Z roku na rok ilość alergików w Polsce oraz na świecie szybko wzrasta. Alergie jeszcze częściej dotykają także najmniejszych, a w wypadku niepokojących symptomów warto zatroszczyć się o to, żeby dziecko zbadał alergolog dziecięcy. Które są najczęściej spotykane rodzaje alergii a ich sygnały? Jedną z bardzo popularnych u dzieci alergii jest alergia pokarmowa. Dotyka już niemowlęta – alergeny znajdują się do organizmu wraz z pokarmem mamy. Wśród produktów najczęściej wywołujących reakcję alergiczną można wymienić mleko krowie, białko jaja kurzego, orzechy arachidowe oraz skorupiaki. Typowymi sygnałami alergii pokarmowej są wzdęcia, mdłości, kolki, biegunki oraz bóle brzucha. Zdarza się natomiast, iż alergia pokarmowa przejawia się swędzeniem oraz wysuszeniem skóry czy nawet wstrząsem anafilaktycznym. Kolejny popularny typ alergii jest powiązany z układem oddechowym. Alergenami w tym faktu potrafią być pyłki roślin, kurz, zarodki pleśni i zwierzęta. Sygnały to katar, głośny oddech i duszności, a również nawracające zapalenia krtani oraz ucha. Charakterystyczne dla przeziębienia sygnały, takie jak katar oraz kaszel, niekoniecznie muszą oznaczać infekcję. Zanim podamy maluchowi kolejny antybiotyk, warto zasięgnąć opinii alergologa dziecięcego. Warto też wiedzieć, iż alergie wziewne potrafią zmienić się w astmę oskrzelową. Kolejnym powszechnie występującym typem alergii jest atopowe zapalenie skóry, jakie może pojawić się już u dzieci. Przejawia się zaczerwienieniem. Alergia to zbytnia reakcja układu immunologicznego na substancje, które dla części wszystkich są zupełnie niegroźne. Organizm alergika traktuje te substancje, tak nazywane alergeny, jako intruzów oraz działa niewspółmiernie do sytuacji, wywołując niewłaściwe sygnały. Tendencja do nastąpienia alergii jest powszechnie dziedziczna. Natomiast nawet gdy oboje rodzice są alergikami, nie ma pewności, iż dziecko także będzie zmagać się z alergią. Co więcej, nie dziedziczy się konkretnej alergii, na przykład na mleko, a zagrożenie jej nastąpienia. Czasem alergia pojawia się u dzieci, które nie mają w rodzinie żadnych wypadków uczulenia.
Sygnały oraz poznanie alergii u dzieci
Rodzaj objawów alergii zależy od rodzaju uczulenia, przy czym każde dziecko jest różne. Alergia może przejawiać się pieczeniem oczu, katarem, kichaniem, zatkanym nosem, uczuciem nacisku w życiu, kłopotami z oddychaniem, a nawet omdleniem. Objawy alergii potrafią być tylko od czasu do czasu czy przez cały rok. Alergeny wziewne potrafią skutkować tak zwany alergiczny nieżyt nosa, który ustępuje zazwyczaj u osób między 40. a 60. rokiem życia. Sygnały alergii wziewnej to: kichanie, katar, zatkany nos i kaszel. Te objawy występują zazwyczaj wraz z pieczeniem, łzawieniem oraz zaczerwienieniem oczu. Sygnały alergii pokarmowej zależą od liczby spożytego alergenu i poziomu wrażliwości systemu na określony artykuł. Po zjedzeniu alergizującego produktu może pojawić się świerzbienie ust oraz gardła, wysypka, pokrzywka, skurcze brzucha, wymioty, mdłości, laksacja, trudności z oddychaniem i szok. Z kolei alergia na użądlenie owada przejawia się zwykle obrzękiem gardła, wysypką na całym ciele, kłopotami z oddychaniem, nudnościami, biegunką i szokiem. Stosunkowo rzadko zdarza się, żeby po kontakcie z alergenem doszło do tak zwanego wstrząsu anafilaktycznego. Jest toż wielka, ciężka reakcja alergiczna, która jest niebezpieczeństwo dla życia dziecka. Niemal 80% wypadków wstrząsu anafilaktycznego jest wywołanych spożyciem orzechów. Rozpoznanie pewnych alergii jest dość łatwe. Różne potrafią być natomiast wyzwaniem dla specjalisty. By postawić diagnozę, zazwyczaj odbywa się testy skórne na najpopularniejsze alergeny środowiskowe oraz pokarmowe. Testy można zrobić już u dzieci, ale wyniki są bardziej wiarygodne u dzieci ponad 2. roku życia. Nawet gdy test skórny oraz badanie krwi wykażą nadwrażliwość, do zdiagnozowania jej dochodzi tylko wówczas, jeśli u dziecka pojawiają się sygnały uczulenia.
Leczenie dziecięcych alergii
Niestety, nie jest lekarstwo na nadwrażliwość. Możliwe jest natomiast łagodzenie jej objawów. Najistotniejsze jest zmniejszenie kontaktu dziecka z określonym alergenem. I można wykorzystywać przepisane przez specjalisty środki, na przykład środki antyhistaminowe i spraye steroidowe. Czasami specjaliści zalecają immunoterapię, żeby zmniejszyć wrażliwość dziecka na określony alergen. Należy pamiętać, iż zastrzyki są skuteczne właśnie w wypadku alergenów wziewnych. Gdy dziecko jest uczulone na pewien artykuł spożywczy, w żadnym przypadku nie winno go jeść. Gdy dziecko ma uczulenie na alergeny wziewne, poleca się częste sprzątanie domu i usunięcie dywanu z pokoju dziecka. Także warto uniemożliwić wejście domowych zwierząt do pokoju małego oraz powszechnie je myć. W pokoju dziecka nie należy wieszać ciężkich zasłon oraz zapraszać na półkach bibelotów, na których wiąże się kurz. Gdy maluch jest uczulony na roztocza, warto zainwestować w profesjonalną pościel oraz materac. Jeśli dziecko ma nadwrażliwość na pyłki, w stanie pylenia należy zamykać okno w jego pokoju oraz poprawiać jego ubranie po dotarciu do domu. Jednak dzieci uczulone na pleśń nie powinny stać w wilgotnych wnętrzach.