Jak wybierać ubranka dla dzieci

Maluszki potrzebują przede wszystkim praktycznych i wygodnych ubranek. Niemowlęta i małe dzieci najlepiej czują się w bawełnianych i swobodnych strojach nieograniczających ruchów. Na co zwracać uwagę, wybierając odzież dziecięcą i jak dobierać rozmiary ubrań niemowlęcych.

Rozmiary dziecięce a wiek

Nawet mamy mające już dzieci, po urodzeniu kolejnego maluszka stają przed problemem: jaki rozmiar śpioszków czy body będzie teraz pasował na mojego niemowlaka? Kiedy kupujemy ciuszki na prezent, a sami nigdy nie wyposażaliśmy dziecięcej szafy, wybór rozmiaru to prawdziwy kłopot. O ile za duży strój poczeka aż dzidziuś urośnie, za mały przeleży tylko w szafie. Pomocna podczas zakupów będzie tabela rozmiarów niemowlęcych, na której sprawdzimy, jaki rozmiar nosi maluszek mający 3, 6 czy 9 miesięcy, która znajdziemy na stronie https://pepco.pl/sklepy/rozmiary/.

Kiedy uzupełniamy dziecięcą garderobę po raz pierwszy, kupujemy od razu po kilka ciuszków na każdy etap rozwojowy lub dokupujemy ubrania na bieżąco. Nie każdy maluszek rośnie w takim samym tempie i zdarzają się dzieciaczki, które znacznie przewyższają wielkością swoich rówieśników. Kupując ubranka wtedy, kiedy smyk zaczyna wyrastać z jednego rozmiaru, unikamy gromadzenia nowych i niedopasowanych wielkością ciuszków.

Wybierając rozmiary niemowlęce (dla dzieci do 3 lat), sięgajmy po większe ubranka niż przewidziane na dany wiek. Dlaczego? Zanim założymy ciuszek maluszkowi, co najmniej dwukrotnie go wypierzemy i wysuszymy. Strój może się przez to odrobinę skurczyć. A niemowlaki lubią bardzo szybko rosnąć, szczególnie w pierwszym roku życia. Rozmiar na 68 cm powinien pasować dla szkraba pomiędzy 3. a 6. miesiącem życia. Jeśli chcemy podarować ubranka w prezencie dziecku 4-miesięcznemu, zdecydujmy się raczej na większy strój, taki na 74 cm. Choć na większość maluszków w tym wieku taki ciuszek będzie jeszcze za duży, dla szybko rosnącego bobasa okaże się w sam raz.

Jakie rozmiary dla niemowląt wybierać dla dzieciaczków urodzonych przed terminem? Jeśli spodziewamy się, że maluszek przyjdzie na świat np. miesiąc wcześniej, poszukajmy rozmiarówki dla wcześniaków. Wybierzmy jednak tylko kilka kompletów body i śpioszków (wystarczy ok. 5). Noworodek zdąży z nich wyrosnąć w ciągu tygodnia, a my unikniemy gromadzenia niepotrzebnych ubranek. Już w pierwszym miesiącu życia maluszka założymy mu ciuszki w co najmniej 2 (a może nawet w 3) rozmiarach.

W przypadku starszych dzieci wybór rozmiaru jest już łatwiejszy. Przedszkolaki nie rosną w tak szybkim tempie jak niemowlaki, dlatego kupujemy im ubrania dopasowane do wzrostu. Jeśli jednak mamy wątpliwości, czy odzież będzie pasowała, sięgnijmy po większy rozmiar. W sklepie upewnijmy się też, czy możemy zwrócić lub wymienić strój. Jeśli kupujemy nieprzecenione ubrania, powinniśmy móc je zwrócić i otrzymać całą zapłaconą kwotę. Zwrotom nie podlega zazwyczaj bielizna i piżamy. Kiedy kupujemy rzeczy w sklepie online, przysługuje nam 14-dniowe prawo na zwrot zakupionej odzieży bez podawania przyczyny. Musimy jednak pamiętać, że ubrania nie mogą nosić śladów użytkowania.

Rodzaj materiału, wygoda i… moda!

Kompletując wyprawkę dla maluszka, zwracamy uwagę, z jakich materiałów uszyte są ubranka. Muszą być przede wszystkim oddychające, miłe w dotyku i niepodrażniające delikatnej skóry niemowlaka. Tuż po urodzeniu skóra noworodka spełnia funkcje ochronne, jednak potrzebuje 2-3 lat, żeby się w pełni wykształcić i stać się podobna do skóry dorosłego. Przez pierwsze lata życia naskórek maluszka łatwo się podrażnia i jest podatny na otarcia oraz odparzenia. Gruczoły potowe funkcjonują jeszcze nie w pełni sprawnie, dlatego niemowlak inaczej niż dorośli reaguje na wysokie i niskie temperatury. Ubranka muszą zapewniać dziecku komfort cieplny, a jednocześnie go nie przegrzewać. Najlepiej sprawdzą się stroje z bawełny i innych naturalnych surowców. Unikamy kupowania ubranek zawierających sztuczne dodatki (w szczególności poliester), ponieważ mogą powodować nadmierne pocenie się dzieciaczka. Jeśli chcemy ubierać maluszka w stroje robione na drutach, wybierajmy również te z bawełny. Wełna, choć naturalna, bywa gryząca i sztywna. Maluszek w eleganckim sweterku lub czapce zrobionej przez babcię może być rozdrażniony, choć nic mu nie dolega. Zanim założymy niemowlakowi wełniany strój, sprawdźmy, czy sami dobrze byśmy się w nim czuli, tzn. czy materiał nas „nie gryzie” (przyłóżmy wełniany ciuszek do naszej szyi lub brzucha, czyli delikatnych fragmentów ciała).

Ubranka dla najmłodszych kupujemy w jasnych kolorach. Dlaczego? W produkcji białych strojów nie używa się barwników, które mogą podrażniać delikatną skórę niemowlaka i powodować alergie. Jeśli kupujemy ciemną odzież, przed założeniem jej maluszkowi, wypierzmy ją w proszku dla dzieci przynajmniej 2-krotnie (jasne ubranka również). W ten sposób wypłuczemy ewentualne zanieczyszczenia, które znajdują się na ubrankach. Ciuszki dla noworodka pierzemy w bardzo wysokich temperaturach, a dodatkowo je prasujemy, żeby pozbyć się alergenów i kurzu i sprawić, że stroje będą przyjemniejsze w dotyku.

Chcemy, żeby nasz smyk wyglądał stylowo, a jednocześnie żeby było mu wygodnie? Ciuszki muszą dawać łatwy dostęp do pieluszki i łatwo się zakładać. Dla niemowlaków wybieramy raczej ubranka rozpinane po całości, a nie te zakładane przez głowę. Dół strojów powinien mieć zatrzaski, żebyśmy bez zdejmowania całego ubranka mogli zmienić niemowlakowi pieluszkę. Dziecięcy ubiór ma być na tyle wygodny, żeby dziecko mogło się w nim swobodnie poruszać. Unikamy kupowania odzieży z szelkami, wieloma ozdobami i trudnej do założenia (np. pajacyka rozpinanego tylko na dole, przy którym będziemy musieli „siłować się” z wkładaniem rączek do rękawów). Niepraktyczne dla noworodków i tych najmłodszych niemowlaków będą spodenki zapinane na guziki i suwaki (maluszek ma specyficzną budowę i lekko wystający brzuszek, dlatego takie spodnie będą mu się zsuwać lub go uciskać). Ubierając smyka na noc, zakładajmy mu luźne, ale dopasowane rozmiarem piżamki. Rękawy nie mogą być za długie, podobnie jak nogawki, żeby maluszek nie zaplątał się w wieczornym stroju.

Uzupełniając garderobę starszego dziecka, które rozpoczyna naukę samodzielnego ubierania się i korzystania z toalety, kupujmy stroje łatwe do zakładania i zdejmowania. Bluza na suwak sprawdzi się lepiej niż ta zapinana na guziki. Wygodniejsze będą też dresy czy legginsy niż jeansy z guzikiem i paskiem lub rajstopy i falbaniasta spódniczka.

Wygoda maluszka może iść w parze z modą. Producenci ubranek projektują je funkcjonalnie, uwzględniając przy tym obowiązujące trendy. Nasz smyk może wyglądać ładnie, a jednocześnie czuć się wygodnie.

Ubranka dla noworodka od urodzenia do 6. miesiąca

Body: Należy do najwygodniejszych dziecięcych ubranek, sprawdzających się i w lecie, i zimą. Jednoczęściowy strój zakrywa całe ciało maluszka i zapobiega odsłanianiu się brzuszka i plecków. Kompletując garderobę dla niemowlaka, kupujemy ok. 10 kompletów body (z krótkim i długim rękawem) w rozmiarze przewidzianym dla dzieci w wieku 3-6 miesięcy. Dla noworodków i niemowlaków do 3 miesiąca, będziemy potrzebować 5-6 kompletów body.

Piżamka: Wystarczy nam 6-10 kompletów strojów nocnych. W zależności od tego, jaka panuje temperatura, zakładamy maluszkowi cieplejsze pajacyki z zakrywanymi stópkami albo tylko body. Noworodek, który się jeszcze nie przekręca, prześpi noc bez odkrywania się. Starsze już maluszki lubią się wiercić, dlatego zakładamy im nieco cieplejszą piżamkę (ale taką, w której malec się nie spoci), na wypadek gdyby w nocy się rozkopały.

Sweterki: Na jesienno-zimową porę wystarczy jeden cieplejszy sweter. Niech będzie zrobiony z bawełny bez dodatkowych doklejanych czy doszywanych ozdób. Najlepiej rozpinany po całości. Zamiast swetra możemy zakupić cieplejszą bluzę.

Kombinezon: Na sezon wystarczy nam jeden. Maluszek do 6. miesiąca życia nie zacznie jeszcze chodzić, a większość czasu będzie spędzał, leżąc w wózku. Nie zmoczy się więc ani nie zabrudzi.

Wybierając ciuszki dla niemowlaka, korzystajmy z tabeli rozmiarów dostępnych w sklepach. Każdy producent stosuje swoją rozmiarówkę, dlatego warto sprawdzić dla jakiego wieku przewiduje rozmiar 68 cm, a dla jakiego 92 cm.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ