Niewinne z pozoru chrapanie może skutkować stałe zmęczenie, odczucie niewyspania nawet po kilkugodzinnym spoczynku lub drzemce w czasie dnia. Choć powszechnie z chrapania żartujemy, nie można ignorować tej chorób, zwłaszcza w wypadku towarzyszących jej ryzykownych dla zdrowia bezdechów. Jak z nią walczyć? Oto proste sposoby na chrapanie.
Chrapanie męczy aż 45 proc. Polaków, ale niewiele osób próbuje znaleźć sposoby na chrapanie oraz pozbyć się chrapania. W części wypadków chrapanie nie jest niebezpieczeństwa dla zdrowia, o ile nie wtórują mu przerwy w oddychaniu, tzw. bezdechy. Gdy odgłosy chrapania narastają, a następnie następuje długa chwila ciszy zakończona nagłym chrapnięciem, to tylko bezdech. Przerwy w oddychaniu potrafią być minutę oraz udawać się kilkadziesiąt razy w czasu nocy, powoduje niewystarczające dotlenienie mózgu, serca, nerek oraz wątroby. Wynikiem tego jest stałe odczucie osłabienia oraz niewyspania. Poza tym bezdechy doprowadzają do arytmii, nadciśnienia, przerostu prawej komory serca, zawału. Gdy martwisz się o partnera, nakłoń go do wizyty u laryngologa, który sprawdzi stan dróg oddechowych, a w razie konieczności zleci polisomnografię.
Sposoby na chrapanie: zmiana trybie życia
Najpopularniejszą etiologią chrapania jest nieodpowiedni tryb życia. Zanim zdecydujemy się wyjść do specjalisty, warto zmienić parę złych nawyków, jakie potrafią skutkować dolegliwości połączone z zaburzeniem snu.
Zmień pozycję snu, gdy śpisz na wznak. Ułożenie na plecach powoduje pogłębienie chrapania. Dzieje się tak, bo język opada ku tyłowi, przez co zaczynają się usta oraz jest zwężenie kanału nosogardła oraz cieśni gardła. Chcąc skutecznie walczyć z chrapaniem, połóż się na boku. Materac prawej jakości spowoduje, iż spanie w jakiejkolwiek innej sytuacji nie zaburzy efektywności spoczynku.
Wylecz choroby. Gdy chrapanie pojawia się sporadycznie oraz daje się zwłaszcza w czasie podatności organizmu na przeziębienia, że być wywołane niedrożnością dróg oddechowych. Niewyleczony katar, zapalenie zatok czy powiększone migdałki, zmuszają do oddychania ustami, wywołując nieprzyjemne dźwięki.
Wybierz odpowiednią poduszkę. Umożliwi ona ograniczyć chrapanie oraz pomoże w usuwaniu schorzeń snu. Dobór poduszki ma decydujące znaczenie, bo odpowiednie podparcie głowy, szyi oraz kręgosłupa w znacznym stopniu oddziałuje na regenerację organizmu oraz zdrowy spoczynek. Śpij z płaską poduszką pod głową – przy jej wielkim ułożeniu drogi oddechowe się zwężają. Najlepszym wyborem jest poduszka anatomiczna, składająca się do kształtu głowy.
Zrezygnuj z używek. Nikotyna w papierosach jest etiologią zalegania śliny w tchawicy oraz krtani, podrażnia gardło i powoduje obrzęk śluzówki. Uniemożliwia to w wysokim stopniu znajdowanie się powietrza z płuc. Na dwie godziny przed snem, warto również zrezygnować z alkoholu, który powoduje wiotczenie mięśni gardła oraz języka. Podobne działanie mają środki nasenne oraz uspokajające.
Przejdź na dietę, gdy masz nadwagę. Otyli chrapią zdecydowanie częściej oraz głośniej, więc warto zwracać uwagę na to, co jemy i systematycznie ćwiczyć. Gimnastyka korzystnie wpłynie na usposobienie, poprawiając przy tym rozciągnięcie mięśni. Poza tym szczuplejsza szyja przestaje wywierać nacisk na drogi oddechowe.
Przygotuj sypialnię. Odpowiednia gorączka oraz wilgotność powietrza w ciągu snu pomogą nam skuteczniej wypocząć. Optymalnie jest toż 18 – 21 stopni Celsjusza, a idealna wilgotność mieści się w granicach 40-60 procent. Powszechnie wietrzona sypialnia zapobiega wysuszeniu błony śluzowej, jaka jest powszechnie etiologią chrapania.
Użyj leku ułatwiającego oddychanie. Na rynku dostępne są specjalistyczne środki bez recepty, które potrafią pomóc zredukować chrapanie. Apteki oferują m.in. spraye do rozpylania w życiu i listki, które łączy się na podniebienie.
Ćwiczenia na chrapanie
Lub można wyćwiczyć się tak, by nie chrapać? Otóż okazuje się, iż w jednych wypadkach tak oraz jest toż jedyne z najlepszych rozwiązań, bo należące do długofalowych. Ćwiczenia na chrapanie zakładają pracę nad mięśniami szczęki, mięśniami języka oraz szyi. Już tak banalna czynność, jak żucie gumy (najlepiej możliwie naturalnej, na przykład na podstawie ksylitolu) wysuwając szczękę raz do przodu, raz do tyłu pomaga wzmocnić mięśnie szczęki. Co bardziej muzykalne osoby potrafią postawić na regularny śpiew, który wzmocni mięśnie gardła.
Ziołowe pastylki na chrapanie
Tym z naturalnych rozwiązań, które niektórzy określają mianem “tajnej broni” przynoszącej szybkie efekty jest wykorzystywanie odpowiedniego typu pigułek z ziołowymi ekstraktami. Zbilansowana kompozycja ziół potrafi zdziałać naprawdę wiele, a jeśli kłopot nie jest także poważny, całkowicie usunąć chrapanie z sypialni przez skuteczne udrożnienie dróg oddechowych. Kluczowy tutaj jest natomiast dobór odpowiedniego oraz bezpiecznego produktu, który nie powoduje efektów ubocznych. Z uwagi na ogromną skalę kłopotu chrapania, środków jest pod dostatkiem. Niestety, nie każdy z nich jest wysokiej jakości, środki mają odmienny skład, i co za tym idzie, różne są również efekty stosowania. Nie zastanawiajmy się więc, iż pierwszy lepszy środek nie daje efektów. Sposobem na sukces w wykorzystywaniu tej formy jest znalezienie odpowiedniego środka – bezpiecznego, naturalnego oraz o potwierdzonej skuteczności.