Małe dzieci muszą mieć swoje kosmetyki, które są przeznaczone właśnie dla nich. Skóra maluchów wymaga specjalnej ochrony, dlatego warto wiedzieć w jakie produkty zainwestować.

Skóra dzieci do 3 roku życia różni się od skóry dorosłej osoby. Niemowlę ma bardzo delikatny, cienki naskórek. Płaszcz lipidowy i warstwa rogowa jest słabo rozwinięta, przez co nie chroni należycie przed podrażnieniem i czynnikami zewnętrznymi. Skórę dziecka łatwo można uszkodzić.

Jakich składników unikać w kosmetykach dziecięcych?

U maluchów do ukończenia 3 lat nie powinno się stosować kwasu borowego oraz salicylowego, jak i również ich soli – boranów i salicylanów.

Kwas borowy jest związkiem toksycznym, ma bardzo dobrą wchłanialność przez błony śluzowe oraz skórę. Może wywołać u dziecka takie skutki uboczne jak: drgawki, zaburzenie układu krążenia lub nerek. W kosmetykach dla dzieci powinniśmy również unikać formaldehydu. Formaldehyd jest to konserwant, który dopuszczony jest do stosowania w krajach Unii Europejskiej.

Kolejnym składnikiem na który trzeba uważać jest alkohol, może powodować przesuszenie skóry oraz ją podrażniać. Normy unijne niestety dopuszczają obecność alkoholu w kosmetykach przeznaczonych dla dzieci, jednak niektóre firmy w trosce o bezpieczeństwo dzieci unikają tego składnika. W niektórych produktach spotykane są również zioła (aloes, rumianek), ich też lepiej unikać ponieważ mogą powodować reakcje alergiczne.

Dzieci - jakich kosmetyków powinny używać?

Normy bezpieczeństwa kosmetyków dla dzieci

Wszystkie kosmetyki, które są dostępne na rynku na etapie produkcji podlegają rygorystycznym normom bezpieczeństwa. Chodzi zarówno o pojedyncze składniki, ale i o cały produkt.

Skład kosmetyku jest badany pod względem toksykologicznym przez niezależnego specjalistę.
Produkty, które przeszły badanie i zostały pozytywnie ocenione pod względem bezpieczeństwa są dopuszczone do stosowania w Unii Europejskiej.

Składniki, które są niebezpieczne dla dziecka, ale czasami bywają w składach niektórych produktów (mimo, że nie powinno ich być) można znaleźć w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1223/2009 z dnia 30 listopada 2009 r. dotyczące produktów kosmetycznych.

Przeczytaj też: Balsamy, kremy do opalania

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ