most protetyczny

Mosty protetyczne pozwalają uzupełnić częściowe braki w uzębieniu, jednak w przeciwieństwie do protez ruchomych, zapewniają znacznie większy komfort noszenia. To typ stałego stelażu, na jakim składa się sztuczny ząb imitujący tenże prawdziwy. Niestety mimo wielkiej wygody nie każdy może sobie pozwalać na taki zabieg. Dziś podpowiadamy co musisz wiedzieć o mostach protetycznych – koszt wykonania, wskazania oraz przeciwwskazania do ich stosowania. Jak dbać o mosty protetyczne, żeby posłużyły nam wiele lat? Mosty protetyczne zastępują brakujące zęby, ale tylko wówczas, jeśli masz swoje naturalne zęby a wymusza to ich konstrukcja. Filary to dwie korony zębowe, które są przymocowane do naturalnych zębów pacjenta. Są również przęsła czyli korony zębowe połączone filarami, jakie są wstawiane w puste przestrzenie zębowe. Najistotniejsze jest ułożenie brakujących zębów. Gdy między zębami jest za duża przerwa, to most protetyczny jest przeciwwskazaniem, bo brakuję podpory mostu w formie zęba. Wyjściem z sytuacji jest założenie implantu czy proteza ruchoma.

 

Mosty protetyczne – rodzaje

 

Ze powodu na stosowane materiały mosty protetyczne możemy rozłożyć na:

  • jednolite – są wykonane z jednolitego materiału np.: metalu, akrylu lub obecnie porcelany;
  • złożone – baza wykonana jest z metalu, a widoczna powierzchnia pokryta jest doskonałym materiałem, kolorem podobnym do zębów własnych pacjenta.

Warunkiem wykonania mostu protetycznego na zębach własnych pacjenta, jest dobre oszlifowanie ich powierzchni, aby zrobić miejsce na przyszłe korony, które są być związane z przęsłem odtwarzającym utracone zęby. Potem wykonywa się wycisk, dzięki któremu technik dentystyczny wykona model gipsowy, na jakim będzie modelował most. Dodatkowo specjalista stomatolog, z udziałem pacjenta, dobiera odpowiedni kolor dla tego uzupełnienia protetycznego. Na czas przejściowy, czekania na docelową pracę, chory jest zaopatrzony w uzupełnienia tymczasowe, które pozwolą na dobre działanie.

 

most protetycznyJak robi się most protetyczny?

 

Jeśli specjalista oraz chory podejmą decyzję o założeniu mostu protetycznego należy oszlifować zdrowe zęby w szpic. A bo zmiana jest znacząca, na most decydują się osoby z dużymi ubytkami zębowymi. Gdy twoje niedobory są niewielkie weź pod uwagę implanty. Powody, dla których określamy się na most protetyczny są różne, jednak są nimi przede wszystkim dbałość o względy estetyczne, ale także o swoje zdrowie. Puste przestrzenie w uzębieniu potrafią doprowadzać do wad dziąseł oraz próchnicy sąsiednich zębów. Takie dziury raczej ciężko doczyścić zwykłą szczoteczką. Poza tym możemy narazić się na przemieszczanie zębów.

 

Jaki most protetyczny wybrać?

 

Protetyka wcale nie była tania. Mosty protetyczne należą raczej do drogich rozwiązań, ale czasami koniecznych. Do wyboru mamy parę rodzajów mostów: ceramiczne, pełnoceramiczne oraz kompozytowe czy akrylowe, jakie są rozwiązaniem tylko tymczasowym, choć prawidłowo założone potrafią sprawdzić się wiele dłużej niż byśmy przewidywali. Mosty potrafią protezować luki o dużej długości – od jednego do nawet czterech zębów. Mosty są generalnie trwałe oraz wytrzymałe. Choroby mostów to na pewno duża inwazyjność leczenia. W okresie pracy może dotrzeć do uszkodzenia zębów, co wymusi leczenie kanałowe, co jeszcze podniesie oraz tak duże koszty zabiegu. Cena mostu protetycznego to ilość koron w moście pomnożona przez cenę korony danego rodzaju. Cena korony zębowej waha się od blisko 600 zł do nawet blisko 1200 zł za sztukę. Za wszystko będziemy musieli zapłacić z naszej kieszeni, bo zabieg nie jest refundowany przez NFZ.

 

Przebieg zakładania mostów

 

Do wykonywania mostów klasycznych wykorzystuje się te same materiały, co do tworzenia koron. Procedura szlifowania zębów jest również podobnie do koron. Ilość zębów niezbędnych do spiłowania czyli filarów jest sprawą indywidualną dla każdego pacjenta oraz zależy od jakości zębów i z tego jak intensywne są luki w uzębieniu. Zęby muszą być zdecydowane na dodatkowe obciążenie, a w razie potrzeby można zamontować most nawet na koronach oraz implantach. Mosty protetyczne są zawsze indywidualnie planowane pod każdego pacjenta. Zakładanie mostów jest w kilku etapach. Po oszlifowaniu zębów pobierany jest wycisk szczęki. Kolor mostu jest stosowany do naturalnych zębów. Potem na oszlifowane zęby nakładane są korony czy mosty tymczasowe, które ochronią zęby. Gdy wszystko przebiegnie zgodnie z planem, to specjalista cementuje protezę. Cały mechanizm trwa blisko tydzień.

 

Bezpieczeństwo zabiegu

 

Gdy są przeciwwskazania do mostów protetycznych specjalista z pewnością odradzi nam tę formę. Znane są bowiem przypadki powikłań, np. próchnicy, uszkodzenia zębów oraz zapalenia zębów. im większy most, tym zagrożenie powikłań będzie większe. Może się również zdarzyć, iż błona śluzowa odrzuci most, ale o tym dowiesz się również w okresie jej mienia. Po założeniu mostu nie będzie obecnie można tego cofnąć, więc my oraz specjalista musimy mieć gwarancję co do słuszności tej decyzji. Co musisz wiedzieć o mostach protetycznych oraz myśleniu o nie? O mosty protetyczne należy dbać tak jak o naturalne zęby. Szczotkuj je dwa razy dziennie, używaj nici dentystycznej do przestrzeni międzyzębowych oraz zdecydowanie odwiedzaj dentystę dwa razy do roku.

 

[Głosów:30    Średnia:2.3/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ