krew

Krew w kale nigdy nie jest symptomem prawidłowym. Często sugeruje którąkolwiek spośród wielu wad układu pokarmowego. Krew w kale to niepokojący symptom dla każdego spośród nas. Jej pojawienie się jest zjawiskiem rzadkim oraz może informować o istniejących dolegliwościach. Jedno jest pewne – krew pochodzi z przewodu pokarmowego. Powodów może być mnóstwo, jednak należy natomiast wyjaśnić przypadłość oraz udać się w tym celu do specjalisty. Z względu na indywidualny charakter dolegliwości trzeba jak najszybciej skonsultować ją ze specjalistą rodzinnym czy – z powodu na umiejscowienie – z onkologiem. Na bazie analizowania palpacyjnego specjalista postawi diagnozę czy zdecyduje o wykonaniu różnych potrzebnych badań z wykorzystaniem endoskopu.

Krew w kale – etiologie

 

Jednoznaczność zaobserwowanego objawu którym jest pojawienie się krwi nasuwa skojarzenie choroby z trudnościami w działaniu systemu trawiennego. Prawdopodobnie powodem bólu jest krwawienie któregoś z odcinków układu. Zanim wpadniemy w panikę warto wiedzieć, iż powszechnie wydalamy pewną objętość krwi, której nawet nie zauważamy. Krwawienie z wysokich odcinków układu pokarmowego przejawia się przez niezwykle intensywny, prawie czarny stolec, jednak z dolnych odcinków przez obecność jaskrawoczerwonej krwi. Sam fakt krwawienia nie jest czynnikiem by myślec, iż jest to sygnał groźnej dolegliwości, ale za to poleca się przeprowadzenie badań w celu ich wyeliminowania. Najpopularniejsze etiologie krwawienia ze stolca to: Zapalenie jelita grubego (choroba bakteryjna); Dolegliwość uchyłkowa jelit; Wrzody żołądka, jelit; Uraz mechaniczny szczeliny odbytu; Polipy; Rak jelita grubego. Wykluczenie powyższych wad polega na przeprowadzeniu analizowania mikroskopowego pod kątem oceny chemicznej oraz bakteriologicznej próbek kału. Typ badań jest dokładnie połączony z podejrzewanym zaburzeniem. W czasie badań szacuje się kształt oraz kolor stolca i objętość tłuszczu, aktywność enzymów trawiennych a również sprawdza się stolec pod kątem ewentualnej obecności jaj pasożytów. Wszystko to pozwoli na jak najistotniejszą diagnozę.

 

Rak jelita a krew w kale

 

krewRak jelita jest najniebezpieczniejszym możliwym scenariuszem łączącym się z występowaniem krwi w kale. Krwawienie z dolnych odcinków jelita może być zwiastunem zmian nowotworowych tkanki jelita. W takim przypadku krew pojawia się również na papierze toaletowym i na bieliźnie. Uspokoić nas winno to, iż rak znaleziony we wczesnym stadium jest uleczalny niemal w 100 %. Więc warto zadbać o ochronę, czyli systematyczne badanie odbytnicy, co oszczędzi nas przed ewentualnym zachorowaniem.

Jak zabezpieczyć się przed rakiem?

 

Należy często się badać ( raz na rok) oraz jeść błonnik wspomagający trawienie . Zachorowalność wzrasta z wiekiem, więc po 40 r. życia niezbędne jest coroczne palpacyjne badanie jelita, a po 50 r. życia raz na rok wykonywać test na obecność krwi utajonej w kale.

 

Dolegliwość wrzodowa a krew w kale

 

Te dwie choroby potrafią łączyć się ze sobą gdy jeszcze dostrzega się różne sygnały kluczowe dla dolegliwości wrzodowej. Są nimi: ból w dołku podsercowym pojawiający się niedługo po posiłku czy ból pod prawym łukiem żebrowym ok 5 godzin po posiłku i na czczo. Ból pojawia się tym później po posiłku im dalszy jest element przewodu pokarmowego, który został owrzodzony. Ponadto doświadczanie zgagi, zaparć, wymioty oraz niestrawności także może sugerować na dolegliwość wrzodową. Krew przy tym modelu zaburzenia ma kolor czarny, ponieważ zdążyła ulec ścięciu po ukończeniu drogi od górnych odcinków przewodu pokarmowego. Gdy stwierdzimy kluczowe mdłości przypominające fusy od kawy, warto niezwłocznie zająć się tym problemem oraz zawiadomić specjaliste.

Krew w kale – czy to hemoroidy?

 

Jasnoczerwona krew w stolcu najczęściej informuje o uszkodzonych żylakach odbytu – hemoroidach. Pojawia się wraz z uciskiem odczuwalnym podczas wypróżniania się. Więc gdy nie dziwi nas pojawienie się krwi, zestawione wraz z dużymi zaparciami czy nagłymi atakami ucisku w strefach odbytu najprawdopodobniej mamy do czynienia z hemoroidami. Mimo tego, ze są nieprzyjemne oraz wywołują duży dyskomfort wystarczy udać się do apteki a bez kłopotu dostaniemy środki dostępne bez recepty. Wesprą one w zmniejszaniu symptomów, ale najwłaściwszym leczeniem jest chronienie a więc po ukończonej kuracji poleca się prawidłową dietę, a żylaki odbytu nie będą dawały o sobie znać.

Polipy jelita – co to takiego?

 

Polip jelita przypominają niewielkie baloniki. Występują na skutek uwypuklenia się śluzówki jelita w okolicę jego światła. Ich egzystencja jest działaniem patologicznym oraz musi interwencji chirurgicznej w celu wycięcia gruczołów. Niezadbanie o tenże zabieg zagraża przekształceniem się polipa w nowotwór. Mimo faktu, że krew w kale niezupełnie sugeruje na obecność polipów jelita niezbędne jest branie pod uwagę także tej choroby – zwłaszcza, jeśli krew w kale jest utajona, ponieważ nie jesteśmy w stanie zweryfikować intensywności krwawienia, co jest niebezpieczeństwem dla zdrowia. Warto podkreślić, ze może ona doprowadzać do niedokrwistości a przy wielkiej sile krwawienia wyglądać na wielki rozmiar polipa.

 

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ