Depresja jest to choroba, która nieleczona może być śmiertelna w skutkach. Nasilające się objawy depresji uniemożliwiają osobie chorej normalne funkcjonowanie. Niepokój, smutek, brak radości do życia oraz szereg objawów fizycznych towarzyszą choremu na każdym kroku. Do głównych objawów fizycznych należą: zaburzenia snu, spadek masy ciała, zaburzenia pracy serca, ból głowy, problemy z układem trawiennym. Aby nie doprowadzić do niebezpiecznych następstwm konieczna jest pomoc specjalistów.
Wsparcie pacjenta
Osoba chora, u której występuje depresja, nie jest w stanie samodzielnie rozwiązać problemu. Osoby najbliższe również nie są w stanie udzielić skutecznej pomocy. Jednak najbliższe otoczenie, rodzina to pierwszy krąg osób, które poprzez obserwację zmian w zachowaniu mogą postawić pierwszą diagnozę depresji. To środowisko, które jako pierwsze zauważa zmiany w zachowaniu chorego. Wizyta u lekarza pierwszego kontaktu to również pierwszy krok do uzyskania pomocy.
Jak rozpoznawana jest depresja?
Osoby chore nieświadome zaburzenia, dość często trafiają z powodu uciążliwych dolegliwości fizycznych do lekarza pierwszego kontaktu. Lekarz internista w pierwszej kolejności przeprowadza szereg badań oraz testów laboratoryjnych pod kątem ustalenia medycznej choroby, odpowiedzialnej za pojawiające się symptomy. Jeśli wyniki przeprowadzonych badań nie dają obrazu schorzenia, wówczas kolejnym etapem diagnozy depresji jest konsultacja psychiatryczna. Lekarz specjalista, mając wyniki badań oraz opinię lekarza internisty, przeprowadza z chorym wywiad mający na celu ustalenie przyczyny pojawienia się depresji. Wywiad dotyczy m.in. występowania chorób psychicznych i depresji w rodzinie, traumatycznych wydarzeń, spożywania alkoholu, zażywania narkotyków. Są to jedne z głównych przyczyn, które prowadzą do pojawienia się depresji. Psychiatra musi ustalić czas pojawienia się pierwszych objawów, ich nasilenie oraz czy miały one miejsce już wcześniej, czy pacjent ma myśli samobójcze. Jest to niezbędne do postawienia diagnozy depresji oraz określenia jej stopnia ciężkości. Kolejnym krokiem jest opracowanie odpowiedniej metody leczenia depresji. Terapia depresji wrocław wykorzystuje farmakoterapię oraz psychoterapię. W większości przypadków, aby w pełni rozwiązać problem, stosuje się obie metody jednocześnie. W związku, z czym kolejnym etapem diagnozy problemu i jego rozwiązania jest spotkanie z psychoterapeutą.