Jak fotografować w plenerze?

Każdy fotograf, ten początkujący, jak i ten posiadający duże doświadczenie w fotografowaniu, pragnie posiąść umiejętność wykonywania dobrych jakościowo zdjęć w plenerze. Fotografia plenerowa może okazać się dobrym wyborem dla każdego, kto rozpoczyna swoją przygodę z aparatem. Jak nauczyć się prawidłowego kadrowania fotografując krajobraz? O czym pamiętać, decydując się na fotografię na otwartej przestrzeni?

Jaki aparat wybrać w plener?

Im większy aparat, tym lepszy efekt i jakość naszego zdjęcia? Nie jest to do końca prawda. Powinniśmy pamiętać, że ciężko nam będzie zabrać duży aparat w teren, taki aparat zajmuje bowiem dużo miejsca w naszym bagażu i jest dość ciężki, co może być szczególnie uciążliwe podczas długich spacerów, na przykład w lesie. 

Kiedy fotografować, jakie światło wybierać?

Nie od dziś wiadomo, że optymalne światło do zdjęć jest zazwyczaj rano i wieczorem, gdy słońce jest już nisko nad horyzontem. Wtedy światło to jest delikatne i nadaje naszym fotografiom specyficzny klimat. Wieczorem i rankiem nasze zdjęcia z pewnością nie będą prześwietlone i niewyraźne. 

Planowanie w fotografii – warsztaty fotograficzne

W fotografii plenerowej bardzo ważne jest planowanie i zdecydowanie, co tak właściwie chcemy pokazać na naszym kadrze. Warto tak ustawić aparat i cały kadr, by tło było jednolite i tematyczne, bez niespodziewanych i niepożądanych niespodzianek. Podczas fotografowania w plenerze warto też zapoznać się z podstawami teorii ekspozycji, wtedy nasze zdjęcia staną się zdecydowanie lepsze i bardziej profesjonalne. Warto opanować takie definicje fotograficzne jak: czas naświetlania, przysłona i czułości ISO. Choć na początku może nam się to wydawać trudne i niezrozumiałe, to warto poświęcić swój czas na doskonalenie swoich umiejętności fotograficznych, idealną możliwość podniesienia swoich umiejętności dają nam na przykład warsztaty fotograficzne, które są organizowane nawet w mniejszych miastach i miejscowościach. Warto wybrać się na takie warsztaty, jeśli myślimy o fotografii poważnie i przyszłościowo.wykorzystany.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ