Grzybica stóp jest niezwykle popularną chorobą. Na rynku jest mnóstwo lekarstw dostępnych bez recepty, które pomogą uporać się z tym tematem. Dobór jest naprawdę wielki: płyny, żele, aerozole, maści, kremy, zasypki z ziół sole oraz inne pudry. Każdy z tychże środków podaje się zdecydowanie na nogi. Pojawia się natomiast kłopot – jaki środek wykorzystać, żeby uporać się z grzybicą? Warto wiec zapoznać się z ich funkcjonowaniem, dowiedzieć się jaka jest pomiędzy nimi różnica oraz które zapewniają najodpowiedniejsze wyniki.

 

Środki na grzybicę stóp dostępne bez recepty

 

Kremy

 

Kremów leczących grzybicę stóp, które są dostępne bez recepty, jest najwięcej. Nakłada się je systematycznie na suchą oraz oczyszczoną skórę zwykle 1-2 razy w przeciągu dnia. Od tego jak długo trwa leczenie zależy substancja czynna, zwalczająca grzyby, zamknięta w kremie:

flutrimazol – zawiera go np. Micetal. Krem tenże zwalcza syntezę ergosterolu, który jest elementem błony komórkowej grzybów. Sprawia to, iż aktywność grzybów jest zahamowana. Taka kuracja trwa zwykle blisko 4 tygodni.klotrymazol – jest elementem Clotrimazolum. Specyfik tenże upora się z niemal każdymi rodzajami grzybów, dlatego mnóstwo osób sięga po środki, które go mają. Przy wprowadzaniu go 2-3 razy w przeciągu dnia, kuracja trwa od 2 do 4 tygodni.

grzybicachlorowodorek terbinafiny – specyfiki, które go zawierają to m.in. Undofen Max lub Tenasil. Substancja ta działa grzybobójczo względem dermatofitów oraz grzybostatycznie w stosunku do drożdżaków. Działa szybko, ponieważ leczenie trwa zwykle blisko tygodnia.

ketokonazol – ma go w sobie np. Nizoral. Ketakonazol zwalcza drożdżaki Candida oraz Malassezia i grzyby z typu Trichophyton, Epidermophyton, Microsporum. Przy wykorzystywaniu tej metody leczenia grzybica jest zwalczona zwykle po 4-6 tygodniach.

azotan mikonazolu – występuje np. w Daktarinie. Nie tylko leczy, ale oraz hamuje pojawieniu się grzybicy stóp. Zalecany jest również dla niemowląt np. żeby wyleczyć pieluszkowe zapalenie skóry. Specyfik tenże trzeba stosować dwa razy w przeciągu dnia od 2 do 6 tygodni.

Specyfiki, które oprócz klotrymazolu mają również dizetionian heksamidyny. Kosmetyki tego rodzaju pokonują część bakterii wywołujących grzybicę stóp np. bakterie z grupy Pseudomonadaceae i gronkowce. Takie lekarstwo zwalcza zwłaszcza grzybicę występującą pomiędzy palcami stóp, która wywołana jest również przez grzyby jak również bakterie. Kuracja trwa blisko 3 tygodni.

 

Maści

 

Środki przeciwgrzybicze do stóp w formie miękkiej masy są dobre w leczeniu dermatofitów dzięki zawartości kwasu undecylenowego oraz undecylenianu cynku. Substancje te działają nie tylko na grzybnię, ale również na zarodniki grzybów (np. maść Unguentum undecylenicum, Mykodermina). Dzięki zawartości wazeliny i natłuszczają łuszczącą się skórę. Chorobowo zmienione miejsca na skórze kryje się cienką warstwą leku 2 razy na dzień. Leczenie trzeba kontynuować mimo ustąpienia symptomów, co najmniej przez 2-3 tygodnie

 

Żele zwalczające choroby grzybicze stóp

 

Żele, z powodu na brak substancji natłuszczających, lepiej od kosmetyków oraz maści wchłaniają się w skórę (np. Lamisilatt Dermgel). Sposób zastosowania: cienką warstwę leku nanoś raz dziennie na miejsca chorobowo zmienione oraz sprawnie wetrzyj. W zakażeniach umieszczonych w fałdach skórnych środek nakłada się w opatrunku zamkniętym. Środek stosuje się przez 1 tydzień. Żelem pomocnym w usuwaniu grzybicy międzypalcowej jest np. Miconal.

 

Aerozole

 

Aerozole są wygodniejsze w użytkowaniu oraz można nimi również spryskać wnętrza obuwia i skarpet. Dzięki temu tego rodzaju środki zmniejszają występowanie nieprzyjemnego zapachu towarzyszącego nadmiernej potliwości stóp (np. Undofen atomizer). Środek zazwyczaj stosuje się 2 do 3 razy na dzień przez czas od 2 do 4 tygodni (+ 4 tygodnie po ustąpieniu symptomów).

 

Roztwór jodu

 

10% roztwór jodu jest przeznaczony do czyszczenia ognisk grzybiczych oraz ich otoczenia. Poleca się jednoczesne wykorzystywanie maści przeciwgrzybiczych. Przed wykorzystaniem trzeba uważnie przeczytać ulotkę, bo zawiera ona listę licznych przeciwwskazań do przyjmowania środka. Leku nie można wykorzystywać m.in. na duże powierzchnie ciała i u osób z schorzeniami pracy i dolegliwościami tarczycy. Sposób zastosowania: parę razy dziennie po rozcieńczeniu wodą przegotowaną w stosunku 1 część leku na 10 części wody.

 

Płyny przeciwgrzybicze

 

Ich korzyścią, tak jak aerozoli, jest wygodna aplikacja – leku nie należy dotykać rękami. Niektóre płyny, np. Lamisilatt, stosuje się tylko jednorazowo, ale na obie nogi, chociażby wówczas, jeśli zmiany patologiczne są widoczne wyłącznie na jednej spośród nich. Inne stosuje się na skórę tylko raz na dzień, zwykle wieczorem, przez 4 tygodnie (Micetal).

 

Sole do stóp

 

Sole do stóp zwykle mają naturalne elementy, takie jak ekstrakt z glistnika oraz kory dębu, które oddziałują grzybobójczo (np. Sól do stóp Bingo). Moczenie nóg w wodzie z dodatkiem soli nie tylko zahamuje wzrost grzybicy, lecz również zapobiega pękaniu naskórka pomiędzy palcami. Sposób zastosowania: jedną nakrętkę soli rozpuścić w 3-4 l gorącej wody. Moczyć nogi przez co najmniej 15 minut, po zakończeniu dobrze osuszyć. Czynność powtarzać systematycznie przez 5 dni. Profilaktycznie wykorzystywać raz w tygodniu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ