Jak urządzić pokój ucznia

Pokój ucznia jest jego królestwem i miejscem, gdzie dziecko spędza wiele godzin. Dlatego powinien być bezpiecznym miejscem, swoistym azylem dla dziecka. W przypadku dzieci starszych pokój staje się jednocześnie sypialnią, pokojem do zabawy oraz miejscem, gdzie dziecko będzie się uczyć. I to właśnie zaplanowanie kącika edukacyjnego stanowi wyzwanie przy urządzaniu pokoju ucznia.

Pokój jako sypialnia

W pokoju dziecka powinno się pojawić odpowiednie łóżko, dopasowane do wielkości pokoju oraz wieku dziecka. Może to być łóżko piętrowe, jeśli pokój dzielony jest przez rodzeństwo, ale również wtedy, gdy do dyspozycji jest niewielka przestrzeń. Wówczas góra funkcjonuje jako klasyczne łóżko, podczas gdy dół zapewnia miejsce do nauki. Oprócz łóżek piętrowych do wyboru są tradycyjne tapczany i łóżka pojedyncze oraz liczne sofy i kanapy rozkładane, idealne do mniejszego pokoju.

Kącik do nauki

W pokoju musi się znaleźć miejsce na biurko lub specjalny stolik, łączący w sobie funkcjonalność stolika pod komputer stacjonarny i biurka. Klasyczne biurko może być mniejsze, z kolei duże biurka dają możliwość wykorzystania ich jako miejsca pod komputer, drukarkę i inne urządzenia. W mniejszych pokojach sprawdzą się biurka narożne. Jeśli planujemy zakup całego regału do pokoju dziecka, warto wybrać zestawy mebli z biurkiem. Przy wielogodzinnej pracy przy biurku sprawdzą się krzesła obrotowe, przy czym rodzaj wykończenia takiego fotela zależy jedynie od preferencji przyszłego użytkownika.

Regały i biblioteczki

Z myślą o dziecięcych pokojach producenci oferują zarówno gotowe zestawy mebli, jak i pojedyncze elementy, z których można zbudować wnętrze dla dziecka. W pokoju dziecięcym niezbędna jest duża stojąca szafa na wiszące ubrania, przyda się również kilka półek oraz komoda na bieliznę. Najczęściej pozostałe półki, szafki i komody wykorzystywane są przez uczniów do trzymania własnych książek, zabawek i pamiątek. Planując umeblowanie warto również poświęcić trochę czasu na wybór oświetlenia. W dziecięcym pokoju oprócz lampy sufitowej musi się pojawić lampa na biurko oraz lampa stojąca, którą należy ustawić w okolicy łóżka.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ