Udar niedokrwienny mózgu jest 80 proc. wszelkich udarów. Zwykle pojawia się w wynik dużego zwężenia czy zamknięcia światła naczynia doprowadzającego krew do pewnego obszaru mózgu. Udar mózgu niezwykle powszechnie prowadzi do śmierci
Czym jest udar mózgu
Udar mózgu jest bardzo ważną dolegliwością naczyniową mózgu oraz jest 80% wszelkich udarów. W medycynie udar mózgu uznawany jest za jeden z największych kłopotów, prowadzących nie rzadko do śmierci oraz dotkliwej ułomności chorych, którzy ukończyli 40. rok życia. Udar mózgu polega na zwężeniu światła naczynia, które doprowadza krew do pewnego obszaru mózgu. Nie należy ignorować żadnych, nawet najmniejszych symptomów wskazujących na dolegliwość, bo że toż prowadzić do przykrych konsekwencji. Ważna jest umiejętność rozróżniania objawów oraz udzielenie jak najszybciej pierwszej pomocy, tutaj liczy się każda sekunda.
Udar mózgu – etiologie
Etiologie udaru mózgu potrafią być różne – natomiast wszystkie stosują się z schorzeniami w przepływem krwi przez organizm. Schorzenia te wywołują: zator, zakrzep, spadek ciśnienia tętniczego krwi, prowadzące do osłabienia krążenia krwi w danych obszarach mózgu.
Etiologie udaru mózgu dzielimy na modyfikowalne oraz niemodyfikowalne.
Etiologie modyfikowalne: osoby mające na nadciśnienie tętnicze, cukrzycę oraz dolegliwości serca są narażone na wyższe ryzyko nastąpienia udaru niedokrwiennego. Podobne ryzyko dotyczy osób z podwyższonym cholesterolem. Nacisk na stan zdrowia jest również otyłość, brak aktywności fizycznej, dieta wartościowa w tłuszcze, alkoholizm oraz palenie papierosów. Kolejno należy wziąć pod uwagę ogólne dolegliwości naczyń, dnę moczanową lub zespół bezdechu sennego. Chorzy, którzy są kłopoty z schorzeniami krzepnięcia oraz doświadczyli w przeszłości udar, narażeni są na ryzyko nastąpienia udaru mózgu. Także zażywanie kokainy, amfetaminy lub dna moczanowa, są etiologiami dolegliwości.
Etiologie niemodyfikowalne: osoby po przebytych udarach czy, u których w rodzinie ktoś z krewnych miał udar, także są narażeni. Ważne są genetyczne uwarunkowania, jakie w pełnej ilości wpływają na wystąpienie dolegliwości. Do etiologii zaliczamy wiek (największe ryzyko od 55 roku życia), kolor skóry (rasa żółta oraz czarna) i płeć: męska.
Udar niedokrwienny
Udar niedokrwienny mózgu to odmiennie zablokowanie drogi, przez którą krew płynie do mózgu. Że to być wykonane na przykład zmianami miażdżycowymi, które umieszczone są w ścianach naczyń mózgowych. Udar niedokrwienny mózgu rozwija się w czasie chorób serca, migotania przedsionków lub obniżenia ciśnienia tętniczego krwi. Leczenie tego rodzaju udaru jest identyczne jak w wypadku różnych sposobów tego zaburzenia. Specjaliści monitorują stan zdrowia pacjenta, na bieżąco wyrównując gospodarkę wodno-elektrolitową oraz węglowodanową. Ważne w leczeniu jest wykorzystywanie preparatów (m.in.: przeciwdrgawkowych i przeciwobrzękowych), stałe kontrolowanie ciśnienia krwi oraz zapobieganie zakrzepom.
Udar mózgu – leczenie
Odpowiednie działanie komórek nerwowych człowieka uwarunkowane jest m.in. od regularnego dostępu do tlenu – giną zaraz po paru minutach z jego przerwania. Dlatego właśnie niemożliwe jest ich odtworzenie. Leczenie udaru mózgu polega to na zapewnieniu możliwie najlepszych warunków krążenia mózgowego w pobliżu obszaru martwicy. Do leczenia udaru oraz jego konsekwencji używa się kwasu acetylosalicylowego. Należy myśleć o pielęgnacji oraz rehabilitacji pacjentów, którzy przebyli udar mózgu. Istotne jest unikanie odleżyn oraz zapalenia płuc, którym zapobiegać można dzięki częstym zmianom pozycji, oklepywaniu klatki piersiowej oraz gimnastyce oddechowej. Rehabilitacja pacjentów z udarem lewej półkuli winna także obejmować mowę. Właściwe ćwiczenia z przygotowanym do tego logopedą pozwalają na bardzo silniejszy oraz pełniejszy powrót możliwości do komunikowania się za pomocą mowy. Końcowy wynik leczenia udaru mózgu, to oznacza stopień pozostałego niedowładu, schorzeń mowy oraz różnych funkcji, zależy od bardzo wielu elementów, niezwykle ważnych do oceny we wczesnym czasie udaru. Pełna czy duża poprawa jest bardzo prawdopodobna, gdy pacjent nie miał wcześniej uszkodzeń mózgu, również ogniskowych (przebyty wcześniej udar, również bez symptomów klinicznych), jak oraz uogólnionych (nadciśnienie, cukrzyca, niewydolność krążenia). Rokowanie, które warunkuje intensywność postępowania rehabilitacyjnego, winno być ustalane niezwykle uważnie oraz indywidualnie przez doświadczonego specjalisty.
Udar mózgu – zapobieganie
Jak zapobiegać udarom? Kontrolować elementy zwiększające ich ryzyko – należy często wykonywać pomiary ciśnienia, postępy cukrzycy, wykorzystywać prawidłową dietę i praktykować zdrowy styl życia. Do obowiązków pacjenta kwalifikuje się również monitoring procesie miażdżycy. Dotyczy to przede wszystkim udarów niedokrwiennych. W ochronie pierwotnej ważne jest tak przyjrzenie się chorobom, jakie potrafią oddziaływać na udar mózgu. Należy rozpocząć od leczenia przeciwzakrzepowego wad serca, cukrzycy lub nawet stanów przedcukrzycowych. Palisz papierosy? Zapomnij o nich. Postaw na cały styl życia oraz aktywność ruchową. To oczywiście dzięki takim nawykom i profesjonalnej opiece we wczesnej fazie udaru udaje się ograniczać śmiertelność wśród pacjentów.