Dziecko przygotowane do edukacji szkolnej powinno posiadać szereg umiejętności społecznych, przejawiających się jako dojrzałość emocjonalna i dydaktyczna. Równie ważne stają się umiejętności motoryczne i ruchowe, które można rozwijać poprzez uprawianie sportu.
Zabawy sportowe
Dzieci w wieku przedszkolnym potrzebują ruchu. To właśnie poprzez sport można wypracować odpowiednie nawyki, które przydadzą się dziecku w późniejszej edukacji. Warto jednak pamiętać, że najszybciej dzieci uczą się przez zabawę, zatem do rozwoju dziecka wskazane będą zabawy sportowe. Jedną z najprostszych zabaw, która uczy precyzji, skupienia i motywuje do dalszych prób, jest rzucanie do celu. W tej zabawie można wykorzystać zarówno piłkę, jak i np. niewielki woreczek, a celem, do którego należy trafić może być kosz czy wiaderko, do którego należy wrzucić przedmiot z pewnej odległości. Równie efektywna będzie zabawna w odnajdywanie przedmiotów schowanych. Wówczas dziecko musi odnaleźć schowany przez rodzica przedmiot, słuchają jego komend i poleceń. W tym przypadku dziecko rozwija koordynację ruchową i orientację przestrzenną.
Jaki sport dla dziecka w wieku przedszkolny
Dzieci w wieku przedszkolnym bardzo często są zainteresowane konkretnymi dyscyplinami sportu. Na początku można dziecku podsuwać różne rodzaje aktywności, aby w ten sposób zapoznać je z różnymi dyscyplinami. Co jest dobre dla dziecka w wieku przedszkolnym? Rodzice często decydują się na pływanie, które wpływa ogólnie na rozwój dziecka, często również jest zalecane w przypadku dzieci z wadami postawy. Równie chętnie rodzice wybierają piłkę nożną, która uczy wytrzymałości fizycznej oraz współpracy w zespole. Dzieci chętnie decydują się na zajęcia ze sztuk walki oraz na jazdę konną. Wybierając sztuki walki warto pamiętać, że nie każda dyscyplina nadaje się dla przedszkolaka. Z kolei jazda konna może nauczyć dziecko, jak utrzymywać właściwą postawę.
Dzieci bardzo szybko nudzą się różnymi rodzajami aktywności, dlatego przy wyborze odpowiedniej dyscypliny sportu warto kierować się preferencjami dziecka.