Piękne, gęste włosy są ozdobą każdej kobiety, dlatego ich nagłe wypadanie dla większości pań jest ogromnym ciosem i okradzeniem z jednego z przymiotów kobiecości. Aby nie dopuścić do całkowitego wyłysienia, należy podjąć stanowcze kroki. Czym charakteryzuje się łysienie damskie?
Jakie mogą być jego przyczyny? Jak wygląda leczenie?
Złożony problem – łysienie damskie
Łysienie damskie w większości przypadków ma swoje źródło w zaburzeniach gospodarki hormonalnej. Po urodzeniu dziecka, odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych, w okresie menopauzy czy na skutek zaburzeń pracy organizmu spada ilość estrogenu, który odpowiedzialny jest między innymi za promienną cerę i kondycję włosów. Nierzadko zdarza się, że za nadmierne osłabienie cebulek odpowiedzialna jest nadczynność lub niedoczynność tarczycy, niedobory żelaza, silny i przewlekły stres, grzybica, przyjmowanie niektórych leków (głównie antybiotyków). W niektórych przypadkach panie może dotknąć łysienie androgenowe (czyli to uznawane powszechnie za łysienie męskie, gdzie za zanik mieszków włosowych odpowiada pochodna testosteronu – DHT, aktywny 5α-dihydrotestosteron). Mocnej, bujnej fryzurze nie sprzyja również intensywna stylizacja – częste modelowanie i wykonywanie misternych, ciasnych upięć może prowadzić do miejscowego rozwoju łysienia trakcyjnego.
Pierwszy krok: diagnoza – powierz się w ręce profesjonalisty
Wdrożenie skutecznego leczenia nie jest możliwe bez zdiagnozowania przyczyn problemu. Każda pani zaniepokojona stanem swoich włosów powinna udać się do lekarza dermatologa lub specjalisty od włosów – trychologa. Po wykonaniu badań i przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu, fachowiec może wskazać przyczynę kłopotu i czynniki, którą ją wywołały, a także formę terapii.
W części przypadków łysienie damskie ustępuje po uregulowaniu pracy gospodarki hormonalnej. Aby wspomóc działanie kuracji farmakologicznej, znaczna część pań decyduje się na wykonanie zabiegu mezoterapii igłowej polegającej na wstrzykiwaniu w skalp odżywczego koktajlu składającego się z witamin, osocza bogatopłytkowego oraz innych składników odżywczych.
Kobiety borykające się z nadmiernym wypadaniem włosów powinny przyjrzeć się bliżej swojej diecie. Aby wzmocnić organizm od środka, należy wzbogacić swoją dietę o produkty zawierające żelazo i cynk, biotynę, inozytol oraz flawonoidy, witaminy A, D, C i E oraz witaminy z grupy B. Wszelkie niedobory uzupełnią suplementy dedykowane kobietom, które można nabyć bez recepty w aptece czy nawet drogerii.
W okresie wzmożonego wypadania, zaleca się ograniczenie do minimum zabiegów obciążających włosy – kręcenia, farbowania (szczególnie rozjaśniania), prostowania i suszenia gorącym powietrzem. Warto pamiętać, że wysokie temperatury generowane przez suszarki lokówki i inne urządzenia tego typu, również są szkodliwe dla kondycji włosów i mogą prowadzić do ich osłabienia. Do swojej codziennej pielęgnacji warto włączyć płukanki ziołowe, stosowanie wzmacniających ampułek i odżywek do osłabionych włosów.