Utrata bliskiej osoby to bardzo trudny czas dla rodziny. Oczywiście po za tęsknotą i żalem rodzina musi jeszcze zorganizować pogrzeb. Co również wcale nie jest takie łatwe, ale dzięki temu poradnikowi można dowiedzieć się jak załatwić to szybko i nie zapomnieć o niczym ważnym.

Karta zgonu- niezbędna do załatwienie wszystkich formalności

Na samym początku należy uzyskać kartę zgony, gdyż bez niej nie ma szans na załatwienie wszelkich formalności. Jest ona wypisywana przez lekarza, a w przypadku zgonu, do którego przyczyniły się osoby trzecie np. wynikającego z przestępstwa, to kartę zgonu wypisuje lekarz sądowy. Kolejnym krokiem jest udanie się do zakładu pogrzebowego i ustalenie daty pochówku, czy też kremacji. Warto tutaj pamiętać, że organizacja pogrzebu musi się odbyć przed upływem 72 godzin. Najlepiej wybrać zakład pogrzebowy, który wykona również nekrologi oraz uczesze i ubierze zmarłego. Tutaj bliscy muszą przywieźć ubranie i buty, które wybrali. Zakład pogrzebowy może także zamówić wieńce, czy wiązanki kwiatowe.

Oczywiście z zakładem pogrzebowym należy też podpisać umowę, gdzie zawarte będą informacje o kosztach i formie płatności. Może być ona w gotówce, przelewem, jak i rodzina może upoważnić zakład pogrzebowy do odbioru należności z przysługującego zasiłku pogrzebowego.

Ustalenie miejsca pochówku

Kolejnym krokiem jest udanie się do księdza, aby ustalić, gdzie odbędzie się nabożeństwo. Może mieć ono miejsce w kaplicy, jak i w kościele. A w przypadku ateistów wystarczy tylko wybrać miejsce pochówku. Jeżeli zmarły nie posiadał wykupionej kwatery konieczne jest jej wykupienie.

Akt zgonu- gdzie go uzyskać?

Po akt zgony najbliższa zmarłemu osoba, bądź osoba do tego upoważniona musi udać się do Urzędu stanu Cywilnego. Jest on niezbędny, aby uzyskać zasiłek pogrzebowy, jak i ubezpieczenie. Aby go uzyskać należy mieć przy sobie kartę zgonu, dowód osobisty. Należy również napisać prośbę o wydanie 3 odpisów aktu zgonu, które są niezbędne do ewentualnych postępowań spadkowych, czy też uzyskania pieniędzy z polisy na życie.

[Głosów:3    Średnia:3.3/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ