jest wykorzystywanie szafranu jako skutecznej przyprawy. Szafran znany jest z orientalnego pochodzenia oraz pozytywnych prozdrowotnych właściwości. W badaniach wykonanych na uniwersytecie w Sydney potwierdzono, iż szafran jest w stanie zapobiegać degeneracji wzroku. Dzięki niemu komórki tworzące układ wzroku nabierają więcej wytrzymałości na elementy zewnętrzne. Skutecznym sposobem na spożywanie szafranu jest parzenie z niego herbaty. Wystarczy zalać 1 gram szafranu ciepłą wodą. W celu poprawy smaku można dołączyć odrobinę miodu. Trzeba pic parę filiżanek takiej herbaty w przeciągu dnia. Jakie odmienne wartości ma szafran? Mianowicie szafran nie tylko poprawia wzrok, lecz także oczyszcza krew, pobudza krążenie, a również zmniejsza stany zapalne, zmniejsza zły cholesterol we krwi oraz stymuluje zdolności uwag oraz zapamiętywania.

Kroplówka w domu

0

Kroplówka jest dla wielu pacjentów bardzo ważnym elementem leczenia. Polega na dostarczeniu do krwioobiegu wody, elektrolitów, substancji odżywczych lub leków – w zależności od konkretnego przypadku.

Dla kogo kroplówka?

Kroplówki często stanowią jeden z elementów szeroko pojętej terapii farmakologicznej. Bardzo często wykorzystuje się je w leczeniu paliatywnym – są one wygodną drogą podawania leków przeciwbólowych na przykład w chorobach nowotworowych. Często stosuje się kroplówki w przypadku konieczności nawodnienia organizmu i dostarczenia mu niezbędnych substancji odżywczych. Choć kojarzone są z leczeniem szpitalnym, często nie ma konieczności trzymania pacjenta w szpitalu celem podania mu kroplówki.

Kroplówka w domu Gdynia

Pacjenci indywidualni potrzebujący leczenia kroplówkami mają możliwość zamówienia kroplówki w swoim własnym domu. Dzięki temu nie mają konieczności udawania się do szpitala za każdym razem, gdy potrzebują kroplówki. Jeśli lekarz prowadzący nie widzi potrzeby hospitalizowania pacjenta, leczenie w domu będzie dla niego bardziej komfortowe. Kroplówkę zamówioną do domu zakłada wykwalifikowana pielęgniarka. Dzięki temu pacjent ma ogromny komfort leczenia się u siebie w domu i bycia pod kontrolą specjalisty. Wykwalifikowany personel jest przeszkolony w zakresie opieki nad osobami w każdym wieku i z różnymi schorzeniami. Dzięki zamawianiu wlewów dożylnych do domu pacjent jest pod stałą opieką pielęgniarki i ma pewność, że jego kroplówka została zaaplikowana w sposób właściwy. Ceny pojedynczej kroplówki zakładanej w domu to 200-300 złotych w zależności od czasu podawania kroplówki.

Zioła sposobem na wzdęcia – gazy jelitowe

0
zioła

Wzdęcia, gazy oraz odczucie pełności po zbyt dużym oraz ciężkostrawnym posiłku możesz zmniejszyć pijąc zioła: napary z szałwii, kminku czy kopru włoskiego. Zobacz, które zioła zmniejszają odczucie wzdętego brzucha oraz redukują ilość gazów w jelitach. Wzdęcia brzucha oraz zbytnie liczby gazów w jelitach powstają przez połykanie powietrza z jedzeniem, z wytwórczości wewnątrzjelitowej oraz z dyfuzji krwi. Wzdęcia dostrzega się nawet u 1/3 dorosłych, a 2 razy częściej niż mężczyźni, narażone są na nie kobiety przed oraz w trakcie menstruacji. Nie jednak jesteśmy w stanie uniknąć stresu lub odmówić sobie przyjemności spożywania ciężkostrawnych potraw. To doprowadza do innych dolegliwości, takich, jak wzdęcia. Zioła to najłatwiejszy sposób, żeby je leczyć.

 

ziołaRumianek pospolity

 

Zioła na wzdęcia to skuteczniejsze wyjście, niż środki farmaceutyczne. Jednym spośród takich ziół jest rumianek. W Polsce rumianek pospolity uprawiany jest jako roślina lecznicza. Jako surowiec zielarski zajmuje się koszyczek rumianku. Zawiera on olejek eteryczny, flawonoidy, związki kumarynowe, śluz, cholinę, karotenoidy, garbniki oraz sole mineralne. Jest doustny środek z rumianku, który ma działanie przeciwzapalne oraz przeciwskurczowe układu pokarmowego. Także działa przeciwalergicznie.

Można prowadzić z niego okłady, które zwalczają stany zapalne skóry. Napary rumiankowe można podawać w takich chorobach jak: stres, rozciągnięcie nerwowe, bezsenność, dolegliwości uczuleniowe, angina, przeziębienia, bolesne miesiączkowanie i w takich kłopotach ze strony układu pokarmowego jak:

 • stany zapalne,
 • dolegliwości wrzodowe,
 • zbytnia fermentacja,
 • wzdęcia,
 • odbijanie,
 • zgaga,
 • brak łaknienia,
 • laksacja,
 • stany skurczowe żołądka oraz jelit.

 

Lukrecja gładka

 

Zioło to działa przeciwbakteryjnie oraz ma wartości przyspieszające gojenie stanów zapalnych oraz wrzodów układu pokarmowego. Lukrecja przeciwdziała uczuleniom. Ma wykorzystanie w leczeniu po zabiegach operacyjnych oraz leczeniu wad układu oddechowego. Podwyższa sprawność układu immunologicznego. Stosuję się ja na takie kłopoty przewodu pokarmowego: nieżyty oraz wrzody żołądka oraz dwunastnicy, stany zapalne, odczucie wzdęcia.

Melisa lekarska (Melissa officinalis L.)

 

Melisa jest bardzo znanym ziołem. Zwłaszcza polecana jest osobom prowadzącym stresujący styl życia oraz nerwowym. Roślina ta jest gatunkiem byliny z jasnotowatych. Cechuje się miłym cytrynowym zapachem (jest go dzięki m.in. olejkom lotnym). W melisie znajdują się również śluzy, gorycze, mikroelementy i garbniki. Zioło to jak wspomniałam wcześniej działa uspokajająco. Dlatego również, powinny wykorzystywać ją np. osoby zmagające się z schorzeniami żołądka, które powstały na tle nerwicowym.

 

Ślaz dziki

 

Ślaz dziki to roślina lecznicza, którą zaczyna się w leczeniu nieżytów dróg moczowych oraz oddechowych. Miesza się ją spośród innymi ziołami. Może być używana zewnętrznie, jako materiał do okładów na rany, wrzody oraz egzemy. Składa się z niej środki do czyszczenia jamy ustnej oraz życia oraz środki do przepłukiwania pochwy przy upławach czy nadżerkach. Także może być jako klucz do kąpieli w schorzeniach skórnych. Ślaz dziki jest rośliną, która uczestniczy w zaburzeniach układu pokarmowego: nieżytach żołądka oraz jelit, zaparciach, biegunkach, wzdęciach, dolegliwości wrzodowej żołądka oraz dwunastnicy, schorzeniach trawienia.

 

Prawoślaz lekarski

 

Jest ziołem wykorzystywanym w leczeniu zaburzeń górnych dróg oddechowych (nieżyt oskrzeli, gardło z kaszlem). Można go wykorzystywać zewnętrznie na ciężko gojące się rany, wrzody, czyraki. Leczy niektóre zaburzenia układu pokarmowego. Prawoślaz lekarski pomaga w: stanach zapalnych przewodu pokarmowego, podrażnieniach, uszkodzeniach nabłonka, wrzodach żołądka, nadkwaśności, zaparciach oraz wzdęciach.

 

Przyprawy ułatwiające trawienie

 

Gdy przeszkadzają nam wzdęcia, jedzmy stopniowo, składając się na posiłku. Zaaferowani innymi zajęciami, np. czytaniem gazety, nie przeżuwamy dobrze pokarmu. Postarajmy się jadać 4, 5 razy dziennie niewielkie objętościowo posiłki. Unikajmy potraw tłustych, smażonych, słodyczy, napojów gazowanych. Jednak artykuły wzdymające tylko ograniczmy, bo są dobrym źródłem elementów mineralnych, witamin, błonnika. Ich gazotwórcze działanie zniwelujemy przyprawami, które dodatkowo podniosą smak potraw. Do dań z kapustą możemy dodawać kminek, majeranek, liście laurowe, cząber, imbir, a do potraw z grochem lub fasolą – miętę, szałwię, tymianek. Przyprawy ziołowe zmniejszają ryzyko wzdęć również po spożyciu potraw smażonych, ciężko strawnych oraz pozytywnie oddziałują na perystaltykę jelit. Gdy czujemy dyskomfort w brzuchu po słodkim mleku, zrezygnujmy z niego na rzecz kefirów oraz jogurtów. Oraz myślmy o regularnej aktywności fizycznej. Zapobiega wzdęciom oraz ułatwia odpowietrzenie układu pokarmowego.

 

Zioła na odczucie pełności

 

Odczucie pełności złagodzi napar z dziurawca czy szałwii (łyżeczkę suszu zalej 250 ml wrzątku, po 10-15 min napar przecedź). Zioła te działają rozkurczowo na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego oraz dróg żółciowych, ułatwiają przepływ żółci.