Pielęgnacja paznokci u niemowląt

Pierwsze miesiące życia noworodka przynoszą wiele wyzwań dla rodziców, zwłaszcza gdy jest to ich pierwsze dziecko. Istnieją takie czynności pielęgnacyjne, które początkowo sprawiają nieco trudności i mogą budzić pewne obawy. Do takich zadań zalicza się pielęgnacja paznokci malucha, a zwłaszcza ich przycinanie.

Jak zatem zajmować się tak maleńkimi paznokciami, aby mieć pewność, że wszystko jest w porządku? O tym napiszemy w dzisiejszym artykule.

Paznokcie u noworodka – kiedy się pojawiają?

Paznokcie u dziecka kształtują się już w życiu płodowym. Pojawiają się około 16. tygodnia ciąży i już wtedy zaczynają rosnąć. Z tego też powodu maluchy, które przychodzą na świat mają dość długie paznokcie – im dłużej spędziły w brzuchu mamy, tym są one dłuższe.

Choć paznokcie rosną cały czas, to w pierwszych dniach po urodzeniu dziecka nie należy ich obcinać, nawet jeśli ewidentnie tego wymagają. Dlaczego? Maluch przez wiele tygodni przebywał w płynie owodniowym. Tuż po narodzinach jego paznokcie są zatem bardzo miękkie, czasami nawet zrośnięte z opuszkami palców. Aby dziecko nie zadrapało skóry paznokciami, można zastosować specjalne rękawiczki „niedrapki” lub nawet zwykłe skarpetki, wykonane z miękkiej bawełny.

Warto jednak pamiętać o tym, że choć tkanina chroni przed skaleczeniami, to też utrudnia maluchowi poznawanie świata przez dotyk. „Niedrapki” bywają problematyczne zwłaszcza w okresie letnim, przy wysokich temperaturach, gdy mogą prowadzić do przegrzania noworodka, który nie potrafi jeszcze samodzielnie regulować temperatury ciała. Warto zatem rozważyć wszystkie korzyści i problemy wynikające z tego rozwiązania.

W ciągu pierwszych dni życia stopniowo paznokcie stają się coraz twardsze i dopiero po około 2-3 tygodniach nadają się do bezpiecznego usunięcia.

Co natomiast zrobić, jeżeli płytka zaczyna pękać i kruszyć się wcześniej? Wówczas należy obciąć wyłącznie wystającą, nierówną część.

Obcinanie paznokci u noworodków – jak to zrobić?

Obcinanie paznokci u noworodków nie jest bardzo skomplikowane. Wystarczy tylko nabrać nieco wprawy i przestrzegać kilku prostych zasad.

Przede wszystkim ważny jest czas obcinania paznokci. Najlepiej robić to po kąpieli, gdy są one elastyczne i miękkie. Można zająć się tym, gdy maluch zaśnie. Wówczas zmniejsza się ryzyko przypadkowego skaleczenia.

Do obcinania paznokci u najmłodszych używa się specjalnych nożyczek, o zaokrąglonych końcach, które można znaleźć w sklepach z akcesoriami dla maluchów, jak choćby Wozki-Foteliki.pl.

Paznokcie u rąk obcina się na półokrągło, bez wycinania kącików. Paznokcie u nóg najlepiej obcinać na prosto. Jeśli podczas zabiegu dojdzie do skaleczenia, wówczas trzeba niezwłocznie zdezynfekować rankę (np. solą fizjologiczną lub wodą utlenioną), a następnie zatamować krwawienie przy pomocy wacika.

Niekiedy u noworodków dochodzi do wrastania paznokci. Najczęstszą przyczyną jest zbyt krótkie przycięcie ich. Jeśli nie pojawia się przy tym silny stan zapalny, można wyleczyć rankę domowymi sposobami, na przykład poprzez moczenie w ciepłej wodzie z mydłem lub stosując okłady z Octeniseptu. Jeżeli jednak pojawia się infekcja, lepiej skonsultować się z lekarzem pediatrą, który zastosuje odpowiednią metodę leczenia.

Dbanie o paznokcie u najmłodszych członków rodziny

Choć początkowo obcinanie maleńkich paznokci u noworodków bywa dla świeżo upieczonych rodziców mocno stresujące, to z czasem staje się rutynową czynnością, wykonywaną regularnie, najczęściej 1-2 razy w tygodniu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ