Jak wybrać dobrego dewelopera?

Zakup pierwszego własnego mieszkania jest przełomowym wydarzeniem w życiu każdej osoby, która się na taki krok decyduje. Często pochłania całe rodzinne oszczędności, a ponadto wymaga wzięcia kredytu hipotecznego na dużą kwotę. Taka inwestycja to nie byle co! Z tego względu koniecznie trzeba dobrze wybrać mieszkanie, by nie stracić.

Przecież chodzi nie tylko o to, by mieć jakiekolwiek cztery ściany do zamieszkania, ale o to, żeby przez lata cieszyć się wymarzonym mieszkaniem!

Nikt z nas, kupując mieszkanie, nie wybierze pierwszego z brzegu, o jakimkolwiek metrażu czy standardzie wykończenia. Przykładamy wielką wagę do tego, jakie mieszkanie kupujemy – dlaczego więc takiej samej uwagi nie poświęcamy deweloperowi, które realizuje inwestycję? Nie każdy sprawdza dewelopera, a już praktycznie nikt nie uzależnia decyzji o zakupie mieszkania od tego, jaka firma stawia osiedle.

Fakt faktem, również inne czynniki wpływają na atrakcyjność oferty, jednak wiarygodność firmy deweloperskiej powinna być warunkiem, bez którego nie podpisujemy umowy zakupu mieszkania. Co z tego, że mieszkanie będzie odpowiednio duże i w dobrej lokalizacji, jeśli na przykład standard wykończenia będzie marny, a w związku z tym ściany cienkie i słabo ocieplone, a okna nieszczelne? Standard wykończenia to jeden z podstawowych “papierków lakmusowych” dobrego dewelopera. Firmy, którym zależy na klientach nie będą oszczędzać na materiałach i ekipach budowlanych, wyłożą odpowiednie fundusze na budowę i dzięki temu zapewnią komfortowe warunki bytowe w bloku.

Wybierając dewelopera należy więc koniecznie sprawdzić, w jakim standardzie wykańcza on bloki. Chodzi tu nie tylko o zakres pracy – czy ściany będą pomalowane i jaką wylewkę zastaniem na podłodze – ale także o sposób izolacji zewnętrznej budynku czy rodzaj ram okiennych. Specyfika inwestycji powinna być opisana w umowie, a także w ofercie, jaką możemy uzyskać od przedstawiciela handlowego firmy. Warto spojrzeć również na poprzednie inwestycji firmy – wiadomo, że poszczególne osiedla mogą się między sobą różnić standardem, jednak zazwyczaj podobne typy budynków wykańczane są w podobnym standardzie. Sprawdź na stronie dewelopera, jak wyglądają ukończone przez niego inwestycje.

Warto zerknąć również do dokumentów i firmy i sprawdzić, czy należy ona do Polskiego Związku Firm Deweloperskich (PZFD). Członkostwo w związku gwarantuje, że firma będzie przestrzegać dobrych praktyk deweloperskich, a także że jest godna zaufania. W celu sprawdzenia wiarygodności i zadowolenia innych klientów można również przeszukać Internet, jednak do znalezionych na forach informacji warto podchodzić z pewnym dystansem. Lepszym pomysłem będą grupy sąsiedzkie na portalach społecznościowych, jednak o tam można znaleźć podstawionych agentów.

Najważniejsze jest, by mieć oczy otwarte, kierować się rozsądkiem i nie bać się zadawać pytań. Kto pyta, nie błądzi, a pomyłka w kwestii tak istotnej jak zakup mieszkania może być bardzo kosztowna. Aby jej uniknąć, staraj się przemyśleć każdą decyzję na chłodno i nigdy nie podpisuj umów, zanim dokładnie ich nie przeczytasz!

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ