Około pierwszego roku życia, większość małych dzieci zaczyna stawać na nogi i stawiać swoje pierwsze kroki. Niektóre zaczynają wcześniej, na długo przed pierwszymi urodzinami, inne nieco później, jednak bez względu na to kiedy, zawsze dostarcza to równie dużo emocji dla dziecka, jak i dla rodziców. Dziecko jest zachwycone nową perspektywą, nowymi możliwościami, jakie się przed nim otwierają, coraz więcej może zrobić samo, w coraz więcej miejsc dosięgnąć, a gdy już dopracuje swoje umiejętności i w końcu opanuje samodzielne chodzenie, wówczas cały świat wydaje się stać przed nim otworem. Rodzice z kolei oprócz tego, że są niesamowicie dumni ze swojej pociechy i całemu światu chwalą się z pierwszych kroczków, to przy okazji nabywają komplet nowych zmarszczek i swych włosów, pojawiających się za każdym razem, kiedy dziecko traci równowagę, przewraca się i nabija nowego guza.

Pomagać czy nie przeszkadzać, jak powinna wyglądać nauka chodzenia?

Nauka chodzenia u dziecka zaczyna się od wstawania i stawiania pierwszych kroków dostawnych przy meblach i innych stabilnych podpórkach. Warto jest umożliwiać maluchowi te samodzielnie ruchy, wspierając go, a przy tym asekurując. Niezmiernie ważne jest, aby nie poganiać dziecka w nauce chodzenia. Im bardziej będzie to samodzielnie wypracowana czynność, tym lepiej dziecko ją opanuje i tym lepiej dla jego kręgosłupa. Dziecko zaczyna chodzić, wtedy kiedy jego ciało i umysł są na to gotowe. Przyspieszanie tego procesu, jest dla niego bardzo niekorzystnie i może powodować problemy z kręgosłupem, stopami czy stawami. Kiedy już dziecko wyraża chęć i możliwości do chodzenia, można wspierać trening tej umiejętności, poprzez zakup chodzika-pchacza, na którym dziecko samodzielnie, ale z bezpieczną podpórką będzie mogło stawiać pierwsze kroki. Producenci oferują mnóstwo różnego rodzaju chodzików, pchaczy, które poza tym że mają być podparciem umożliwiającym chodzenie, to są bardzo atrakcyjne, posiadają wbudowane zabawki manualne oraz dźwiękowe, które umilą czas, gdy maluch postanowi przerwać trening i trochę odpocząć.

Jaki chodzik dla dziecka wybrać?

Przed zakupem chodzika, trzeba przede wszystkim zwrócić uwagę na jego stabilność oraz akcesoria dodatkowe, które zajmą i zainteresują malucha. Chodziki dla dzieci, które mają za zadanie być podparciem dla dziecka, uczącego się chodzić mogą być wykonane z plastiku lub z drewna. Drewniane produkty są ostatnio bardzo modne ze względu na swoje walory estetyczne, a także trwałość. Bardzo ciekawym chodzikiem pchaczem, który można kupić na stronie www.empik.com, jest chodzik firmy Small Foot Design, model Mały Niedźwiadek. Jest to chodzik pchacz wykonany z drewna, będący jednocześnie wspaniałą zabawką, rozwijającą motorykę małą dziecka. Chodzik, poza tym że jest na kółkach i ma rączkę, za którą dziecko może się trzymać i przemieszczać do przodu, posiada bardzo dużą powierzchnię zagospodarowaną różnego rodzaju zabawkami motorycznymi. Dziecko znajdzie na nim sorter kształtów, ściankę z cyframi, labirynt, zegar, oraz tablicę do malowania. Zabawka przeznaczona jest dla dzieci od pierwszego roku życia, jest bardzo trwała, estetycznie wykonana i bezpieczna dla najmłodszych dzieci.

[Głosów:2    Średnia:3.5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ