Jak wybrać żwirek dla kota

Posiadając w domu kota (albo koty) musimy sięgnąć po kilka niezbędnych elementów wyposażenia, które zapewnią mu dobre warunki mieszkaniowe. Wśród nich znajdują się między innymi legowisko, miseczki, drapak czy zabawki. Nieodłącznym elementem każdego kociego domu jest także kuweta ze żwirkiem. I tu pojawia się często pytanie: jaki żwirek wybrać, skoro na rynku dostępnych jest wiele jego rodzajów?

Żwirek z naturalnych materiałów

Jednym z częstych współcześnie wyborów jest sięganie po żwirki z naturalnych materiałów. Można do nich zaliczyć przede wszystkim żwirki bentonitowe (wykonane z naturalnej skały), drewniane i kukurydziane. Wszystkie są doskonałym wyborem dla osób, którym zależy na jak najbardziej naturalnym wypełnieniu kuwety i ochronie środowiska, ponieważ nie wprowadzają do niego odpadów sztucznych. Dodatkową ich zaletą jest wysoka wydajność, ponieważ często starczają na wiele dni użytkowania.

Wydajne żwirki bentonitowe i kukurydziane to jeden z najpopularniejszych wyborów wśród materiałów naturalnych, ponieważ doskonale się zbrylają, co ułatwia usuwanie zabrudzeń z kuwety. Są bardzo chłonne, a dzięki wiązaniu wilgoci i zbrylaniu, ułatwiają usuwanie tylko tych części podłoża, które zostało już wykorzystane. Ich dodatkową zaletą jest skuteczne pochłanianie zapachów, dzięki czemu cały dom jest chroniony przed woniami z kuwety.

Żwirki drewniane częściej występują jako produkty niezbrylające. Ich ogromną zaletą jest nie tylko ekologiczne, naturalne pochodzenie, ale też bardzo drobna forma, przypominająca kotu piasek. Dzięki temu zwierzę może chętniej załatwiać swoje potrzeby właśnie w kuwecie, a nie w innych miejscach. Warto także zauważyć, że wiele z nich można usuwać w toalecie, ponieważ nie powodują jej zatykania. Niestety ich wadą jest dość spora ilość pyłu, zwłaszcza podczas wymiany.

Żwirki silikonowe

Z kolei żwirki z materiałów sztucznych to zazwyczaj żwirki silikonowe, które mają wyjątkowo duże właściwości chłonne i postać małych granulek. Są wygodne w użytkowaniu, gdyż starczają na długi czas. Mogą być żwirkami zbrylającymi i niezbrylającymi. Często są wykorzystywane przez właścicieli, którym szczególnie zależy na pochłanianiu i neutralizowaniu zapachów, ponieważ mają wysokie właściwości pochłaniające. Co więcej, ze względu na to, że sam silikon nie posiada żadnego zapachu, może być dobrą alternatywą dla innych żwirków u kotów, które nie tolerują “perfumowanych” kuwet.

Kiedy warto wybrać żwirek zbrylający, a kiedy niezbrylający?

Najczęściej pojawiającym się pytaniem wśród właścicieli kotów jest to, czy wybrać żwirek zbrylający, czy niezbrylający. Odpowiedź na nie zależy jednak od kilku czynników, w tym przede wszystkim od preferencji samego zwierzaka. Żwirek musi kotu odpowiadać, jeśli nie chcemy potem znajdować moczu lub odchodów w innych miejscach.

Żwirki niezbrylające warto wybierać przede wszystkim wtedy, kiedy kot preferuje bardzo drobny, przypominający piasek materiał. Mogą być lepszym wyborem szczególnie w przypadku kociąt, uczących się dopiero korzystania z kuwety. Świetnie sprawdzają się też wówczas, gdy zależy nam na łatwym usuwaniu zabrudzonego podłoża w toalecie.

Z kolei po żwirki zbrylające lepiej sięgnąć wówczas, gdy kot dobrze je toleruje, a nam zależy na czystym, higienicznym i bezzapachowym otoczeniu. Ich wysokie właściwości chłonne i neutralizujące, a także możliwość bardzo szybkiej wymiany zużytego podłoża zapewniają wygodę i wysoką wydajność. To idealna propozycja między innymi dla osób, które na dłuższy czas wychodzą z domu i chciałyby po przyjściu, wygodnie i szybko sprzątać kocią kuwetę.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ