Pleśniawki zazwyczaj są kojarzone jako domena dzieci. Podczas zabawy maluchy mają nawyk wkładania wielu rzeczy do ust, przez co przenoszą one tam zarazki, które właśnie wywołują pleśniawki. Nie jest jednak powiedziane, że osoba dorosła nie może mieć problemu z pleśniawkami. Dowiedz się więcej o tym czym są pleśniakiem i jak je wyeliminować.
Zobacz też: http://www.gautama.pl/plesniawki-u-doroslych-jak-leczyc/
Co należy wiedzieć o pleśniawkach?
Pleśniawki najprościej zdefiniować jako tzw. naloty, które pojawiają się głównie w jamie ustnej. Są one najczęściej wywołane drożdżakami, czyli potocznie nazywanymi grzybami. Pleśniawkę dość łatwo rozpoznać, ponieważ jest ona takim białym nalotem, który może przypominać pozostałości mleka lub białego jogurtu. Pleśniawki pojawiają się zazwyczaj na wewnętrznej stronie policzków, więc może być trudne ich zobaczenie. Dlatego też warto zerkać na swoją jamę ustną, aby zobaczyć, jak to wszystko wygląda i jeśli zauważymy taki nalot, może to oznaczać, że są to pleśniawki. Istotne jest to, aby nie próbować pozbyć się tych nalotów poprzez zdrapanie, ponieważ może to skończyć się krwawieniem i większym podrażnieniem.
Pleśniawki dość szybko się rozprzestrzeniają, dlatego też warto regularnie oglądać jamę ustną dziecka. Jeśli pleśniawek jest niewielka ilość, to szybko można je wyeliminować, ale jeśli to się zaniedba, to mogą szybko się rozmnożyć i wywoływać ból maluchowi oraz być trudne do usunięcia.
Jak pozbyć się pleśniawek?
Pierwszym ważnym krokiem jest profilaktyka, która dotyczy tego, że należy regularnie sprawdzać i oglądać jamę ustną dziecka. Dzięki temu możliwe będzie możliwie najwcześniejsze wykrycie pleśniawek.
Jeśli na wewnętrznej stronie policzków zobaczysz biały nalot. Nie lekceważ go. On naprawdę jest bardzo podobny do pozostałości po mleku, a nim nie jest. Spróbuj usunąć je gazikiem lub palcem – jeśli nie zejdą, to znaczy, że może być to pierwsza oznaka pleśniawki.
Wśród innych sposobów na eliminację pleśniawek i sprawienie, aby w ogóle się nie pojawiły są – regularne i dokładne czyszczenie smoczków, gryzaków i innych zabawek, jakie dziecko wkłada do ust. Istotne jest też wyparzanie i sterylizowanie tych akcesoriów. Pamiętaj też o myciu rączek dziecka.
Przeczytaj też: http://www.bookbox.pl/czego-powinni-uczyc-na-matematyce/