Zgaga to bardzo nieprzyjemny i dokuczliwy stan. Zwłaszcza w ciąży. Najgorszy pod tym kątem jest trzeci trymestr. W tym czasie na zgagę cierpi większość kobiet w ciąży. Dzieje się tak, ponieważ w tym okresie rozluźniają się mięśnie przewodu pokarmowego z powodu działania progesteronu. Wszystko to sprawia, że z żołądka do przełyku cofają się kwasy żołądkowe oraz enzymy trawienne. Powodem częstej zgagi w trzecim trymestrze jest także powiększona macica, która naciska na żołądek.

Efektem zgagi są przede wszystkim uczucie palącego bólu pod mostkiem oraz kwaśność w ustach. Są na szczęście sposoby, aby sobie z tym radzić. Oczywiście podstawa to dieta. Aby unikać zgagi należy szczególną uwagę zwracać na to co się je. W codziennej diecie powinno się zdecydowanie ograniczyć wszelkie tłuszcze, kwaśne potrawy, węglowodany oraz słodycze takie jak czekolada. Powinno się także ograniczyć przyprawianie potraw. Ważne jest nie tylko to co się je, ale także kiedy i jak. Aby unikać zgagi w ciąży najlepiej jest jeśli kilka posiłków dziennie (np. 5-6), ale w małych ilościach. Dzięki temu żołądek bez problemu poradzi sobie z trawieniem małych porcji jedzenia. Po posiłku przyszła mama powinna odpocząć w pozycji siedzącej. Ważne, aby nie leżała. Pozycja siedząca zapewnia posiłkowi szybką i prawidłową drogę do żołądka. Powinno się także ograniczyć jedzenie przed pójściem spać, a najlepiej tak rozłożyć posiłki podczas dnia, aby jedzenie tuż przed snem nie było konieczne. Podczas snu głowa powinna być wysoko, a brzuch nie powinien być niczym ściskany, np. obcisłym ubraniem.

Jakie są objawy wczesnej ciąży? Sprawdź czy doszło do zapłodnienia >>

Kiedy jednak zgaga w ciąży już nas dopadnie zastosować można kilka domowych sposobów. Jednym z nich jest wypicie szklanki ciepłego mleka. Ważne jednak, aby nie było zbyt tłuste. Na zgagę działają także migdały. Można zatem zjeść ich kilka. Skuteczne jest także siemię lniane oraz woda z miodem.

Jeśli to nie pomaga należy skorzystać z leków. Istnieją także takie leki na zgagę, które są bezpieczne dla kobiet w ciąży. Zanim jednak zdecydujemy się na jakiś lek najlepiej będzie udać się do lekarza w celu konsultacji.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ