ból

Ból gardła zdarza się niejednemu z nas. Może być podczas każdej pory roku. Pojawia się zwłaszcza na przełomie zimy oraz wiosny, zaś latem najczęściej doskwiera dzieciom w każdym wieku. Kłuje, drapie, piecze, utrudnia połykanie, zabiera sen z powiek – to najpopularniejsze sygnały ucisku gardła. Lub są jakieś sposoby, żeby uniknąć tej uciążliwej dolegliwości czy chociaż, by ją złagodzić? Otóż tak, oto wypróbowane domowe sposoby na ból gardła. O ich cudownej wartości, wiedziały już nasze babcie. Okres przekonać się o niej na naszej skórze.

Domowe sposoby na ból gardła – etiologie ucisku

 

bólBolące gardło wtóruje: przeziębieniu, objawom grypy, anginie, zapaleniu krtani, zapaleniom gardła. Pojawia się wówczas, kiedy żyjesz w miejscu o suchym czy zadymionym powietrzu. Zdarza się także u osób, które wiele mówią, między innymi nauczycieli. Podrażnione gardło najczęściej występuje u ludzi, którzy mają trudności z oddychaniem przez nos. Więc, w trakcie oddychania ustami, narażają gardło bezpośrednio na związek z wirusem. Leczenie domowymi sposobami naprawdę może spowodować efekty! Nie wierzysz? Poznaj porady babć, które rzeczywiście działają!

 

Domowe sposoby na ból gardła – leczenie

 

Sprawdzone, domowe sposoby na ból gardła to:

  • Napar z szałwii – jest dobrym środkiem przeciwzapalnym oraz odkażającym, będącym do czyszczenia gardła i jamy ustnej przy anginie i chrypie. Gardło należy płukać co trzy godziny. Zioła są dostępne w aptece oraz sklepie zielarskim. Dużą ulgę daje również płukanie gardła naparem z kory dębu i rumianku.
  • Płukanie gardła sokiem z buraków – wyciąg winien wiązać się ze szklanki świeżego wyciągu z buraków i jednej łyżki stołowej octu. Gardło należy płukać 6-10 razy w tygodniu.
  • Woda z solą – płucz gardło wodą z solą (jedna łyżeczka soli na szklankę wody). Czynność tę należy wykonać 3-4 razy dziennie.
  • Zamiast soli do czyszczenia gardła można wykorzystać również wywaru z rumianku czy tymianku.
  • Płukanie gardła ziołami to doskonały pomysł. Jak stworzyć taką płukankę? Wbrew pozorom, jest toż banalnie proste. Wystarczy dokładnie wymieszać 10 g liści orzecha włoskiego, 10 g liści babki lancetowatej oraz 10 g rumianu szlachetnego, łyżkę mieszanki zalać szklanką ciepłej wody. Napar należy ogrzewać przez 20 minut oraz przecedzić. Gardło płucze się naparem 2-3 razy dziennie.
  • Pij dużo płynów – przyjmuj dziennie blisko 3 litrów. Na chore gardło najlepiej pić: herbatę z sokiem malinowym, naparem z lipy, naparem z czarnego bzu, kompot z imbiru, płyny bogate w witaminę C, jak np.: wyciąg pomarańczowy, woda z wielką ilością cytryny – to najodpowiedniejsze domowe sposoby na ból gardła u dzieci.
  • Nawilżanie powietrza – gdy boli gardło, należy nawilżać powietrze w miejscu, w którym jesteś. Na gorący kaloryfer można położyć mokry ręcznik, który zadziała jak nawilżacz powietrza.

Z pewnością, lepiej zapobiegać niż leczyć przeziębienie oraz grypę. Zanim sięgniesz po pastylki oraz potrzebna będzie kuracja antybiotykowa, wypróbuj domowe sposoby na ból gardła. Nie zapomnij o owijaniu szyi szalikiem oraz ciepłym ubraniu. Unikaj także pikantnych przypraw oraz ostrych potraw, ponieważ podrażnią jeszcze bardziej bolące gardło. Gdy ból jest dobry, uniemożliwia oddychanie, a domowe sposoby na ból gardła nie pomagają, nie zwlekaj z konsultacją u specjalisty. Ból gardła może prowadzić do zapalenia migdałków.

  • Herbaty ziołowe – ciepła herbata z imbirem oraz miodem rozgrzeje cię od środka oraz zmniejszy zaczerwienienie gardła. Miód działa osłaniająco, więc dobrze go dawać również dzieciom. Dodatkowo uzupełniając płyny pomagasz rozrzedzać wydzielinę, która podrażnia twoje gardło. W okresie przeziębienia zwłaszcza nie możesz dopuścić do przeziębienia.
  • Odksztuszanie wydzieliny – podczas dolegliwości możemy mieć wrażenie, iż nasze życie pokrywa lepka wydzielina czy iż coś stanęło nam w życiu. Wyjście kłopotu jest dostępne oraz dostępne od ręki – prawoślaz. W aptece możesz dostać syrop prawoślazowy, który kosztuje parę złotych. W odksztuszaniu pomaga również oklepywanie pleców oraz nacieranie ich olejkiem pichtowym.

 

Środki na ból gardła

 

  • Pastylki do ssania – to chyba najczęstszy wybór, jeśli przychodzi zmierzyć nam się z uciskiem gardła. Czemu? Niektórzy nie wierzą w moc natury, inni nie mają czasu wykorzystywać leczenia zachowawczego oraz chcą jak najszybciej pokonać dolegliwość. Pastylki do ssania potrafią także zawierać kombinację elementów naturalnych jak prawoślaz, tymianek, mięta. Takie elementy odnajdziemy w pastylkach. Pomogą ukoić ból oraz znieczulić gardło.
  • Aerozole do gardła – niektórym pomagają, inni narzekają na ich słabe działanie. Aerozole są specyficzne, bo z jednej strony pomagają dotrzeć w podstawowe źródło ucisku wydłużonym aplikatorem, jednak z drugiej strony mają krótszy okres działania w zestawieniu do pastylek. Pastylki uwalniają swoją substancję czynną powoli oraz tak poleca również producent na opakowaniu. Aerozol szybko spływa po gardle, a my mamy odruch połknięcia zaaplikowanej ilości. Dodatkowo u pewnych osób sam sposób rozpylania może skutkować odruch wymiotny. Gdy nie przeszkadzają ci aerozole, możesz dobrać któryś z dostępnych bez recepty. W ich składzie odnajdziemy podobne elementy co w tabletkach.
[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ