Agorafobia to schorzenie nerwicowe, którego istota jest nieuzasadniony, chorobliwy stres przed otwartą przestrzenią oraz nie tylko. Przerażenie budzą także wielkie, zamknięte pomieszczenia, w których wybiera się wielu ludzi, np. hipermarkety, dworce. Agorafobicy unikają również podróżowaniem pociągiem, jazdy samochodem, a nawet samotnej jazdy na rowerze. Cierpiący unikają wszelkich sytuacji oraz miejsc z obawy przed tym, iż wydostanie się z nich potrafiło być utrudnione/wstydliwe. Poza tym boją się, iż gdy coś im się stanie, nikt w lesie tego nie zauważy. Dlatego właśnie nie ruszają się z domu bez osoby towarzyszącej, która jest „gwarantem bezpieczeństwa” w pomieszczeniach publicznych.
Sygnały dolegliwości, co to jest agorafobia
Agorafobie charakteryzuje się jako stres przed otwartą przestrzenią, a w ostatnich czasach, jeśli dolegliwość została dokładniej przebadana, do symptomów doszły także stres przed byciem w zatłoczonych miejscach, przed podróżowaniem komunikacją publiczną, byciem w zamkniętym obiekcie – np. kino, kościół. Pacjent ma kłopot z dużym opuszczeniem takich miejsc, zaczyna dziwnie się zachowywać, panikuje. Agorafobia może także przejawiać się strachem przed wyjściem ze własnego domu, obawą przed ośmieszeniem, lub brakiem pomocy w razie wypadku. W trakcie stresu jest się kołatania serca, nadmiernej potliwości, duszności, drżenia, uczucia suchości w ustach, uścisku w życiu. Statystycznie agorafobia dotyczy paru procent społeczeństwa, przez pewnych jest określana mianem dolegliwości cywilizacyjnej. Sygnały towarzyszące strachowi przez tłumem, miejscami publicznymi, byciem z dala od bezpiecznego miejsca: Wzmocnienie częstotliwości uderzeń serca, Pocenie się, Wymioty, Suchość w ustach, Uderzenia ciepła związane z dreszczami oraz uciskiem w klatce piersiowej, Utrudnione oddychanie, Dławienie się, kaszel, Zawroty głowy, omdlenie, Poczucie odrealnienia siebie lub przedmiotów, Stres przed śmiercią, utratą kontroli, Odczucie drętwienia czy mrowienia, Wśród etiologii dolegliwości znajduje się schorzeń neuroprzekaźników i uwarunkowań genetycznych, stres paniczny występuje 2-3 razy częściej u kobiet niż u panów oraz powszechnie wtórują mu depresja oraz schorzenia osobowości.
Etiologie stresu
Najczęściej stres pojawia się przez nadinterpretacje reakcji naszego ciała, które później stają się nawykami oraz wciąż są przypisywane danym sytuacjom. Osoba która doznaje epizodu stresu, który spowodowany że być rozciągnięciem w pracy, kojarzy zwiększone tętno z zawałem serca. Stres przed zawałem jeszcze bardziej podnosi ciśnienie, co z kolei pociąga za sobą różne sygnały oraz ataki paniki. W maksymalnym poczuciu strachu pacjent ma wrażenie, iż już umrze. Agorafobia, kształtuje się a w efekcie stresu przed samym lękiem, decyduje się to określeniem stresu antycypacyjnego. Pacjent z czasem zaczyna unikać miejsc skojarzonych z wystąpieniem ataku stresu. Osoby z zaawansowaną dolegliwością powszechnie w ogóle nie opuszczają swojego domu.
Agorafobia bez stanu lękowego, lub jest możliwa?
Nie sprawdzono lub są osoby chorujące na agorafobię, lecz bez symptomów zespołu lękowego. Nauka styka się zwykle z osobami u których są również różne schorzenia. Możliwe również, iż cierpiący na samą agorafobię nie zgłaszają się po porada do lekarza. Prawdopodobnie osoby ze stwierdzoną agorafobią boją się nastąpienia symptomów paniki, a sygnały takie jak zawroty głowy, lub laksacja czasami się u nich pojawiają.
Leczenie agorafobii
Zależnie od zaawansowania dolegliwości są dwie możliwości leczenia. Agorafobia że być leczoną terapią, w jakiej należy skupić się na kontrolowaniu emocji i pozbyciu się źródła stresu. Druga, gdy agorafobia jest zaawansowana, a stany lękowe są niezwykle powszechnie, to leczenie psychiatryczne z wykorzystanie leków antydepresyjnych, które stymulują obszary odpowiadające za serotonine czy noradrenaline, a dokładnie za ich wychwytywanie. Wielu chorych skarży się, iż zanim środki zaczną działać mija nawet tydzień i jest szereg efektów ubocznych zażywania preparatów takiego rodzaju. Najistotniejsze są właśnie pierwsze tygodnie leczenia, dopóki stopień przekaźników nie unormuje się, dobrze jest bacznie śledzić taką osobę, i pomóc jej przetrwać ciężkie chwile.
Techniki stosowane w kuracji
Kiedy agorafobia nie jest zaawansowana, pozytywne wyniki daje kuracja oraz praca z pacjentem. Pacjenta uczy się rozumieć nasze ciało i sprawdzać myśli, dzięki temu praktycznie mu odróżniać sygnały z którymi winien udać się do specjalistę od tychże spowodowanych dolegliwością. Dotkniętego agorafobią rozwija się i na nowo radzenia sobie w kryzysowych sprawach oraz pracowania w społeczeństwie. Warto także rozpocząć się ćwiczeń związanych z medytacją. Dobrym wyborem będzie joga, bo poprawia kontrolę nad ciałem oraz rozwija jak regulować oddech, a tym samym reguluje pracę serca.
Dieta w chorobach psychicznych
Kiedy kłopoty psychiczne się nasilają, czy zauważymy, iż już się męczymy oraz trudniej koncentrujemy, to winni pomyśleć nad zmianami w naszej diecie. Od dawna wiadomo, iż odpowiednie proporcje elementów odżywczych są bardzo istotne w działaniu układu nerwowego. Przede wszystkim winni się skupić na uzupełnieniu niedoborów, najlepszym sposobem na dowiedzenie się o naszych brakach jest przeprowadzenie analizy krwi. Gdy uzupełnimy braki rozwój agorafobii że stanowić bardzo delikatny. Specjalista pomoże wybrać właściwe mikroelementy.