Jak samotność wpływa na osoby starsze

Osoby w podeszłym wieku często cierpią na poczucie samotności, związane między innymi z izolacją i rzadkimi kontaktami ze strony bliskich. Samotność seniorów jest obecnie realnym problemem, któremu należy jak najlepiej przeciwdziałać, chroniąc tym samym więzi rodzinne.

Co powoduje samotność u osób starszych?

Wraz z wiekiem u przeważającej większości osób poziom energii drastycznie spada. Niektóre osoby starsze niechętnie spotykają się z bliskimi i przyjaciółmi, nie chcąc ich obciążać swoim zmęczeniem i dolegliwościami. Wielu członków rodziny takich osób niesłusznie uznaje to za próbę alienacji i odsuwa się od nich. Warto tutaj uwzględnić, że osoby te nie mają wcale złych zamiarów, a jedynie chcą postępować zgodnie z domniemanymi wymaganiami bliskich.

W niektórych przypadkach rodziny osób starszych wcale nie mają dobrych zamiarów, a same z siebie skazują bliskiego na samotność. Osoby młode często bowiem nie rozumieją się ze starszym pokoleniem, a opieka nad nimi jest dla nich wyczerpująca i wymagająca. Powodem może być również wstyd za starszego członka rodziny przed małżonkiem lub dziećmi. Wówczas od takiej osoby każdy się odsuwa, pozostawiając ją samą sobie.

Jak przeciwdziałać poczuciu osamotnienia?

Niemalże każdy zgodnie przyzna, że za wszelką cenę nie chciałby dopuścić do tego, by jego rodzic lub dziadek czuł się zapomniany i osamotniony. Kluczem do zapobiegania samotności u osób starszych jest pielęgnowanie relacji w rodzinie. Jest to coś, o czym wiele osób niestety zapomina. Szacunek dla starszych członków rodziny jest niezbędny, jeśli zależy nam na tym, by czuli się oni docenieni i świadomi tego, że się o nich pamięta. Dlatego należy poświęcać im czas, jak i uczyć swoje dzieci szacunku do członków rodziny w podeszłym wieku.

Jeśli nie mamy możliwości zbyt częstego widywania się z członkiem rodziny, przy każdym spotkaniu należy poświęcić czas na wspólną rozmowę. Osoby starsze często nie mają z kim porozmawiać, co również znacząco wpływa na poczucie osamotnienia. Warto więc pamiętać o wzmacnianiu i pielęgnowaniu więzi rodzinnych, które dla tych osób są bezcenne.

Skutki samotności

Skutki poczucia osamotnienia u osób starszych często są poważniejsze, niż można by się spodziewać. Przede wszystkim jest to depresja i inne zaburzenia psychiczne, które mogą nawet do pogorszenia ogólnego stanu zdrowia. Osoba osamotniona czuje, że nie ma dla kogo żyć i na co dzień boryka się z ciągłym obniżeniem nastroju. Ma to negatywny wpływ na psychikę, jak i fizyczny stan zdrowia osoby starszej.

Ponadto pozostawienie osoby starszej samej sobie wcale nie sprawi, że stanie się ona mniej „uciążliwa” i samodzielna. Ludzie w podeszłym wieku, którzy nie mają kontaktu ze zbyt wieloma osobami, czują potrzebę rozmowy i zwykłych kontaktów międzyludzkich. W związku z tym wymagają tego, że bliscy poświęcą im więcej czasu na budowanie relacji. Można więc śmiało wywnioskować, że uciekanie od problemu nie jest tu jego rozwiązaniem, a jedynie samolubną torturą, na którą możemy skazać naszych bliskich.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ