Jak zapobiegać rozwojowi próchnicy

Dbałość o higienę jamy ustnej jest procesem, który wymaga bardzo dużej skrupulatności i konsekwencji. Pasty przeciw próchnicy, których część osób używa, mogą okazać się niewystarczającym środkiem, gdy rozpocznie się je użytkować w momencie, gdy próchnica już się rozwinie. Rozwój próchnicy jest procesem wieloletnim i bardzo często postępuje nawet przez kilka lub kilkanaście lat. Kluczem do tego, aby zapobiec temu procesowi, jest regularne stosowanie się do podstawowych środków prewencji związanych z prawidłowym schematem dbania o higienę jamy ustnej.

Jak dbać o higienę jamy ustnej?

Chcąc zapobiegać próchnicy, należy regularnie myć zęby. Jest to oczywiste, ale tylko teoretycznie, gdyż większość ludzi jest w stanie zdefiniować, co to znaczy. W praktyce okazuje się, że znaczna część społeczeństwa myje zęby zbyt rzadko. Według stomatologów należy to robić co najmniej kilka razy dziennie. Podstawowa zasada jest taka, że zęby należy ubyć po każdym posiłku. Warto to robić, nawet jeśli okoliczności nie są do tego sprzyjające i trzeba się wysilić organizacyjnie. Warto też stosować pasty przeciw próchnicy, które zminimalizują ryzyko wystąpienia tego problemu, zanim jeszcze się pojawi. Dzięki pastom przeciwko próchnicy można też spowolnić rozwój próchnicy, zanim nie uda się dostać do stomatologa w celu wyleczenia zęba. Bardzo ważnym zaleceniem jest to, aby nie myć zębów bezpośrednio po posiłku. Wtedy pH w ustach jest na kwaśnym poziomie, a to oznacza, że szczotkując zęby, można podrażnić szkliwo. Szczególnie dotkliwie odczują to osoby z nadwrażliwością dziąseł, gdyż wtedy jest to dość bolesne.

Czy można obronić się przed próchnicą?

Stosowanie takich środków, jak pasta przeciw próchnicy oraz regularnemu szczotkowaniu zębów można znacznie wyeliminować ryzyko powstania próchnicy. W praktyce jednak trudno jest zagwarantować możliwość, aby wyeliminować to ryzyko w stu procentach. Z wiekiem większość osób będzie musiało spotkać się z tym problemem, jednak dzięki wdrażaniu odpowiednich procedur higieny jamy ustnej, można ten termin znacząco odsunąć w czasie. Najbardziej o higienę jamy ustnej należy uczulać dzieci, które nie dbając odpowiednio o higienę, mogą szybko uszkodzić sobie zęby. Niestety leczenie zębów i wstawianie plomb zostawia w nich trwały ślad i prowadzi do tego, że zęby utraci się w o wiele młodszym wieku, niż gdyby dbano o nie, już od najmłodszych lat dzieciństwa. W przypadku dzieci, warto jest zaopatrzyć je w szczoteczki elektryczne, które dzięki o wiele precyzyjniejszemu czyszczeniu przestrzeni między zębowych, wraz z pastami przeciw próchnicy pozwolą na cieszenie się zdrowymi zębami w wieku dorosłym.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ