Jak skutecznie i komfortowo trenować w domu?

Istnieje spora grupa ludzi, których nie pociąga bieganie oraz inne formy treningów na świeżym powietrzu. Można oczywiście ćwiczyć na siłowni lub w klubie fitness, jednak nie każdego stać na wykupienie karnetu. W takiej sytuacji jedynym sensownym rozwiązaniem jest rozpoczęcie ćwiczeń w domu. W jaki sposób się przygotować by trening we własnym mieszkaniu był jak najbardziej efektywny i komfortowy?

Czy trening w domu ma sens?

Zamiast wydawać co miesiąc duże ilości pieniędzy na wejściówki do klubu fitness, można z powodzeniem ćwiczyć w domu. Nie trzeba w tym celu wcale zamieniać piwnicy na siłownię. Oczywiście można to zrobić, jednak jest to bardzo kosztowne i trzeba na to poświęcić dużo czasu. Tak naprawdę, aby zacząć ćwiczyć wystarczy jedynie trochę kreatywności oraz niewielka ilość zupełnie podstawowego sprzętu. W sklepach sportowych można zaopatrzyć się w urządzenia do ćwiczeń, które nie zajmują dużo miejsca a doskonale spełniają swoje zadanie.

Ćwicząc w domu nie warto poświęcać się tylko jednemu rodzajowi ćwiczeń, aby osiągnąć optymalne efekty trening powinien być urozmaicony. Należy umiejętnie przeplatać trening siłowy z treningiem aerobowym, a co jakiś czas poświęcić czas na zajęcia relaksacyjne i odprężające.

Trening aerobowy

Jeśli chodzi o ćwiczenia aerobowe, które można wykonywać we własnym mieszkaniu, to dobrym rozwiązaniem jest wykonywanie ćwiczeń w formie aerobiku, tańców lub ćwiczeń na stepperze. W trakcie takich treningów można korzystać z filmów instruktażowych zapisanych na płytach DVD, słuchanie trenera dodatkowo motywuje do wysiłku. Jeśli ktoś dysponuje większą przestrzenią może zdecydować się na zakup większego urządzenia treningowego na przykład rowerka stacjonarnego lub orbitreka.

Trening siłowy

Trening siłowy kojarzy się z siłownią, lecz można spokojnie go też wykonywać we własnym domu. Aby skutecznie modelować swoje ciało wystarczy zaopatrzyć się w zestaw dobrej klasy hantli z możliwością zmiany ciężaru. Ćwicząc w domu nie ma się dostępu do tak dużej ilości maszyn co w klubie fitness, ale można za to trenować przy swojej ulubionej muzyce. Aby zapewnić sobie odpowiedni komfort potrzebna jest też mata do ćwiczeń. Przydaje się ona zarówno podczas treningów aerobowych jak i siłowych.

Największą wadą ćwiczeń w domu jest to, że w pewnym momencie można stracić motywację do wysiłku. Trenując w grupie o ustalonych godzinach, nie trzeba się specjalnie zmuszać do ćwiczeń. Sytuacja wygląda inaczej, gdy mamy trenować w domu po powrocie z pracy. Dlatego warto dbać o to być ćwiczenia nie były monotonne i sprawiały nam jak najwięcej przyjemności. Nie należy bać się eksperymentowania i szukania coraz to nowszych rozwiązań.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ