Atopowe zapalenie skóry (AZS) to zaburzenie, którego podstawą są schorzenia w układzie immunologicznym. Atopowe zapalenie skóry pojawia się powszechnie z alergiami pokarmowymi, astmą, katarem siennym. Nie można określić jednego czynnika, jaki był dostępny za atopowe zapalenie skóry, a jego wyleczenie całkowite jest niemal niemożliwe. Wykorzystuje się tylko leczenie objawowe, które łagodzi uporczywy świąd skóry atopowej i obniża dyskomfort oraz suchość skóry.

 

Atopowe zapalenie skóry – dolegliwości uczuleniowe

 

zapalenie skóryAtopowe zapalenie skóry należy do grupy tzw. wad atopowych, do których zdaje się również:

  • astmę oskrzelową;
  • sezonowy czy ciągły katar sienny;
  • pokrzywkę;
  • uczuleniowe zapalenie spojówek.

 

Atopowe zapalenie skóry – etiologie

 

Nie do końca wiadomo skąd dokładnie zajmuje się AZS. Specjaliści wymieniają elementy sprzyjające pojawieniu się dolegliwości, uważają, iż wielkie znaczenie mają geny. Po rodzicach lub dziadkach można odziedziczyć skłonność do AZS. Uczy się, iż gdy ojciec czy mama zmagają się z ową dolegliwością, to zagrożenie, iż dziecko te będzie tenże kłopot sięga od 25 do 30%. W wypadku, jeśli oboje mają atopię, ich potomstwo będzie ją było aż na 60% Wrodzonymi cechami sprzyjającymi pojawieniu się atopowego zapalania skóry są: nadwrażliwość na innego typu kosmetyki, wysoką temperaturę, pot i generalna suchość pewnych części, lub całego ciała. Dolegliwości tej dolegliwości zwiększają się również z względu zanieczyszczonego powietrza. Nie jest niezbędne pozostawanie w wnętrzach, gdzie jest przetworzona przemysłowo żywność, dym papierosowy i klimatyzacja. Warto wiedzieć, iż zbytnia higiena również nie sprzyja atopowemu zapaleniu skóry. Zbyt częste mycie się osłabia płaszcz lipidowy, który pokrywa skórę. Robi to jej zbytnie wysuszenie. Atopowe zapalenie skóry jest dolegliwością, którą nie można się zarazić, a nie ma powodu obawiać się, lub mieć podczas obcowania z osobami chorymi.

 

Atopowe zapalenie skóry – objawy

 

Jeśli się skórę podrapie pojawiają się przeczosy wyraźne oraz kluczowe pręgi. Gdy zdarzy się, iż dostaną się tam bakterie, grudki ropieją. Skóra osób mających atopię jest mała oraz wrażliwa na przeróżnego typu uszkodzenia. Atopowe zapalenie skóry wydaje się niezwykle wcześnie zwykle u dzieci już między 3 a 6 miesiącem życia. Zmiany pojawiają się zwykle na twarzy, podbródku, klatce piersiowej nogach i rękach. Wraz z wiekiem dolegliwość przesuwa się na kark, szyję, nadgarstki, zgięcia w łokciach oraz pod kolanami. U nastolatków wysypka pojawia się wokół oczu, ust, na klatce piersiowej (o ile nie pojawiła się tam wcześniej) i na grzbietach rąk. Wraz z wiekiem stopowe zapalenie skóry wycisza się. Dolegliwość bardziej skomplikowana jest wiosną oraz jesienią, najmniej aktywna jest w stanie letnim.

 

Atopowe zapalenie skóry – leczenie

 

Leczenie jest pasowane do danych symptomów oraz nasilenia atopowego zapalenie skóry. Atopii nie da się wyleczyć, można natomiast minimalizować sygnały AZS. Specjalista może przepisać następujące formy leczenia atopowego zapalenie skóry:

  • kremy oraz maści o działaniu przeciwzapalnym;
  • miejscowe środki z środkami przeciwhistaminowymi;
  • środki immunosupresyjne (zmniejszające reakcję alergiczną);
  • antybiotyki przy choroby skóry;
  • glikokortykosteroidy miejscowe (w poważnych wypadkach);
  • fototerapia;
  • środki uspokajające oraz psychoterapia mające na celu zmniejszenie poziomu stresu (w wypadku, gdy rozciągnięcie psychiczne pogarsza sygnały).

Środki wykorzystywane w czasie AZS mają sprawić, by skóra atopowa była pozbawiona stanu zapalenego, obrzęku, a również świądu skóry.

Osoby z atopowym zapaleniem skóry nie powinny także dopuszczać do nadmiernej suchości skóry oraz powinny łagodzić świerzbienie odpowiednią pielęgnacją:

  • robiąc sobie kąpiele w krochmalu, płatkach owsianych czy specjalnych olejkach łagodzących skórę zamiast w perfumowanych płynach do kąpieli;
  • wycierając skórę delikatnie ją poklepując, nie trąc;
  • natłuszczając skórę po każdej kąpieli za pomocą wazeliny (w miejscach niezwykle podrażnionych o złuszczonej skórze) oraz tłustego kremu;
  • unikając stosowania na skórę kremów na spirytusie;
  • używając delikatnych proszków do prania;
  • rezygnując z zakładanie na skórę wełnianej odzieży;
  • unikając podrażnień, np. od kurzu lub zbyt wysokiej ciepłoty w miejscach.

W pewnych wypadkach pewne potrawy czy różne elementy (np. kurz, pot) nasilają sygnały atopii. Każda osoba z atopowym zapaleniem skóry winna zwrócić specjalną uwagę na to, gdy pojawiają się u niej sygnały oraz unikać czynnika drażniącego.

Osoby z atopowym zapaleniem skóry muszą unikać silnych detergentów, które powodują podrażnienie oraz zapalenie skóry prowadzące do zniszczenia płaszcza hydrolipidowego skóry. Jeśli płaszcz hydrolipidowy skóry atopowej jest zniszczony dochodzi do wzmożonej utraty wody przez skórę oraz tym tymże do nadmiernego wysuszenia skóry. Suchość skóry atopowej sprawia, iż łatwo ulega ona uszkodzeniom. Służy to wnikaniu szkodliwych elementów, które potrafią zaostrzyć przebieg atopowego zapalenia skóry – ich ubrania oraz bieliznę należy prać w płatkach mydlanych czy proszkach dla alergików oraz dwukrotnie płukać.

 

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ