Wzdęcia, gazy oraz odczucie pełności po zbyt dużym oraz ciężkostrawnym posiłku możesz zmniejszyć pijąc zioła: napary z szałwii, kminku czy kopru włoskiego. Zobacz, które zioła zmniejszają odczucie wzdętego brzucha oraz redukują ilość gazów w jelitach. Wzdęcia brzucha oraz zbytnie liczby gazów w jelitach powstają przez połykanie powietrza z jedzeniem, z wytwórczości wewnątrzjelitowej oraz z dyfuzji krwi. Wzdęcia dostrzega się nawet u 1/3 dorosłych, a 2 razy częściej niż mężczyźni, narażone są na nie kobiety przed oraz w trakcie menstruacji. Nie jednak jesteśmy w stanie uniknąć stresu lub odmówić sobie przyjemności spożywania ciężkostrawnych potraw. To doprowadza do innych dolegliwości, takich, jak wzdęcia. Zioła to najłatwiejszy sposób, żeby je leczyć.
Rumianek pospolity
Zioła na wzdęcia to skuteczniejsze wyjście, niż środki farmaceutyczne. Jednym spośród takich ziół jest rumianek. W Polsce rumianek pospolity uprawiany jest jako roślina lecznicza. Jako surowiec zielarski zajmuje się koszyczek rumianku. Zawiera on olejek eteryczny, flawonoidy, związki kumarynowe, śluz, cholinę, karotenoidy, garbniki oraz sole mineralne. Jest doustny środek z rumianku, który ma działanie przeciwzapalne oraz przeciwskurczowe układu pokarmowego. Także działa przeciwalergicznie.
Można prowadzić z niego okłady, które zwalczają stany zapalne skóry. Napary rumiankowe można podawać w takich chorobach jak: stres, rozciągnięcie nerwowe, bezsenność, dolegliwości uczuleniowe, angina, przeziębienia, bolesne miesiączkowanie i w takich kłopotach ze strony układu pokarmowego jak:
- stany zapalne,
- dolegliwości wrzodowe,
- zbytnia fermentacja,
- wzdęcia,
- odbijanie,
- zgaga,
- brak łaknienia,
- laksacja,
- stany skurczowe żołądka oraz jelit.
Lukrecja gładka
Zioło to działa przeciwbakteryjnie oraz ma wartości przyspieszające gojenie stanów zapalnych oraz wrzodów układu pokarmowego. Lukrecja przeciwdziała uczuleniom. Ma wykorzystanie w leczeniu po zabiegach operacyjnych oraz leczeniu wad układu oddechowego. Podwyższa sprawność układu immunologicznego. Stosuję się ja na takie kłopoty przewodu pokarmowego: nieżyty oraz wrzody żołądka oraz dwunastnicy, stany zapalne, odczucie wzdęcia.
Melisa lekarska (Melissa officinalis L.)
Melisa jest bardzo znanym ziołem. Zwłaszcza polecana jest osobom prowadzącym stresujący styl życia oraz nerwowym. Roślina ta jest gatunkiem byliny z jasnotowatych. Cechuje się miłym cytrynowym zapachem (jest go dzięki m.in. olejkom lotnym). W melisie znajdują się również śluzy, gorycze, mikroelementy i garbniki. Zioło to jak wspomniałam wcześniej działa uspokajająco. Dlatego również, powinny wykorzystywać ją np. osoby zmagające się z schorzeniami żołądka, które powstały na tle nerwicowym.
Ślaz dziki
Ślaz dziki to roślina lecznicza, którą zaczyna się w leczeniu nieżytów dróg moczowych oraz oddechowych. Miesza się ją spośród innymi ziołami. Może być używana zewnętrznie, jako materiał do okładów na rany, wrzody oraz egzemy. Składa się z niej środki do czyszczenia jamy ustnej oraz życia oraz środki do przepłukiwania pochwy przy upławach czy nadżerkach. Także może być jako klucz do kąpieli w schorzeniach skórnych. Ślaz dziki jest rośliną, która uczestniczy w zaburzeniach układu pokarmowego: nieżytach żołądka oraz jelit, zaparciach, biegunkach, wzdęciach, dolegliwości wrzodowej żołądka oraz dwunastnicy, schorzeniach trawienia.
Prawoślaz lekarski
Jest ziołem wykorzystywanym w leczeniu zaburzeń górnych dróg oddechowych (nieżyt oskrzeli, gardło z kaszlem). Można go wykorzystywać zewnętrznie na ciężko gojące się rany, wrzody, czyraki. Leczy niektóre zaburzenia układu pokarmowego. Prawoślaz lekarski pomaga w: stanach zapalnych przewodu pokarmowego, podrażnieniach, uszkodzeniach nabłonka, wrzodach żołądka, nadkwaśności, zaparciach oraz wzdęciach.
Przyprawy ułatwiające trawienie
Gdy przeszkadzają nam wzdęcia, jedzmy stopniowo, składając się na posiłku. Zaaferowani innymi zajęciami, np. czytaniem gazety, nie przeżuwamy dobrze pokarmu. Postarajmy się jadać 4, 5 razy dziennie niewielkie objętościowo posiłki. Unikajmy potraw tłustych, smażonych, słodyczy, napojów gazowanych. Jednak artykuły wzdymające tylko ograniczmy, bo są dobrym źródłem elementów mineralnych, witamin, błonnika. Ich gazotwórcze działanie zniwelujemy przyprawami, które dodatkowo podniosą smak potraw. Do dań z kapustą możemy dodawać kminek, majeranek, liście laurowe, cząber, imbir, a do potraw z grochem lub fasolą – miętę, szałwię, tymianek. Przyprawy ziołowe zmniejszają ryzyko wzdęć również po spożyciu potraw smażonych, ciężko strawnych oraz pozytywnie oddziałują na perystaltykę jelit. Gdy czujemy dyskomfort w brzuchu po słodkim mleku, zrezygnujmy z niego na rzecz kefirów oraz jogurtów. Oraz myślmy o regularnej aktywności fizycznej. Zapobiega wzdęciom oraz ułatwia odpowietrzenie układu pokarmowego.
Zioła na odczucie pełności
Odczucie pełności złagodzi napar z dziurawca czy szałwii (łyżeczkę suszu zalej 250 ml wrzątku, po 10-15 min napar przecedź). Zioła te działają rozkurczowo na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego oraz dróg żółciowych, ułatwiają przepływ żółci.