Jak zrzec się długów?

0
Jak zrzec się długów?

W Polsce dziedziczy się testamentowo bądź też ustawowo. Jeśli osoba, która zmarła nie pozostawiła po sobie testamentu to ustawa reguluje, komu spadek przypadnie w udziale. Zazwyczaj spadki są dla wielu osób miłym zaskoczeniem, mogą jednak okazać się również źródłem ogromnych kłopotów, jeśli dziedziczone ma zostać zadłużenie.

Kolejność dziedziczenia

Wiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że osoba zmarła posiadała długi. W takiej sytuacji można jeszcze wiele zdziałać i odrzucić spadek, wraz z zadłużeniem. W przypadku dziedziczenia ustawowego, obowiązuje następująca kolejność. Najpierw dziedziczy współmałżonek oraz dzieci. Następnie wnuki. Kolejno są rodzice spadkodawcy, a jeszcze dalej w szeregu jego rodzeństwo. Później natomiast spadek przypada zstępnym rodzeństwa spadkodawcy -> dziadkom spadkodawcy->zstępnym dziadków spadkodawcy.

Oczywiście nie zawsze sytuacja na temat stanu materialnego osoby zmarłej, jest oczywista dla jego przyszłych spadkobierców. Niestety dość często się zdarza, że pożyczki są zaciągane w ukryciu przed małżonkiem, dziećmi i innymi bliskim osobami. Dlatego przed przyjęciem spadku, warto zweryfikować czy dana osoba nie posiadała żadnych długów.

Gdzie szukać informacji o długach?

Można popytać innych członków rodziny o to, czy wiedzą oni coś w tej sprawie. Wiedzy na temat długów mogą dostarczyć również rachunki zmarłego, które zazwyczaj przechowywał on w domu. Inną już nieco bardziej skomplikowaną opcją jest złożenie wniosku u komornika bądź też w sądzie, o sporządzenie spisu inwentarza. Można także szukać pomocy w rejestrze BIK lub BIG przedstawiając akt zgonu danej osoby i przedstawiając sytuację dotyczącą możliwości dziedziczenia.

Jeśli okaże się, że dana osoba pozostawiła długi, należy w odpowiednim terminie zrzec się spadku. Można to zrobić przed notariuszem bądź też w sądzie cywilnym w ciągu 6 miesięcy od momentu, gdy dowiedzieliśmy się o śmierci spadkodawcy.

Zrzeczenie w imieniu małoletnich

Warto mieć świadomość tego, że taki spadek odziedziczyć może również osoba małoletnia. W takiej sytuacji na samym początku należy wystosować prośbę do Sądu Rodzinnego o to, by móc zarządzać majątkiem osoby małoletniej. Następnie jeśli decyzja będzie pozytywna, można odrzucić spadek w imieniu osoby małoletniej przed Sądem lub u notariusza. Spadek z zadłużeniem może odziedziczyć również nienarodzone dziecko, które zostało poczęte w trakcie życia spadkodawcy. Wówczas proces odrzucenia spadku w jego imieniu wygląda tak samo, jak w przypadku pociech, które są już na świecie.

Artykuł powstał na podstawie informacji dostępnych na blogu strony https://karolinafurtak.pl/.

Porada prawna w kancelarii a online

0
Porada prawna w kancelarii a online

Porady prawne pożądane są przez osoby prywatne, a także firmy obracające się na mniejszym lub większym rynku. System udzielania konsultacji prawnych online otworzył przed klientami kancelarii nowe możliwości, ponieważ odtąd realne stało się korzystanie z usług adwokatów bez bezpośredniego kontaktu. Czy między zdalną współpracą klienta i rady prawnego, a tradycyjnym sposobem obsługi prawnej występują jakieś podobieństwa? Co z różnicami w wykonywaniu tych usług?

Kancelaria online i tradycyjna – co je łączy?

Porady prawne udzielane w tradycyjnej kancelarii oraz poprzez narzędzia internetowe są równie rzetelne. Klienci w obu przypadkach obsługiwani są przez specjalistów z wieloletnim doświadczeniem, dla których prawo to sposób na życie. Zarówno podczas udzielania konsultacji przez Internet, jak i w tradycyjny sposób klienci mogą liczyć na pełną dyskrecję oraz kompleksowe rozwiązanie problemu. Każdy radca prawny w pierwszej kolejności zapoznaje się z przedstawianym problemem, wycenia usługę, a następnie szczegółowo wyjaśnia swojemu klientowi zagadnienie i przedstawia ewentualne propozycje rozwiązania. Nie oznacza to jednak, że usługi te są do siebie podobne w stu procentach.

Warto wspomnieć o zasadniczych różnicach

Ideą porad prawnych online było stworzenie możliwości skorzystania z profesjonalnych konsultacji prawników przez osoby, które z różnych przyczyn nie mogą zjawić się w kancelarii osobiście. Tym samym podstawową różnicą między usługami jest kontakt między stronami – tradycyjne punkty obsługi prawnej zapraszają klientów na spotkania, podczas gdy biura online starają się wyjaśnić sprawę bez konieczności fizycznego kontaktu ze zleceniodawcą. Różnic można dopatrywać się również w czasie realizacji porady prawnej. Często bezpośredni kontakt z radcą pozwala, by sprawa wyjaśniona została od ręki. Bardziej złożony proces obsługi online bazujący na wymianie e-maili między prawnikiem, a klientem może sprawić, że czas rozwiązania sprawy może być dłuższy, niż w normalnym przypadku. Nie oznacza to jednak, że taka sytuacja zdarza się codziennie oraz że porady online nie cieszą się stale rosnącą popularnością.

Kalosze – wyjątkowe buty odporne na wodę

0
Kalosze

Temat mody dotyczy nas wszystkich. Nie można przejść obojętnie obok wszystkich trendów. Żeby wyglądać atrakcyjnie, należy mieć rozeznanie odnośnie tego, co jest na topie w danym sezonie, a co w porównaniu do ubiegłego roku jest już przestarzałe. Istotne jest to także pod kątem funkcjonalności i długotrwałości. Ubiór, który nie pasuje do aktualnych warunków pogodowych, może stać się szybko bezużyteczny. Obecnie zaczęła się jesień, co oznacza, że coraz rzadziej będziemy mogli wyjść na zewnątrz w podkoszulku, krótkiej spódniczce, luźnej sukience, czy krótkich spodenkach. Również sandały i klapki nie będą nam potrzebne, podobnie jak dodatkowe akcesoria takie jak okulary przeciwsłoneczne, czy czapeczka z daszkiem. Z kolei znacznie bardziej przydadzą się ciepłe bluzy, swetry, długie spodnie, a także solidniejsze buty odporne na niekorzystne warunki pogodowe, np. silny śnieg lub deszcz. Warto także zaopatrzyć się w szaliki, kurtki, płaszcze, rękawiczki i czapki. Istotna będzie również marka – jeżeli mamy odzież od wartościowego producenta, to dodamy sobie prestiżu.

O co zadbać wybierając buty?

Wybór garderoby powinno się zaczynać od butów. To właśnie ta część garderoby wpływa na to, jak się będziemy prezentować i jak dopasujemy resztę odzieży pod względem kroju i kolorystyki. Obuwie ma diametralne oddziaływanie na nasze poczucie komfortu. Wygodne buty powinny cechować się doskonałą przyczepnością do różnych rodzajów podłoża. Wiele z nich ma powłokę antypoślizgową, dzięki czemu idealnie nadaje się do noszenia w newralgicznych warunkach pogodowych. Ważna jest także uniwersalność – najlepsze obuwie to takie, które można skutecznie użyć w przypadku aktywności fizycznych, jak i podczas wyjść wspólnych ze znajomymi. Trzeba również rozejrzeć się za obuwiem o odpowiednich rozmiarach, dlatego istotna jest tutaj informacji o naszej wielkości i długości stopy. Kolejną kwestią jest kolor – powinien on zgrywać się z barwami pozostałych części odzieży. W przypadku sezonu jesienno-zimowego nie należy omijać szerokim łukiem takiego asortymentu jak buty wodoodporne. Kalosze damskie cieszą się dużą popularnością i pozwalają być przygotowanym na potężne ulewy.

Gdzie kupić wysokiej jakości buty?

Kalosze damskie, podobnie jak kalosze męskie są dostępne do nabycia w wielu sklepach. W galeriach handlowych możemy trafić na różne miejscówki, które oferują markowe obuwie w różnych rozmiarach. Jednak coraz więcej osób chętniej kupuje adidasy, sneakersy, balerinki, a także kalosze damskie poprzez internet. Zakupy robione w ten sposób są przyjemniejsze i prostsze. Wystarczy połączyć się ze swoim kontem bankowym przez użycie prostego w obsłudze systemu transakcyjnego. Wtedy poprzez kilka kliknięć możemy przelać właściwą kwotę pieniężną. Zaletą sklepów internetowych jest również możliwość – za pośrednictwem wyszukiwarki – porównania poszczególnych artykułów pod względem ich parametrów – od ceny poprzez materiał, kolor, rozmiar aż po jeszcze inne kwestie.

Stawianie baniek ogniowych wśród celebrytów

0
Stawianie baniek ogniowych

Medycyna naturalna wraca do łask, a jej orędowniczkami stają się rzesze celebrytek, które propagują nieinwazyjne metody nie tylko leczenia wielu schorzeń, ale także pielęgnacji i regeneracji całego ciała. Z medycyny chińskiej wywodzi się stawianie baniek ogniowych. Nasze babcie i prababcie stosowały bańki jako sposób na walkę z silnymi przeziębieniami, stanami grypowymi i osłabieniem organizmu. Okazuje się, że współcześnie stosuje się je także w zupełnie innym celu.

Sama Gwyneth Paltrow, Courtney Love czy Jennifer Aniston regularnie udają się na zabiegi, których celem jest stawianie baniek ogniowych w celu rozluźnienia zbyt napiętych mięśni czy ujędrnienia skóry całego ciała. Bańki stawiają również sportowcy, na przykład topowy tenisista świata Andy Murray – jego zdaniem tego rodzaju zabiegi medycyny niekonwencjonalnej usprawniają jego formę i pozwalają zachować doskonałą kondycję fizyczną.

Bańki jako eliksir młodości

Osoby, które poddają się zabiegom stawiania baniek, wierzą, że dzięki nim ich skóra będzie doskonale napięta i bez cellulitu, a same bańki mają też modelować i wyszczuplać sylwetkę. Warto dodać, że w salonach kosmetycznych coraz częściej oferuje się też masaże bańką chińską. To bańki bezogniowe, które można wykorzystać w pełni bezpiecznie na każdej części ciała, również na twarzy. Podobno seria takich zabiegów pozwala odmłodzić twarz o kilka lat i zapobiega powstawaniu zmarszczek.

Metoda na przeziębienie

Bańki, które odkryto w starożytnej Mezopotamii, propaguje dzisiaj między innymi Agnieszka Maciąg. Jak sama przyznaje, po raz pierwszy zastosowała tę metodę 10 lat temu i do dzisiaj jest to jej podstawowy sposób walki z przeziębieniem. Jej zdaniem, bańki leczą poprzez oczyszczanie organizmu z toksyn.

Zdaniem ekspertów

Rzeczywiście z mocy baniek ogniowych powinni korzystać sportowcy, chociażby w celu niwelowania tzw. zakwasów czy relaksacji po treningu bądź zawodach.

Stawianie baniek to metoda naturalna i jeśli tylko zabieg wykonany jest prawidłowo, nie ma mowy o jakichkolwiek powikłaniach. Z baniek mogą korzystać zarówno dorośli, ale stawianie baniek dziecku jest równie popularne. Zwolennicy medycyny naturalnej przyznają, że w terapii leczniczej niejednokrotnie bańki dają dokładnie tak samo dobre efekty, jak antybiotykoterapia.

Jeśli chcesz przekonać się, jak dobroczynne właściwości wykazują bańki, postaw na zabieg, który jest wykonywany przez profesjonalistę. Dotyczy to przede wszystkim wykorzystywania baniek ogniowych, których nieumiejętne stosowanie może wywołać oparzenia, stany zapalne skóry czy siniaki.

W Święto Niepodległości przypnijmy kotylion polski

0
KOTYLION

Duma, jaką co roku odczuwają miliony Polaków w dniu obchodów Święta Niepodległości zachęca ich do samodzielnej manifestacji swojego przywiązania do kraju i jego tradycji. Od lat podczas święta przypadającego na 11 listopada na piersiach Polek i Polaków przypinane są kotyliony, stanowiące symbol patriotyzmu i przywiązania do narodu. Jak prawidłowo powinny one wyglądać i skąd wywodzi się ich historia? O tym napisał przedstawiciel sklepu internetowego https://okolicznosciowe.com.pl/.

Kotyliony, a właściwie kokardy narodowe

Przypinanie kotylionów w czasie obchodów Święta Niepodległości stało się w naszym kraju tradycją. Kokardy narodowe, bo tak prawidłowo powinny być nazywane te biało- czerwone przypinki, swoją historią sięgają aż XIX wieku, kiedy przypinano je podczas powstania w Krakowie. Ich kolor nawiązywać ma do narodowych barw Polski, które oficjalnie uchwalone zostały przez Sejm w 1831 roku. Tradycja przypinania kotylionów do piersi praktykowana jest od setek lat, stąd nikogo nie powinno dziwić podejmowanie tej czynności przez obywateli w czasie Święta Niepodległości. Kokardy narodowe zakładano podczas Powstania styczniowego, I wojny światowej oraz Powstania wielkopolskiego.

Prawidłowy wygląd kotylionów polskich

To duma mieć na swojej piersi symbol patriotyzmu i przywiązania do narodu. Właściwie wykonany kotylion powinien mieć kształt kolistej rozetki, która składa się z dwóch oddzielnych wstążek. Centralny okrąg powinien mieć kolor biały, z kolei otaczająca go wstążka powinna mienić się czerwoną barwą. Tak ułożona konstrukcja ma nawiązywać do godła Królestwa Polskiego, czyli orła umieszczonego na czerwonym tle. Często spotyka się również odwrotną kolejność barw na kokardzie narodowej – czerwone serce z białym otokiem nosili między innymi powstańcy w czasie powstania styczniowego. Tak przygotowane kotyliony od lat zdobią piersi dumnych Polaków w czasie Święta Niepodległości. Manifestowanie patriotyzmu w tak symboliczny sposób jest bardzo ważnym elementem przynależności do narodu polskiego, dlatego w Święto Niepodległości przypnijmy kotylion polski!

Dlaczego pisanie pamiętników jest tak popularne?

0
Dlaczego pisanie pamiętników jest tak popularne?

Pisanie w pamiętniku to wspaniały sposób na utrwalenie swojego życia i wspomnień. Można do niego wrócić po latach i przypomnieć sobie, co wtedy było dla nas ważne. Dlatego pamiętniki na hasło cieszą się coraz większą popularnością. Dzięki temu mamy pewność, że nikt niepowołany nie przeczyta naszych zapisków.

Dlaczego warto pisać pamiętnik?

Pisanie pamiętnika jest czymś więcej niż tylko przedstawieniem tego, jak wyglądał dzień. Ma również wyjątkowe korzyści edukacyjne. Prowadzenie dziennika poprawia zdecydowanie styl pisania, pobudza wyobraźnię i kreatywność. W pamiętnikach na hasło dzieci mogą nie tylko pisać, ale również rysować – w ten sposób odzwierciedlają swoją wyjątkową osobowość.

W szkole dzieciaki rzadko mogą wybrać temat, na który rzeczywiście chcą pisać. Tematyka jest najczęściej podyktowana przez nauczyciela. Uczniowie nie mogą wybrać, czy chcą pisać wiersz o porach roku, czy raczej opisywać wycieczkę szkolną lub swoje pasje. Z drugiej strony pisanie w pamiętnikach daje dzieciom pełną swobodę.

Obecnie dzieci piszą przede wszystkim na telefonie, komputerze i tablecie. Dlatego ich pismo odręczne staje się coraz gorsze. Chociaż można prowadzić dziennik w formie elektronicznej, warto zwrócić uwagę na pamiętniki na hasło. W ten sposób dziecko ćwiczy swój charakter pisma.

Spędzając w ten sposób czas wolny, dzieci mogą wspaniale się odstresować. Wyrzucają z siebie negatywne emocje. Pisząc pamiętnik, przetwarzają swoje myśli i wyrażają swoje uczucia. Dodatkowo próbują różnych gatunków literackich i wybrać ten, w którym czują się najlepiej. Mogą eksperymentować z poezją, opowiadaniami i literaturą faktu. Jednego dnia mogą pisać wiersz o szkolnej miłości, a drugiego raport z meczu.

Jak zachęcić dziecko do prowadzenia pamiętnika?

Przede wszystkim pamiętać, że wpisów do pamiętnika nie trzeba dodawać codziennie. To dziecko samo powinno podjąć ostateczną decyzję, kiedy chce to robić. Mogą na przykład zacząć od pisania raz lub dwa razy w tygodniu albo w weekendy. Z biegiem czasu ich motywacja i pewność siebie wzrasta. Wtedy zaczynają częściej pisać.

Pamiętniki na hasło sprawdzą się idealnie na prezent. Zainspiruj dziecko do pisania i wybierz dla niego kolorowe długopisy, znaczki i naklejki, które wzbogacą kartki pamiętniki i zachęcą do kreatywności. Absolutnie nie wywieraj presji na swoją pociechą. Pisanie nie może być dla niego karą, inaczej łatwo się zniechęci. Pamiętaj, że wcale nie musi pisać długiego opowiadania. Wystarczy nawet kilka prostych zdań.

Jak się odchudzać, by uniknąć efektu jojo?

0
Jak się odchudzać, by uniknąć efektu jojo?

Efekt jojo jest jedną z największych obaw osób odchudzających się. Po zakończeniu intensywnego procesu odchudzania często waga wraca do swojej poprzedniej wartości niczym zabawka. Istnieje jednak kilka sposobów na to, aby odchudzać się i uniknąć efektu jojo. Jakie są to sposoby i jak odchudzać się minimalizując ryzyko tego efektu? Wszystkie przydatne porady prezentujemy w dalszej części.

Nie stosuj restrykcyjnych krótkoterminowych diet

Pierwszym sposobem na zapobiegnięcie efektowi jojo jest niestosowanie krótkich i restrykcyjnych diet. W dużej części przypadków przyniesie ona początkowo swój efekt i pozwoli stracić nam szybko zbędne kilogramy, ale nie będziemy mogli jej utrzymywać przez dłuższy okres czasu np. przy diecie 1000 kalorii. Po przejściu na inną organizm znowu będzie musiał się dostosować do nowej diety, co może zaburzyć jego funkcjonowanie, a my znowu powrócimy do swoich danych nawyków, przybierając na wadze do poprzedniej wartości. Intensywne diety są wskazane tylko wtedy kiedy po nich następuje właściwa i długotrwała dieta — choć to rozwiązanie przeznaczone jest dla bardzo zmotywowanych osób. Nie warto zatem wybierać opcji rygorystycznych, po których następuje powrót dawnych nawyków. Warto wybierać diety, które utrzymamy np. przez kilka miesięcy, zrzucimy zbędne kilogramy wolniej i wrócimy do normalnego — nowego oraz zdrowego trybu życia. Zbyt szybka utrata wagi również w duży sposób przyczynia się do efektu jojo i jest niemal gwarancją powrotu do poprzedniego stanu.

Wyrób dobre nawyki

Jeśli zakończyliśmy już proces odchudzania się i zrzuciliśmy odpowiednią ilość kilogramów, w tym momencie powinniśmy przejść płynnie do normalnego żywienia się oraz wyrobić zdrowe nawyki. Wiele osób zapomina o tym, co jest błędem. Z nową wagą powinniśmy również inaczej niż przed odchudzaniem żyć i funkcjonować, aby znowu nie osiągać wagi sprzed odchudzania się. W tym celu warto ustalić regularne godziny posiłków, jeść mniej a częściej oraz używać dobrych jakościowo i zbilansowanych posiłków. Dobrym rozwiązaniem jest np. w początkowej fazie po odchudzaniu się korzystanie z cateringu dietetycznego, który pomoże nam łagodnie przejść poprzez odpowiednią dietę do codzienności. Ciekawym sposobem może być porównywarka cateringów Dietly gdzie sprawdzimy różne opcje diety, firmy cateringowe czy dobierzemy odpowiednią dietę, która nie będzie uciążliwa, a jednak dostarczać będzie mam tylko odpowiednich substancji.

Wyrób dobre nawyki

Aktywność fizyczna

Jednym z najlepszych sposobów na uniknięcie efektu jojo po odchudzaniu się jest aktywność fizyczna. Przy odchudzaniu z pewnością były to intensywne ćwiczenia oraz częste wizyty na siłowni. Po tym okresie nie musimy trenować aż tak intensywnie, ale należy pamiętać, aby regularnie np. kilkukrotnie w ciągu tygodnia biegać, pływać lub jeździć na rowerze. Aktywność fizyczna powinna być długotrwałą i regularna, gdyż tylko taka pomoże nam utrzymać odpowiednio niską wagę.

Jak zapomnieć o barierach architektonicznych i cieszyć się wakacjami?

0
Jak zapomnieć o barierach architektonicznych i cieszyć się wakacjami?

Piękna pogoda zachęca do spacerów i spędzania czasu na świeżym powietrzu – również osoby niepełnosprawne. Nie pozwól, by bariery architektoniczne zniszczyły Ci wakacje! Zobacz, w jaki sposób możesz je raz na zawsze usunąć ze swojego domu i co zrobić, aby zlikwidować przeszkody podczas wyjazdu.

Dlaczego warto kupować kosmetyki wegańskie do ciała?

0
Dlaczego warto kupować kosmetyki wegańskie do ciała?

Coraz więcej osób ma na uwadze dbanie o środowisko i nieprzyczynianie się do cierpienia zwierząt. Nic więc dziwnego, że kosmetyki wegańskie do ciała cieszą się rosnącą popularnością. Z całą pewnością warto się nimi zainteresować, gdyż takie kosmetyki zawierają całą masę cennych składników, które pozwalają na uzyskanie pięknej skóry.

In vitro – spełnione marzenia o rodzicielstwie

0
In vitro - spełnione marzenia o rodzicielstwie

Dla jednych niezgodne z zasadami etycznymi, dla innych cud życia – in vitro, metoda leczenia niepłodności, którą świat zna i stosuje od ponad 40 lat. Szacunki podają liczbę 8 milionów dzieci na całym świcie urodzonych metodą pozaustrojowego zapłodnienia. W Polsce w okresie obowiązywania rządowego programu w latach 2013 – 2016 na świat przyszło ponad 26 tysięcy dzieci.