Jak się odchudzać, by uniknąć efektu jojo?

0
1423

Efekt jojo jest jedną z największych obaw osób odchudzających się. Po zakończeniu intensywnego procesu odchudzania często waga wraca do swojej poprzedniej wartości niczym zabawka. Istnieje jednak kilka sposobów na to, aby odchudzać się i uniknąć efektu jojo. Jakie są to sposoby i jak odchudzać się minimalizując ryzyko tego efektu? Wszystkie przydatne porady prezentujemy w dalszej części.

Nie stosuj restrykcyjnych krótkoterminowych diet

Pierwszym sposobem na zapobiegnięcie efektowi jojo jest niestosowanie krótkich i restrykcyjnych diet. W dużej części przypadków przyniesie ona początkowo swój efekt i pozwoli stracić nam szybko zbędne kilogramy, ale nie będziemy mogli jej utrzymywać przez dłuższy okres czasu np. przy diecie 1000 kalorii. Po przejściu na inną organizm znowu będzie musiał się dostosować do nowej diety, co może zaburzyć jego funkcjonowanie, a my znowu powrócimy do swoich danych nawyków, przybierając na wadze do poprzedniej wartości. Intensywne diety są wskazane tylko wtedy kiedy po nich następuje właściwa i długotrwała dieta — choć to rozwiązanie przeznaczone jest dla bardzo zmotywowanych osób. Nie warto zatem wybierać opcji rygorystycznych, po których następuje powrót dawnych nawyków. Warto wybierać diety, które utrzymamy np. przez kilka miesięcy, zrzucimy zbędne kilogramy wolniej i wrócimy do normalnego — nowego oraz zdrowego trybu życia. Zbyt szybka utrata wagi również w duży sposób przyczynia się do efektu jojo i jest niemal gwarancją powrotu do poprzedniego stanu.

Wyrób dobre nawyki

Jeśli zakończyliśmy już proces odchudzania się i zrzuciliśmy odpowiednią ilość kilogramów, w tym momencie powinniśmy przejść płynnie do normalnego żywienia się oraz wyrobić zdrowe nawyki. Wiele osób zapomina o tym, co jest błędem. Z nową wagą powinniśmy również inaczej niż przed odchudzaniem żyć i funkcjonować, aby znowu nie osiągać wagi sprzed odchudzania się. W tym celu warto ustalić regularne godziny posiłków, jeść mniej a częściej oraz używać dobrych jakościowo i zbilansowanych posiłków. Dobrym rozwiązaniem jest np. w początkowej fazie po odchudzaniu się korzystanie z cateringu dietetycznego, który pomoże nam łagodnie przejść poprzez odpowiednią dietę do codzienności. Ciekawym sposobem może być porównywarka cateringów Dietly gdzie sprawdzimy różne opcje diety, firmy cateringowe czy dobierzemy odpowiednią dietę, która nie będzie uciążliwa, a jednak dostarczać będzie mam tylko odpowiednich substancji.

Wyrób dobre nawyki

Aktywność fizyczna

Jednym z najlepszych sposobów na uniknięcie efektu jojo po odchudzaniu się jest aktywność fizyczna. Przy odchudzaniu z pewnością były to intensywne ćwiczenia oraz częste wizyty na siłowni. Po tym okresie nie musimy trenować aż tak intensywnie, ale należy pamiętać, aby regularnie np. kilkukrotnie w ciągu tygodnia biegać, pływać lub jeździć na rowerze. Aktywność fizyczna powinna być długotrwałą i regularna, gdyż tylko taka pomoże nam utrzymać odpowiednio niską wagę.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ