O nietrzymaniu moczu słów kilka…

0

Nietrzymanie moczu to wyjątkowo wstydliwy problem. Borykają się z nim panowie, którym doskwiera przerost prostaty, małe dzieci oraz duża grupa kobiet w różnym wieku. Na szczęście współczesna medycyna dobrze sobie radzi z tym problemem.

Książka dla młodzieży może stać się bestsellerem

0

Teoretycznie wydaje się, że młodzież nie czyta książek. Jednak na tle reszty społeczeństwa ta grupa wiekowa bardzo pozytywnie się wybija. Oczywiście nie chodzi o czytanie lektur, ponieważ z tym wiele osób jest na bakier, jednak bestsellerowe książki dla młodzieży cieszą naprawdę sporą popularnością.

Czytanie książek w naszym kraju

Poziom czytelnictwa w naszym kraju nie jest, delikatnie mówiąc, za wysoki. W końcu ponad połowa Polaków nie czyta nawet jednej książki w roku. Również domowe biblioteczki nie prezentują się okazale, a często zdarzają się domy w ogóle pozbawione książek. Wbrew pozorom nie chodzi o to, że nagle wszyscy przerzucili się na treści wirtualne i masowo wykupują audiobooki i ebooki. Badania wskazują, że nawet teksty zawarte na trzech stronach maszynopisu okazują się zbyt trudną przeszkodą do pokonania. Jedynie 13% stanowią czytelnicy zaangażowani, którzy śledzą nowości i z wypiekami na twarzy oczekują kolejnej premiery. W tym kontekście można powiedzieć, że z młodzieżą nie jest wcale tak źle, a tytuły dedykowane nastolatkom mogą pochwalić się całkiem niezłą sprzedażą, co potwierdzi księgarnia wysyłkowa. Widać to również w statystykach. W sumie ponad 60% naszych rodaków w ogóle nie czyta książek, natomiast w grupie młodzieży ten odsetek wynosi około 15%, więc dysproporcja jest naprawdę duża. To daje też nadzieję, że trend utrzyma się w dorosłym życiu młodego człowieka i za kilka lat przynajmniej zbliżymy się do poziomu czytelnictwa w Skandynawii.

Co przyciąga młodzież do książki?

Przyczyn tego stanu można upatrywać w różnych kwestiach. Przede wszystkim będzie to moda. Pozytywnym impulsem okazała się cała seria książek o Harrym Potterze, która zapoczątkowała zainteresowanie młodych literaturą. Zaważyła prawdopodobnie tematyka, w końcu młodych niezwykle fascynuje świat magii i tego, co nieznane oraz niezbadane. Współczesne książki dla młodzieży wyraźnie wyróżniają się na tle tradycyjnej literatury. Bestsellerami stają się zwłaszcza wciągające sagi o wampirach, duchach i magii. Młody człowiek może dzięki nim przenieść się w inny świat. Oprócz literatury fantasy, science-fiction i horrorów równie często młodzież sięga po biografie znanych, młodych ludzi, którzy osiągnęli już sukces. Tego typu literatura może inspirować nastolatków i dawać im nadzieję na sukces. Księgarnia wysyłkowa zauważa też rosnącą popularność książek poradnikowych i z zakresu rozwoju osobistego, jak „Ja. Wersja 2,0”, które mają na celu motywować do dążenia do określanego celu, zmieniania się na lepsze i pracy nad sobą.

Widać wyraźnie, że czytanie książek wśród młodzieży nie oznacza pochłaniania lektur szkolnych i poniekąd trudno się temu dziwić, wszak niektóre pozycje z kanonu lektur są po prostu nieciekawe i napisane niezbyt zrozumiałym przez współczesne pokolenia językiem. Jednak młodzi nadrabiają wszelkie zaległości innym rodzajem książek i nawet ci, którzy z zasady omijają lektury szerokim łukiem dają się skusić na dobrą i wciągającą książkę dla młodzieży. Niektórzy chętnie też sięgają po audiobooki i w ten sposób stykają się z literaturą.

Jak wspierać naukę chodzenia u dziecka?

0

Około pierwszego roku życia, większość małych dzieci zaczyna stawać na nogi i stawiać swoje pierwsze kroki. Niektóre zaczynają wcześniej, na długo przed pierwszymi urodzinami, inne nieco później, jednak bez względu na to kiedy, zawsze dostarcza to równie dużo emocji dla dziecka, jak i dla rodziców. Dziecko jest zachwycone nową perspektywą, nowymi możliwościami, jakie się przed nim otwierają, coraz więcej może zrobić samo, w coraz więcej miejsc dosięgnąć, a gdy już dopracuje swoje umiejętności i w końcu opanuje samodzielne chodzenie, wówczas cały świat wydaje się stać przed nim otworem. Rodzice z kolei oprócz tego, że są niesamowicie dumni ze swojej pociechy i całemu światu chwalą się z pierwszych kroczków, to przy okazji nabywają komplet nowych zmarszczek i swych włosów, pojawiających się za każdym razem, kiedy dziecko traci równowagę, przewraca się i nabija nowego guza.

Pomagać czy nie przeszkadzać, jak powinna wyglądać nauka chodzenia?

Nauka chodzenia u dziecka zaczyna się od wstawania i stawiania pierwszych kroków dostawnych przy meblach i innych stabilnych podpórkach. Warto jest umożliwiać maluchowi te samodzielnie ruchy, wspierając go, a przy tym asekurując. Niezmiernie ważne jest, aby nie poganiać dziecka w nauce chodzenia. Im bardziej będzie to samodzielnie wypracowana czynność, tym lepiej dziecko ją opanuje i tym lepiej dla jego kręgosłupa. Dziecko zaczyna chodzić, wtedy kiedy jego ciało i umysł są na to gotowe. Przyspieszanie tego procesu, jest dla niego bardzo niekorzystnie i może powodować problemy z kręgosłupem, stopami czy stawami. Kiedy już dziecko wyraża chęć i możliwości do chodzenia, można wspierać trening tej umiejętności, poprzez zakup chodzika-pchacza, na którym dziecko samodzielnie, ale z bezpieczną podpórką będzie mogło stawiać pierwsze kroki. Producenci oferują mnóstwo różnego rodzaju chodzików, pchaczy, które poza tym że mają być podparciem umożliwiającym chodzenie, to są bardzo atrakcyjne, posiadają wbudowane zabawki manualne oraz dźwiękowe, które umilą czas, gdy maluch postanowi przerwać trening i trochę odpocząć.

Jaki chodzik dla dziecka wybrać?

Przed zakupem chodzika, trzeba przede wszystkim zwrócić uwagę na jego stabilność oraz akcesoria dodatkowe, które zajmą i zainteresują malucha. Chodziki dla dzieci, które mają za zadanie być podparciem dla dziecka, uczącego się chodzić mogą być wykonane z plastiku lub z drewna. Drewniane produkty są ostatnio bardzo modne ze względu na swoje walory estetyczne, a także trwałość. Bardzo ciekawym chodzikiem pchaczem, który można kupić na stronie www.empik.com, jest chodzik firmy Small Foot Design, model Mały Niedźwiadek. Jest to chodzik pchacz wykonany z drewna, będący jednocześnie wspaniałą zabawką, rozwijającą motorykę małą dziecka. Chodzik, poza tym że jest na kółkach i ma rączkę, za którą dziecko może się trzymać i przemieszczać do przodu, posiada bardzo dużą powierzchnię zagospodarowaną różnego rodzaju zabawkami motorycznymi. Dziecko znajdzie na nim sorter kształtów, ściankę z cyframi, labirynt, zegar, oraz tablicę do malowania. Zabawka przeznaczona jest dla dzieci od pierwszego roku życia, jest bardzo trwała, estetycznie wykonana i bezpieczna dla najmłodszych dzieci.

Idealny śpiworek dla maluszka

0

Każdemu z rodziców zależy na tym, aby ich maluszek miał spokojny i pełen dobrych marzeń sen. Dlatego też zakup produktu, jakim jest śpiworek dla niemowlaka wcale nie jest taki prosty. Na co koniecznie trzeba zwrócić uwagę?

1. Grubość – śpiworki dla niemowląt muszą być dostosowane pod kątem grubości do obecnej pory roku. Cieńsze śpiworki przydadzą się na jesień i wiosnę, zaś grubsze na zimę.

2. Rozmiar – śpiworek do spania dla niemowlaka musi być dostosowany do jego wieku oraz długości.

3. Dobra jakość – pamiętajmy, że aby naszemu maluszkowi wygodnie się spało, konieczny jest śpiworek dziecięcy wykonany z wysokiej jakości ciepłych, ale i przewiewnych materiałów. Co więcej – musi on nie psuć się podczas częstego prania.

4. Dobre zapięcia – kupując śpiworek niemowlęcy zwróćmy jeszcze uwagę na to, czy na pewno zapięcia umożliwiają sprawne opatulenie maluszka.

5. Ładny design – warto oczywiście zwrócić uwagę na to, jak wygląda dany śpiworek dla noworodka. Przede wszystkim istotne jest czy kolory nie są zbyt jaskrawe i mocne.

Po co kupować śpiworek dla noworodka?

Jednak w ogóle po co się nad tym zastanawiać? Czy taki śpiworek do spania dla niemowlaka rzeczywiście jest nam bardzo niezbędny? Oczywiście! Warto bowiem zauważyć, że ze śpiworka dziecko się w żadne sposób nie wykopie. Zaś spod kocyka?… To się niestety często zdarza, a przecież taki maluszek nie potrafi jeszcze sam się przykryć, Dlatego też dobrej jakości śpiworek niemowlęcy oznacza komfortowy sen nie tylko dla maluszka, lecz także i dla jego rodziców.

Grenlandia – podróż dla wytrawnych turystów

0

Niektóre miejsca wakacyjne wydają się dość oczywiste, jednak czasami warto zerwać ze stereotypami i postawić na coś innego, jakże odmiennego. Taką propozycją może być podróż na Grenlandię.

Chociaż wydaje się to wręcz nieprawdopodobne, to w ofercie biur turystycznych znajduje się tak niesamowite i odległe miejsce, jakim jest Grenlandia. Ta największa wyspa na świecie na pewno nie będzie przyciągać zwykłych turystów, ponieważ podróżowanie na Grenlandię wymaga pewnej determinacji i jednak pierwiastka szaleństwa w sobie. Jednak ci, którzy się zdecydowali, to zgodnie przyznają, że naprawdę warto.

Grenlandia – podróż do krainy lodu i śniegu

Na Grenlandii próżno szukać bujnej zieleni i na pierwszy rzut oka może się wydawać, że nie ma nic fascynującego w lodzie i śniegu, ale nic bardziej mylnego. Typowy grenlandzki krajobraz jest olśniewający w swym surowym pięknie, a kolorowe chatki mieszkańców tej krainy lodu wyróżniają się niesamowicie na tle wszechobecnej bieli. Niezwykle fascynujący będzie więc rejs wzdłuż wybrzeża Grenlandii, aby podziwiać z oddali lądolód, a z pewnością uda się też ujrzeć potężne walenie. Równie intrygujące okazuje się zejście na ląd i przejście się po lodowcu. Co ciekawe, w miesiącach letnich można nawet ujrzeć skrawek zieleni na obrzeżach wyspy, co jeszcze bardziej podkreśla majestat bieli.

Warto też być w stolicy państwa, czyli Nuuk, gdzie można zajrzeć do Muzeum Narodowego, aby podziwiać rozmaite eksponaty związane z kulturą oraz historią osadnictwa grenlandzkiego. Podróż na Grenlandię nie mogłaby się obyć bez psich zaprzęgów. Mało osób zdaje sobie sprawę z faktu, iż są miejsca, gdzie psów mieszka prawie tyle samo, co ludzi. Fascynujący będzie także przelot helikopterem nad wyspą. W końcu wiele atrakcji można dojrzeć jedynie z lotu ptaka, szczególnie charakterystyczne zwierzęta, jak piżmowoły arktyczne, morsy, gronostaje czy liczne gatunki fok.

Podróż na Grenlandię jest zetknięciem się z dziewiczą przyrodą, jednak poszczególne części wyspy trochę się od siebie różnią. W zasadzie im bardziej na północ, tym mniej przyjazny klimat i większa surowość.

Wizyta w aptece

0

Wchodząc do apteki widzimy wiele półek oznaczonych napisami „tanie leki bez recepty”, „najlepsze leki na przeziębienie”. Co jednak z tej całej gamy leków rzeczywiście warto zastosować, jako profilaktykę infekcji oraz już w przypadku jej wystąpienia?

Kilka słów o metodzie Montessori

0

Sposoby wychowywania dzieci zmieniły się na przestrzeni lat diametralnie. Dość wspomnieć, iż w Sparcie słabe dzieci były pozostawiane w górach. Takie zachowania od dawna nie są praktykowane, lecz jeszcze kilkadziesiąt lat temu najlepszą metodą wychowawczą były rządy twardej ręki. Na szczęście uległo to zmianie i dziś dzieci mogą liczyć na więcej zrozumienia ze strony rodziców.

Ostatnimi czasy coraz częściej mawia się o tym, iż dzieci są nieznośne i rozpieszczone. Dla mnie, jako matki dwójki dzieci, jest to absolutnie niedopuszczalne. Zachowanie dzieci jest w dużej mierze zależne od tego, w jaki sposób zostało wychowane. Naturalnie, nie mamy wpływu na charakter dziecka, lecz możliwe jest kreowanie jego rozwojem w taki sposób, aby zapewnić mu zbilansowany rozwój. Osobiście jestem zwolenniczką metody Montessori, o której chętnie opowiem w tym artykule.

Metoda Montessori

Metodą Montessori zaczęłam interesować się jeszcze w momencie, gdy nie miałam dzieci. Planowałam powiększenie rodziny i chciałam wiedzieć o dzieciach wszystko to, co najważniejsze. Wówczas pierwszy raz przeczytałam o Marii Montessori – Włoszce, która była pierwszą kobietą studiującą medycynę. Po rozpoczęciu pierwszej pracy zauważyła, iż dzieci niepełnosprawne pod kątem umysłowym, które przebywały w zamkniętych pomieszczeniach, bawią się resztkami niedojedzonego jedzenia. To pokazało jej, że każdy mały człowiek ma w sobie siłę do dążenia do rozwoju. Co ciekawe, dzieci upośledzone, które pracowały z Marią Montessori osiągały lepsze wyniki niż zdrowe maluchy! Ta wyjątkowa kobieta postanowiła wykorzystać część sprawdzonych działań i wypróbować je również w pracy ze zdrowymi dziećmi. Tak zrodziła się metoda Montessori. Więcej o niej można przeczytać na montessoripoznan.pl.

Idea metody

Nauczyciele, którzy pracują w zgodzie z metodą Montessori muszą kierować się kilkoma podstawowymi zasadami. Bardzo ważną rzeczą jest odpowiednia dyscyplina, która obejmuje wyznaczanie jasnych granic, zaś wszystkie wartości należy przekazywać własną podstawą. Sami opiekunowie powinni być zawsze przygotowani do pomocy dziecku. Bardzo ważne jest również powstrzymanie się od krytyki dziecka – w rozmowach z dziećmi warto skupiać się na tym, co dobre i pozytywne. Również ważne jest zaoferowanie dziecku wolności wyboru – jeśli podopieczny odpoczywa, nie przerywaj mu, gdy pracuje – pozwól na kontynuowanie działania, jeśli popełnia błędy i jest w stanie je poprawić – niech zrobi to w odpowiednim dla niego momencie.

Zbilansowany rozwój

Maria Montessori wyszczególniła również fazy, które określają zrównoważony rozwój dziecka. Autorka metody zauważyła, że dzieci do 6 roku życia posiadają bardzo chłonny umysł. W tym wieku stymulują swój rozwój i budują intelekt. Chłoną wszystko, co znajduje się w ich otoczeniu. Poznawanie jest wówczas nieświadome, więc niewskazane jest wprowadzenie dziecka w świat fantazji, gdzie fikcja miesza się z rzeczywistością – może to zaburzyć percepcję malucha. Dzieci w wieku 6-12 lat wyróżniają się za to wyobraźnią – warto pobudzać ją, chociażby przez kreatywne gry i zabawy. Od 12 do 18 roku życia szukamy swojego miejsca w społeczeństwie, zaś do 24 roku życia stajemy się w pełni ukształtowanym człowiekiem.

Po zapoznaniu się ze wszystkimi informacjami nt. metody Montessori zdecydowałam się, że moje dziecko wychowywane będzie zgodnie z metodą Montessori. Wybrałam wówczas żłobek Montessori w Poznaniu i nie żałowałam. Dziś dwoje moich dzieci uczęszcza do poznańskiej placówki – Maja jest już w przedszkolu, Staś dorasta powoli w żłobku Montessori. Dziś wiem jedno – nie oddałabym dzieci do żadnej innej placówki!

Jak radzić sobie ze zgagą w trakcie ciąży?

0

Zgaga to bardzo nieprzyjemny i dokuczliwy stan. Zwłaszcza w ciąży. Najgorszy pod tym kątem jest trzeci trymestr. W tym czasie na zgagę cierpi większość kobiet w ciąży. Dzieje się tak, ponieważ w tym okresie rozluźniają się mięśnie przewodu pokarmowego z powodu działania progesteronu. Wszystko to sprawia, że z żołądka do przełyku cofają się kwasy żołądkowe oraz enzymy trawienne. Powodem częstej zgagi w trzecim trymestrze jest także powiększona macica, która naciska na żołądek.

Efektem zgagi są przede wszystkim uczucie palącego bólu pod mostkiem oraz kwaśność w ustach. Są na szczęście sposoby, aby sobie z tym radzić. Oczywiście podstawa to dieta. Aby unikać zgagi należy szczególną uwagę zwracać na to co się je. W codziennej diecie powinno się zdecydowanie ograniczyć wszelkie tłuszcze, kwaśne potrawy, węglowodany oraz słodycze takie jak czekolada. Powinno się także ograniczyć przyprawianie potraw. Ważne jest nie tylko to co się je, ale także kiedy i jak. Aby unikać zgagi w ciąży najlepiej jest jeśli kilka posiłków dziennie (np. 5-6), ale w małych ilościach. Dzięki temu żołądek bez problemu poradzi sobie z trawieniem małych porcji jedzenia. Po posiłku przyszła mama powinna odpocząć w pozycji siedzącej. Ważne, aby nie leżała. Pozycja siedząca zapewnia posiłkowi szybką i prawidłową drogę do żołądka. Powinno się także ograniczyć jedzenie przed pójściem spać, a najlepiej tak rozłożyć posiłki podczas dnia, aby jedzenie tuż przed snem nie było konieczne. Podczas snu głowa powinna być wysoko, a brzuch nie powinien być niczym ściskany, np. obcisłym ubraniem.

Jakie są objawy wczesnej ciąży? Sprawdź czy doszło do zapłodnienia >>

Kiedy jednak zgaga w ciąży już nas dopadnie zastosować można kilka domowych sposobów. Jednym z nich jest wypicie szklanki ciepłego mleka. Ważne jednak, aby nie było zbyt tłuste. Na zgagę działają także migdały. Można zatem zjeść ich kilka. Skuteczne jest także siemię lniane oraz woda z miodem.

Jeśli to nie pomaga należy skorzystać z leków. Istnieją także takie leki na zgagę, które są bezpieczne dla kobiet w ciąży. Zanim jednak zdecydujemy się na jakiś lek najlepiej będzie udać się do lekarza w celu konsultacji.

Alergie u dzieci

0

Z roku na rok ilość alergików w Polsce oraz na świecie szybko wzrasta. Alergie jeszcze częściej dotykają także najmniejszych, a w wypadku niepokojących symptomów warto zatroszczyć się o to, żeby dziecko zbadał alergolog dziecięcy. Które są najczęściej spotykane rodzaje alergii a ich sygnały? Jedną z bardzo popularnych u dzieci alergii jest alergia pokarmowa. Dotyka już niemowlęta – alergeny znajdują się do organizmu wraz z pokarmem mamy. Wśród produktów najczęściej wywołujących reakcję alergiczną można wymienić mleko krowie, białko jaja kurzego, orzechy arachidowe oraz skorupiaki. Typowymi sygnałami alergii pokarmowej są wzdęcia, mdłości, kolki, biegunki oraz bóle brzucha. Zdarza się natomiast, iż alergia pokarmowa przejawia się swędzeniem oraz wysuszeniem skóry czy nawet wstrząsem anafilaktycznym. Kolejny popularny typ alergii jest powiązany z układem oddechowym. Alergenami w tym faktu potrafią być pyłki roślin, kurz, zarodki pleśni i zwierzęta. Sygnały to katar, głośny oddech i duszności, a również nawracające zapalenia krtani oraz ucha. Charakterystyczne dla przeziębienia sygnały, takie jak katar oraz kaszel, niekoniecznie muszą oznaczać infekcję. Zanim podamy maluchowi kolejny antybiotyk, warto zasięgnąć opinii alergologa dziecięcego. Warto też wiedzieć, iż alergie wziewne potrafią zmienić się w astmę oskrzelową. Kolejnym powszechnie występującym typem alergii jest atopowe zapalenie skóry, jakie może pojawić się już u dzieci. Przejawia się zaczerwienieniem. Alergia to zbytnia reakcja układu immunologicznego na substancje, które dla części wszystkich są zupełnie niegroźne. Organizm alergika traktuje te substancje, tak nazywane alergeny, jako intruzów oraz działa niewspółmiernie do sytuacji, wywołując niewłaściwe sygnały. Tendencja do nastąpienia alergii jest powszechnie dziedziczna. Natomiast nawet gdy oboje rodzice są alergikami, nie ma pewności, iż dziecko także będzie zmagać się z alergią. Co więcej, nie dziedziczy się konkretnej alergii, na przykład na mleko, a zagrożenie jej nastąpienia. Czasem alergia pojawia się u dzieci, które nie mają w rodzinie żadnych wypadków uczulenia.

 

Sygnały oraz poznanie alergii u dzieci

 

alergiaRodzaj objawów alergii zależy od rodzaju uczulenia, przy czym każde dziecko jest różne. Alergia może przejawiać się pieczeniem oczu, katarem, kichaniem, zatkanym nosem, uczuciem nacisku w życiu, kłopotami z oddychaniem, a nawet omdleniem. Objawy alergii potrafią być tylko od czasu do czasu czy przez cały rok. Alergeny wziewne potrafią skutkować tak zwany alergiczny nieżyt nosa, który ustępuje zazwyczaj u osób między 40. a 60. rokiem życia. Sygnały alergii wziewnej to: kichanie, katar, zatkany nos i kaszel. Te objawy występują zazwyczaj wraz z pieczeniem, łzawieniem oraz zaczerwienieniem oczu. Sygnały alergii pokarmowej zależą od liczby spożytego alergenu i poziomu wrażliwości systemu na określony artykuł. Po zjedzeniu alergizującego produktu może pojawić się świerzbienie ust oraz gardła, wysypka, pokrzywka, skurcze brzucha, wymioty, mdłości, laksacja, trudności z oddychaniem i szok. Z kolei alergia na użądlenie owada przejawia się zwykle obrzękiem gardła, wysypką na całym ciele, kłopotami z oddychaniem, nudnościami, biegunką i szokiem. Stosunkowo rzadko zdarza się, żeby po kontakcie z alergenem doszło do tak zwanego wstrząsu anafilaktycznego. Jest toż wielka, ciężka reakcja alergiczna, która jest niebezpieczeństwo dla życia dziecka. Niemal 80% wypadków wstrząsu anafilaktycznego jest wywołanych spożyciem orzechów. Rozpoznanie pewnych alergii jest dość łatwe. Różne potrafią być natomiast wyzwaniem dla specjalisty. By postawić diagnozę, zazwyczaj odbywa się testy skórne na najpopularniejsze alergeny środowiskowe oraz pokarmowe. Testy można zrobić już u dzieci, ale wyniki są bardziej wiarygodne u dzieci ponad 2. roku życia. Nawet gdy test skórny oraz badanie krwi wykażą nadwrażliwość, do zdiagnozowania jej dochodzi tylko wówczas, jeśli u dziecka pojawiają się sygnały uczulenia.

 

Leczenie dziecięcych alergii

 

Niestety, nie jest lekarstwo na nadwrażliwość. Możliwe jest natomiast łagodzenie jej objawów. Najistotniejsze jest zmniejszenie kontaktu dziecka z określonym alergenem. I można wykorzystywać przepisane przez specjalisty środki, na przykład środki antyhistaminowe i spraye steroidowe. Czasami specjaliści zalecają immunoterapię, żeby zmniejszyć wrażliwość dziecka na określony alergen. Należy pamiętać, iż zastrzyki są skuteczne właśnie w wypadku alergenów wziewnych. Gdy dziecko jest uczulone na pewien artykuł spożywczy, w żadnym przypadku nie winno go jeść. Gdy dziecko ma uczulenie na alergeny wziewne, poleca się częste sprzątanie domu i usunięcie dywanu z pokoju dziecka. Także warto uniemożliwić wejście domowych zwierząt do pokoju małego oraz powszechnie je myć. W pokoju dziecka nie należy wieszać ciężkich zasłon oraz zapraszać na półkach bibelotów, na których wiąże się kurz. Gdy maluch jest uczulony na roztocza, warto zainwestować w profesjonalną pościel oraz materac. Jeśli dziecko ma nadwrażliwość na pyłki, w stanie pylenia należy zamykać okno w jego pokoju oraz poprawiać jego ubranie po dotarciu do domu. Jednak dzieci uczulone na pleśń nie powinny stać w wilgotnych wnętrzach.

Jak leczyć szmery serca

0

Szmery w sercu to dosyć często występująca przypadłość. Nie zawsze oznacza coś groźnego, ale zdarza się, iż wymaga interwencji chirurgicznej. Jak i kiedy leczyć szmery serca u niemowląt i dorosłych? Co naprawdę oznaczają oraz czy trzeba się ich bać? Szmery to odgłosy przechodzącej przez serce krwi. Pojawiają się wówczas, jeśli krew ma utrudniony ruch oraz zaczyna się burzyć – stąd charakterystyczne odgłosy. Pracujące serce wydaje mnóstwo dźwięków. Największe są tony płynące z kończących się zastawek. W zdrowym sercu nie słychać niewyraźnych szmerów czy są niezwykle delikatne. Gdy w trakcie analizowania serca specjalista stwierdzi u ciebie szmery nie znaczy to jeszcze dolegliwości. Istotne gdzie są umiejscowione (nad lub pod sercem) oraz jak mocno przebijają się spod normalnych dźwięków.

 

Skąd się biorą szmery w sercu?

 

Jak leczyć szmery sercaSzmery w sercu pojawiają się przy kłopotach z przepływem krwi. Potrafią to być: niedomykanie się zastawek serca oraz przeciek krwi czy zwężenie zastawek oraz silniejszy a jednocześnie głośniejszy przepływ krwi. Zastawki potrafią również wypadać oraz skutkować tym, iż krew płynie pod wyższym ciśnieniem, czy jest rozmywana. To wszystko słychać podczas rutynowego analizowania. Najbardziej znaczące pytanie brzmi skąd się biorą szmery w sercu. Zmiany potrafią być prawidłowe a więc genetyczne. Jeśli szmery są mało wyraźne oraz porywają się z tonami serca to nie ma się czego obawiać, znaczy to bowiem, iż cofająca się krew nie zgrywa się z zastawką serca. Kłopot pojawia się, jeśli cofającej się krwi jest tak wiele, iż zastawki zostają rozłożone aż w końcu przestaną się domykać. Serce będzie zwiększone i jego praca jeszcze bardziej intensywna. Może chociażby dojść do niewydajności a więc śmierci ze względów niedotlenienia.

 

Badanie szmerów

 

Gdy specjalistę niepokoją słyszane szmery to zleci analizowania. Będą to USG serca odmiennie echo serca oraz badanie Dopplerem. Szmery pod sercem u niemowląt potrafią zapowiadać dolegliwość dziecka czy mamy. Szmery nad sercem wywołane wypadaniem płatka zastawki mitralnej jest symptomem charakterystycznym dla niedożywienia a to jeszcze przeważnie znaczy anoreksję czy bulimię. To błędne koło, bo choroba serca hamuje rozwój oraz przybieranie na wadze. Anoreksja może być powikłaniem wady nierozpoznanej oraz nieleczonej. Gdy u dziecka zostały stwierdzone choroby serca należy jak najszybciej skonsultować je ze specjalistą. Czasem te z pozoru niewielkie wywołują wielkie komplikacje zdrowotne.

 

Szmery w sercu a choroby oraz dolegliwości serca

 

Etiologiami powstawania szmerów patologicznych nad sercem są zwłaszcza wady anatomiczne serca i wielkich naczyń. Choroby serca potrafią mieć charakter wrodzony, jak na przykład nieprawidłowe połączenie między jamami serca, pod formą ubytku w przegrodzie międzyprzedsionkowej, lub ubytku w przegrodzie międzykomorowej. Podobnie dzieje się również w wypadku nie zamknięcia połączenia między aortą a pniem płucnym, tzw. przetrwałym przewodzie tętniczym Botalla, lub w koarktacji aorty. Szmery sercowe potrafią także być symptomem nabytej choroby serca oraz wielkich naczyń. Niejednokrotnie są to choroby zastawkowe pod formą stenozy, gdzie objętość krwi, która ma być przetransportowana jest za duża w stosunku do powierzchni zwężonej zastawki, czy niedomykalności, gdzie krew jest wstecznie zarzucana do jam serca. Kolejną etiologią powstawania patologicznego szmeru nad sercem może być tętniakowato poszerzone naczynie, które oprócz wtórnej niedomykalności zastawki, może powodować mocno turbulentny przepływ krwi w zmienionym obrębie naczynia.

 

Leczenie szmerów serca

 

Szmery nad sercem zwłaszcza te u dzieci mogą zwiastować wady anatomiczne narządu czy naczyń. Szmery sercowe potrafią także być symptomem nabytej choroby serca oraz wielkich naczyń. Szmery w sercu potrafią być również pokłosiem zawału mięśnia serca oraz dolegliwości niedokrwiennej serca lub infekcyjnego zapalenia wsierdzia. Na szmery potrafią mieć również nacisk schorzenia hormonalne, m.in. nadczynność tarczycy. Osobnym zjawiskiem osłuchowym występującym nad sercem jest tzw. szmer osierdzia, odmiennie określany tarciem osierdzia. Jest to patologiczny szmer występujący nad całą powierzchnią serca. Występuje w postaci chorobowej nazywanej zapaleniem osierdzia, i jego naturalną etiologią jest pocieranie zapalnie zmienionych warstw budujących osierdzie. Szmery w sercu leczy się wówczas, jeśli ich wysokość wzrasta czy jeśli pojawiają się niepokojące sygnały jak ból, kołatanie lub kłucie serca.

 

Jak dbać o serce?

 

Serce to jeden z najistotniejszych organów, niestety nie możemy o niego odpowiednio zadbać. Zagraża mu mnóstwo przyzwyczajeń, z jakich nie mamy zamiaru rezygnować: tłusta dieta, siedzący styl życia, używki. Dbaj o serce zwłaszcza wówczas jeśli masz rozpoznane kłopoty ze szmerem. Zrobisz to na parę sposobów:

  1. W kuchni używaj mniej soli
  2. Masło zastąp zdrowszą margaryną
  3. Łykaj koenzym Q10 oraz witaminę E
  4. Do potraw dodawaj czosnek niedźwiedzi
  5. Jedz potrawy mające likopen czyli czerwony barwnik – jeden z największych antyoksydantów – odnajdziesz go w arbuzie, grejpfrucie oraz pomidorze
  6. Unikaj stresu, używek, dużo odpoczywaj oraz przebywaj w ruchu
  7. Jak i kiedy leczyć szmery serca o tym zdecyduje specjalista. Odwiedzaj go przynajmniej raz w roku!