Restrukturyzacje firm - rodzaje

Jakie istnieją rodzaje restrukturyzacji firm? Czym się odznaczają? Czy każda firma może skorzystać z restrukturyzacji?

Rodzaje restrukturyzacji firm

Jeśli firma od dłuższego czasu ma problemy finansowe i nie potrafi sobie z nimi poradzić, może rozważyć skorzystanie z jednego z czterech rodzajów restrukturyzacji. Restrukturyzacje firm to najczęściej jedyna opcja przed ogłoszeniem upadłości. Prawo dopuszcza następujące procedury;

– postępowanie o zatwierdzeniu układu – odnosi się przede wszystkim do dłużników zagrożonych niewypłacalnością. Proces taki odbywa się głównie poza sądem. Zadłużona firma zawiera z doradcą restrukturyzacyjnym umowę cywilnoprawną. Następnie doradca przedstawia propozycje układu dla wierzycieli i zbiera głosy za i przeciw. Co ciekawe, dłużnik ma możliwość samemu przeprowadzić takie głosowanie. Gdy zostanie zebrana potrzebna ilość głosów, trzeba złożyć do sądu wniosek – sąd ma za zadanie zatwierdzić układ, jednakże może także odmówić zatwierdzenia.

– przyspieszone postępowanie układowe i postępowanie układowe – obie procedury toczą się przed sądem restrukturyzacyjnym. Opcję przyspieszoną można wykorzystać, gdy suma spornej wierzytelności (nie mającej prawomocnego wyroku i kwestionowanej przed dłużnika) uprawniających do zagłosowania nie przekroczy 15 procent sumy ogólnej wierzytelności. Jeśli dojdzie do przekroczenia tej wartości – trzeba przeprowadzić postępowanie układowe. Dłużnik może sam prowadzić swoje sprawy, ale podczas otwarcia postępowania musi powołać się na nadzorcę sądowego. Po dokonaniu potrzebnych czynności, dochodzi do głosowania wierzycieli (za lub przeciw).

– postępowanie sanacyjne – to opcja dogodna dla przedsiębiorcy znajdującego się w bardzo trudnej sytuacji finansowej. Zarządca zostaje powołany przez sąd – prowadzi on sprawy firmy, przygotowuje i wprowadza (w przeciągu roku) plan restrukturyzacyjny. Gdy zajdzie taka konieczność, może także zwolnić pracowników firmy, a nawet odstępować od kontraktów ryzykownych i mało rentownych. Po zrealizowaniu planu w całości lub częściowo, sąd powinien zwołać zgromadzenie wierzycieli. Na takim spotkaniu głosują oni za lub przeciw danemu układowi.

Restrukturyzacje firm to dobra opcja, gdy firma pragnie dalej działać na rynku i nie chce ogłaszać upadłości.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy GLC

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułMężczyzna u urologa
Następny artykułOkna przesuwne

Matka dwójki cudownych dziewczynek i szczęśliwa żona.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ