Szmery w sercu to dosyć często występująca przypadłość. Nie zawsze oznacza coś groźnego, ale zdarza się, iż wymaga interwencji chirurgicznej. Jak i kiedy leczyć szmery serca u niemowląt i dorosłych? Co naprawdę oznaczają oraz czy trzeba się ich bać? Szmery to odgłosy przechodzącej przez serce krwi. Pojawiają się wówczas, jeśli krew ma utrudniony ruch oraz zaczyna się burzyć – stąd charakterystyczne odgłosy. Pracujące serce wydaje mnóstwo dźwięków. Największe są tony płynące z kończących się zastawek. W zdrowym sercu nie słychać niewyraźnych szmerów czy są niezwykle delikatne. Gdy w trakcie analizowania serca specjalista stwierdzi u ciebie szmery nie znaczy to jeszcze dolegliwości. Istotne gdzie są umiejscowione (nad lub pod sercem) oraz jak mocno przebijają się spod normalnych dźwięków.

 

Skąd się biorą szmery w sercu?

 

Jak leczyć szmery sercaSzmery w sercu pojawiają się przy kłopotach z przepływem krwi. Potrafią to być: niedomykanie się zastawek serca oraz przeciek krwi czy zwężenie zastawek oraz silniejszy a jednocześnie głośniejszy przepływ krwi. Zastawki potrafią również wypadać oraz skutkować tym, iż krew płynie pod wyższym ciśnieniem, czy jest rozmywana. To wszystko słychać podczas rutynowego analizowania. Najbardziej znaczące pytanie brzmi skąd się biorą szmery w sercu. Zmiany potrafią być prawidłowe a więc genetyczne. Jeśli szmery są mało wyraźne oraz porywają się z tonami serca to nie ma się czego obawiać, znaczy to bowiem, iż cofająca się krew nie zgrywa się z zastawką serca. Kłopot pojawia się, jeśli cofającej się krwi jest tak wiele, iż zastawki zostają rozłożone aż w końcu przestaną się domykać. Serce będzie zwiększone i jego praca jeszcze bardziej intensywna. Może chociażby dojść do niewydajności a więc śmierci ze względów niedotlenienia.

 

Badanie szmerów

 

Gdy specjalistę niepokoją słyszane szmery to zleci analizowania. Będą to USG serca odmiennie echo serca oraz badanie Dopplerem. Szmery pod sercem u niemowląt potrafią zapowiadać dolegliwość dziecka czy mamy. Szmery nad sercem wywołane wypadaniem płatka zastawki mitralnej jest symptomem charakterystycznym dla niedożywienia a to jeszcze przeważnie znaczy anoreksję czy bulimię. To błędne koło, bo choroba serca hamuje rozwój oraz przybieranie na wadze. Anoreksja może być powikłaniem wady nierozpoznanej oraz nieleczonej. Gdy u dziecka zostały stwierdzone choroby serca należy jak najszybciej skonsultować je ze specjalistą. Czasem te z pozoru niewielkie wywołują wielkie komplikacje zdrowotne.

 

Szmery w sercu a choroby oraz dolegliwości serca

 

Etiologiami powstawania szmerów patologicznych nad sercem są zwłaszcza wady anatomiczne serca i wielkich naczyń. Choroby serca potrafią mieć charakter wrodzony, jak na przykład nieprawidłowe połączenie między jamami serca, pod formą ubytku w przegrodzie międzyprzedsionkowej, lub ubytku w przegrodzie międzykomorowej. Podobnie dzieje się również w wypadku nie zamknięcia połączenia między aortą a pniem płucnym, tzw. przetrwałym przewodzie tętniczym Botalla, lub w koarktacji aorty. Szmery sercowe potrafią także być symptomem nabytej choroby serca oraz wielkich naczyń. Niejednokrotnie są to choroby zastawkowe pod formą stenozy, gdzie objętość krwi, która ma być przetransportowana jest za duża w stosunku do powierzchni zwężonej zastawki, czy niedomykalności, gdzie krew jest wstecznie zarzucana do jam serca. Kolejną etiologią powstawania patologicznego szmeru nad sercem może być tętniakowato poszerzone naczynie, które oprócz wtórnej niedomykalności zastawki, może powodować mocno turbulentny przepływ krwi w zmienionym obrębie naczynia.

 

Leczenie szmerów serca

 

Szmery nad sercem zwłaszcza te u dzieci mogą zwiastować wady anatomiczne narządu czy naczyń. Szmery sercowe potrafią także być symptomem nabytej choroby serca oraz wielkich naczyń. Szmery w sercu potrafią być również pokłosiem zawału mięśnia serca oraz dolegliwości niedokrwiennej serca lub infekcyjnego zapalenia wsierdzia. Na szmery potrafią mieć również nacisk schorzenia hormonalne, m.in. nadczynność tarczycy. Osobnym zjawiskiem osłuchowym występującym nad sercem jest tzw. szmer osierdzia, odmiennie określany tarciem osierdzia. Jest to patologiczny szmer występujący nad całą powierzchnią serca. Występuje w postaci chorobowej nazywanej zapaleniem osierdzia, i jego naturalną etiologią jest pocieranie zapalnie zmienionych warstw budujących osierdzie. Szmery w sercu leczy się wówczas, jeśli ich wysokość wzrasta czy jeśli pojawiają się niepokojące sygnały jak ból, kołatanie lub kłucie serca.

 

Jak dbać o serce?

 

Serce to jeden z najistotniejszych organów, niestety nie możemy o niego odpowiednio zadbać. Zagraża mu mnóstwo przyzwyczajeń, z jakich nie mamy zamiaru rezygnować: tłusta dieta, siedzący styl życia, używki. Dbaj o serce zwłaszcza wówczas jeśli masz rozpoznane kłopoty ze szmerem. Zrobisz to na parę sposobów:

  1. W kuchni używaj mniej soli
  2. Masło zastąp zdrowszą margaryną
  3. Łykaj koenzym Q10 oraz witaminę E
  4. Do potraw dodawaj czosnek niedźwiedzi
  5. Jedz potrawy mające likopen czyli czerwony barwnik – jeden z największych antyoksydantów – odnajdziesz go w arbuzie, grejpfrucie oraz pomidorze
  6. Unikaj stresu, używek, dużo odpoczywaj oraz przebywaj w ruchu
  7. Jak i kiedy leczyć szmery serca o tym zdecyduje specjalista. Odwiedzaj go przynajmniej raz w roku!

 

[Głosów:18    Średnia:2.7/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ