Czym jest flamenco?

Gorące, fascynujące i hipnotyzujące – flamenco to nie tylko taniec, to zjawisko kulturowe, które rozbudza zmysły kobiet i mężczyzn na całym świecie. Co warto wiedzieć na temat flamenco?

Swoje początki hiszpański taniec flamenco ma w dawnych religijnych tańcach orientalnych. Można między innymi dopatrzyć się w nim wpływów tańca hinduskiego. Jest to taniec związany z folklorem andaluzyjskich Cyganów, ale również całe to zjawisko jest znacznie szersze – włącza określoną muzykę, strój oraz zachowania. Ze względu na swoją unikatowość w 2010 roku flamenco zostało wpisane na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO.

Charakterystyczne elementy flamenco

Dzięki flamenco opowiada się historię i wyraża emocje – określone ruchy ciała, gesty wskazują na emocjonalny stan tancerza, a także podkreślają charakter melodii lub słów muzyki. Flamenco tańczy się zarówno solo, jak i w duecie i w grupie.

Tancerze zwykle mają na sobie strój czarny, ciemnobrązowy czy granatowy z białą koszulą. To obcisłe spodnie, kamizelka, niewielka apaszka zawiązana pod szyją, także buty na wyższych obcasach podobne do tych do jazdy konnej oraz kapelusz płaskodenny.

Strój tancerek jest znacznie bardziej spektakularny – to zwykle czerwona, szeroka, falbaniasta suknia, która wykorzystywana jest w tańcu i kolorowa chusta. Dopełnieniem tego stroju jest zwykle wachlarz, kwiat czy grzebień.

Muzyka flamenco grana jest głównie na gitarze. Rytm wybijany jest przez śpiewaków i tancerzy z wykorzystaniem klaskania czy pstrykania palcami, a także z wykorzystaniem kastanietów.

Gdzie można posłuchać flamenco?

Muzykę można znaleźć bez problemu w internecie, między innymi na portalach typu YouTube. Albumy można także kupować on-line zarówno w formie fizycznej, jak i jako pliki elektroniczne do słuchania na telefonie czy komputerze.

Można również skorzystać z radia internetowego, na przykład radio tuba.fm posiada całą stację radiową poświęconą tylko i wyłącznie muzyce flamenco. W tej stacji tuba.fm można posłuchać wykonawców takich jak: Tomatito, Al Di Meola, Camarón De La Isla, Ojos De Brujo, Diego El Cigala, Rodrigo Y Gabriela, Paco De Lucía, Paco Peña, William Joseph, Earl Klugh oraz podobnych artystów całkowicie za darmo zarówno na komputerach, jak i urządzeniach mobilnych.

[Głosów:3    Średnia:3.7/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ