zatoki

Silne oraz długotrwałe zapalenie zatok zwłaszcza powszechnie żyje w czasie jesienno-zimowym. Zatkany nos, żółta wydzielina z nosa, rozpierający ból twarzy – powyższe sygnały wskazują na tenże typ choroby. Nie zawsze niezbędna jest natychmiastowa wizyta u specjalisty. Sprawdzone, domowe sposoby na zapalenie zatok i środki bez recepty potrafią być właściwe dla pokonania dolegliwości i zwalczenia towarzyszących jej dolegliwości.

 

Jakie są sygnały przewlekłego oraz ostrego zapalenia zatok?

 

Zatoki to małe przestrzenie w czaszce, w warunkach prawidłowych wypełnione powietrzem. Pokryte są błoną, która produkuje śluz wspomagający oczyszczanie górnych dróg oddechowych z zanieczyszczeń oraz alergenów. apalenie zatok polega na wystąpieniu stanu zapalnego tychże tkanek. W efekcie istniejącego obrzęku oraz nadprodukcji śluzu dochodzi czasem do zablokowania zatok (chorzy określają tenże okres jako zatkane zatoki), co powoduje ból i odczucie ciśnienia w strefach nosa oraz czoła, wzmagające się w pewnych pozycjach, przede wszystkim przy pochyleniu do przodu. stnieje także ryzyko bakteryjnego zakażenia składającej się w zatokach wydzieliny oraz wzrost poważnej choroby. W współzależności od czasu trwania dolegliwości, charakteryzuje się silne zapalenie zatok (zazwyczaj do 4 tygodni) oraz długotrwałe zapalenie zatok. Sygnały są podobne:

  1. odczucie nacisku w strefie twarzowej (nosa, skroni, czoła);
  2. ból zatok – nasilający się przy pochylaniu głowy czy przy wysiłku;
  3. żółta wydzielina z nosa;
  4. odczucie zatkanego nosa.

zatokiPowszechnie sygnały w wczesnym stadium można pokonać przy użyciu prostych, domowych sposobów na zapalenie zatok. Właściwe postępowanie zmniejszy także ryzyko nastąpienia poważniejszej choroby, przejścia dolegliwości w długotrwałe zapalenie zatok, a również pojawienia się groźnych powikłań.

 

Domowe sposoby na zatoki

 

Nie jednak w wypadku symptomów zapalenia zatok niezbędna jest natychmiastowa wizyta u specjalisty. Oczywiście, to zachowanie jest niezastąpione w wypadku, kiedy sygnały zapalenia zatok trwają kilka dni. Wskazaniem do konsultacji lekarskiej są przypadki, kiedy sygnały rozwijają się przez parę dni i gdy się nasilają. Warto zgłosić się o pomoc w wypadku, jeśli pojawia się nawracające zapalenie zatok. Podjęcie leczenia zaordynowanego przez specjalistę nie wyklucza stosowania domowych sposobów na zatoki. Powszechnie niewielkie zmiany w codziennej aktywności pozwolą na wiele łagodniejszy rozwój zapalenia zatok, również zwiększając komfort życia i zmniejszając ryzyko rozwoju przewlekłej choroby.

Domowe sposoby na zapalenie zatok, zmniejszające sygnały to m.in.:

  1. odpoczynek – wskazany właściwie w części choroby; oprócz współistniejącego ogólnego osłabienia organizmu przez zapalenie, pozostanie w domu, w cieple obniża ryzyko nastąpienia nadkażenia bakteryjnego dodatkowymi drobnoustrojami chorobotwórczymi;
  2. spożywanie wielkiej liczby płynów – przede wszystkim wody, herbaty z cytryną; gwarantuje to rozrzedzanie składającej się wydzieliny i jej łatwiejsze usuwanie z zatok;
  3. płukanie zatok (irygacja zatok);
  4. inhalacje na zatoki;
  5. ciepłe, wilgotne kompresy na twarz – zmniejszają odczuwanie ucisku, przynoszą ulgę;
  6. spanie z uniesioną głową – ułatwi to grawitacyjne odpływanie nadmiaru wydzieliny z zatok; zazwyczaj wystarczy podłożyć 7. drugą poduszkę pod głowę.

 

Płukanie zatok oraz inhalacje na zatoki – dobre sposoby na zapalenie zatok

 

Wśród domowych sposobów na zatoki warto wypróbować irygacje. Płukanie zatok to niezwykle efektywna forma w grze z zapaleniem zatok. Wprowadzany do nosa roztwór (woda morska, sól fizjologiczna, woda destylowana) przepływa przez kanały nosowe, zatoki, wypłukując je z zalegającego śluzu, bakterii oraz różnych alergenów. Daje to natychmiastową ulgę, wspiera nawilżanie śluzówek oraz przede wszystkim ułatwia oddychanie. Gotowe płyny dostępne są w aptekach bez recepty. Płukanie zatok winno kończyć się nad zlewem. Irygator czy gumowy wlewnik uczy się do nosa, głowę należy przechylić na bok, pod kątem 45°, by roztwór wprowadzać do górnego przewodu nosowego. Roztwór przepływa przez przewody oraz zatoki oraz wypływa „dolnym” otworem nosowym, potem czynność wydaje się dla drugiej strony. Na sygnały zapalenia zatok dobre są inhalacje z pary wodnej, które zapewniają nawilżanie górnych dróg oddechowych. Wystarczy nalać do garnka lub miski wrzątku oraz nachylić się nad naczyniem z głową przykrytą ręcznikiem – wdychanie ciepłej pary winno być przynajmniej parę minut, parę razy dziennie. Po sesji inhalacji oczyszczenie nosa winno być się prostsze oraz bardzo efektywne. Do ciepłej wody można również dodawać soli, rumianku czy olejków eterycznych (np. sosnowy, miętowy, eukaliptusowy), które potrafią zwiększyć efektywność oraz jednocześnie uczynić inhalację bardziej przyjemnym doznaniem. Kolejną formą jest stosowanie z nawilżaczy powietrza. Są to popularne urządzenia zapewniające prawidłową wilgotność powietrza w zamkniętych wnętrzach. Zwłaszcza ważne jest to w miesiącach zimowych, jak w domu działają kaloryfery. Należy pamiętać, by myśleć o czystość nawilżaczy, ponieważ zanieczyszczone potrafią stawać się siedliskiem patogenów.

 

[Głosów:4    Średnia:1.5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ