Dlaczego warto wybrać filtry wewnętrzne do akwarium

Filtracja wody w akwarium jest absolutnie niezbędna w celu utrzymania jej wysokiej jakości i czystości, która będzie służyła zdrowiu rybek. Z tego powodu w każdym zbiorniku powinien znaleźć się przynajmniej jeden wydajny filtr, dopasowany możliwościami do rozmiarów akwarium. Zobaczmy zatem, dlaczego warto sięgnąć po filtr wewnętrzny i na jakie jego cechy zwrócić uwagę.

Filtracja, czyli dbałość o zdrowie

Filtracja wody w akwarium może zostać podzielona na trzy różne etapy. Pierwszy to oczyszczanie mechaniczne, które polega na wyłapywaniu z niej zawieszonych cząstek stałych. Mogą to być resztki pożywienia, zniszczone i obumarłe drobinki roślin czy też pył z podłoża, który uniósł się w toni. Takie zanieczyszczenia przede wszystkim obniżają estetykę akwarium, ponieważ prowadzą do zamulenia wody. Jednocześnie mogą stać się pożywką dla bakterii, co prowadzi do pojawienia się chorób i szybkiego pogorszenia stanu wody. Objawia się on między innymi zmianą zabarwienia, małą przejrzystością i pianą na powierzchni.

Drugi etap filtracji to oczyszczanie biologiczne. Biorą w nim udział specjalne bakteria azotowe, które unieszkodliwiają znajdujące się w wodzie związki, przede wszystkim produkty przemiany materii ryb. Bakterie rozkładają te związki, co prowadzi do przekształcenia ich w substancje nieszkodliwe. Jest to szczególnie ważny krok, ponieważ pozwala uniknąć zatrucia rybek produktami przemiany materii.

Ostatni etap filtracji to w najnowszych filtrach sterylizacja za pomocą światła UV. Dzięki niej wszystkie zbędne mikroorganizmy, takie jak glony, bakterie czy grzyby giną. To z kolei przekłada się na wyższy poziom zdrowia rybek.

Dlaczego warto wybrać właśnie filtr wewnętrzny?

Filtry akwariowe możemy podzielić na wewnętrzne i zewnętrzne. Najważniejsza ich różnica to sposób umieszczenia, który wpływa na to, dla kogo będą wygodniejsze. Jeśli chcemy ukryć filtr, często lepiej sprawdzają się wewnętrzne, które można łatwo umieścić za roślinnością czy innymi dekoracjami za pomocą przyssawek. Są małe, dzięki czemu nie przyciągają spojrzeń i są bardzo wygodnym rozwiązaniem w małych oraz średnich zbiornikach.

Filtry wewnętrzne odznaczają się też prostą budową, która pozwala na ich łatwe czyszczenie, wymianę środków filtrujących czy też ewentualną konserwację. Nie wymagają specjalnej wiedzy od użytkownika i mogą być stosowane z powodzeniem nawet przez zupełnych amatorów. Często są też przez nich wybierane ze względu na swoją atrakcyjną cenę.

Wysoka wydajność filtrów

Kupując filtr akwariowy, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na jego wydajność. Musi być dostosowana do wielkości zbiornika tak, aby pozwalała na jego swobodne oczyszczanie. Dlatego zazwyczaj do większych akwariów wybierane są większe filtry o wyższych przepływach. Z kolei do małych akwariów zostały przeznaczone egzemplarze o mniejszych przepływach i rozmiarach. Przykładami obu tych grup mogą być wydajne filtry wewnętrzne marki Aquael, wśród których znajdziesz urządzenia zarówno do małych zbiorników (Pat Mini), jak i do dużych, mających nawet 350 litrów (Turbo).

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ