W jaki sposób stymulować rozwój dziecka

Pojawienie się na świecie nowego członka rodziny to duże wyzwanie. Rodzice doskonale wiedzą, że to od ich zaangażowania zależy, w jaki sposób dziecko będzie się rozwijać, dlatego poświęcają swój czas i energię zapoznając dziecko z otaczającym je światem. Z czasem ich zaangażowanie słabnie, a rodzice coraz częściej ograniczają swój wkład w rozwój dziecka jedynie do zakupu zabawek. Czy jednak nawet najbardziej wymyślne zabawki wystarczą, aby dziecko rozwijało się we właściwy sposób?

Jak stymulować rozwój dziecka

Rozwój dziecka z pewnością zależy od otoczenia, a jego potrzeby, także emocjonalne, powinny być zaspokojone. Dlatego zwłaszcza w pierwszych miesiącach życia ważne staje się wsparcie opiekunów, którzy w pełni koncentrują się na dziecku. Dla wielu rodziców ich dziecko jest najwspanialsze, dlatego kupują mu różne zabawki. I tu pojawia się pierwszy problem związany z nadmiarem bodźców. Zbyt wiele zabawek, które są bardzo różnorodne, prowadzi do szybkiego zmęczenia, które zwłaszcza u najmłodszych dzieci przejawia się jako nadmierna płaczliwość Także mózg dziecka, zamiast reagować na kolejne bodźce, zaczyna je ignorować. Kolejnym błędem, popełnianym przez opiekunów, jest inwestowanie w zabawki niedostosowane do wieku dziecka. Zabawki przeznaczone dla starszego dziecka zniechęcą do zabawy z powodu trudności związanych z obsługą zabawki, z kolei zabawki przeznaczone do użytku przez dzieci młodsze będą szybko nudzić. W skrajnych przypadkach takie zabawki mogą doprowadzić nawet do cofnięcia w rozwoju.

Jakie zabawki są najlepsze dla rozwoju dziecka

Oczywiście ważnym elementem w rozwoju dziecka jest obecność rodziców, jednak równie istotne jest dobranie odpowiednich zabawek, które będą rozwijać wybrane talenty dziecka. W rozwoju słuchu muzycznego pomocne będą instrumenty muzyczne, z kolei do rozwoju kreatywności i zmysłu dotyku przyczyniają się różne rodzaje klocków.

Do właściwego rozwoju nie wystarczą same zabawki, dzięki którym dziecko będzie się bawić ciągle według stałego schematu. Pojawienie się rodzica może sprowokować pojawienie się nowej sytuacji, której trzeba w zabawie sprostać.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ