Piękna pogoda zachęca do spacerów i spędzania czasu na świeżym powietrzu – również osoby niepełnosprawne. Nie pozwól, by bariery architektoniczne zniszczyły Ci wakacje! Zobacz, w jaki sposób możesz je raz na zawsze usunąć ze swojego domu i co zrobić, aby zlikwidować przeszkody podczas wyjazdu.
Zabierz schodołaz na wakacje i zyskaj niezależność
Organizowanie wycieczki dla osoby poruszającej się na wózku inwalidzkim wymagało dotąd żmudnego poszukiwania hoteli bez barier architektonicznych. Teraz nie jest to już konieczne.
Nie musisz sprawdzać, czy w danym obiekcie są schody, czy winda dla niepełnosprawnych, jeżeli zabierzesz ze sobą schodołaz. Ten mobilny transporter zmieści się do samochodu osobowego i pozwoli Ci swobodnie zwiedzać zabytki – nawet te, do których prowadzą stopnie. Dzięki niemu będziesz mógł bez przeszkód korzystać ze wszystkich atrakcji turystycznych.
Schodołaz gąsienicowy czy kroczący – który wybrać?
Istnieją dwa rodzaje mobilnych transporterów, które różnią się od siebie sposobem obsługi i mechanizmem działania. Choć większość urządzeń wymaga pomocy ze strony opiekuna, użytkowanie części z nich wiąże się dodatkowo z koniecznością użycia siły. Dzieje się tak w przypadku schodołazów kroczących Scalamobil, których ogromną zaletą jest możliwość stosowania nawet na wąskich i stromych schodach. Sprawdzają się tam, gdzie nie można zamontować innych urządzeń – za ich pomocą można przetransportować osobę niepełnosprawną nawet po stopniach o szerokości 60 cm.
Alternatywą dla transportera Scalamobil jest schodołaz gąsienicowy LIftkar, który może być z powodzeniem obsługiwany przez drobnego opiekuna. Umożliwia on przewożenie osoby niepełnosprawnej na wózku o wadze do 130 kg bez konieczności użycia siły.
Zlikwiduj bariery architektoniczne w Twoim domu
Schodołazy skutecznie usuwają przeszkody zarówno wewnątrz budynku, jak i w przestrzeni publicznej. Jeżeli jednak chcesz trwale zlikwidować bariery w swoim domu, rozważ montaż windy dla niepełnosprawnych. Możesz teraz wybrać urządzenie dopasowane do Twoich potrzeb i rodzaju przeszkody, dzięki któremu raz na zawsze odzyskasz swobodę poruszania się w swoim domu.
Część z nich montuje się wzdłuż biegu schodów (krzesełka i platformy przyschodowe), a pozostałe mogą znajdować się obok stopni lub w innym miejscu (podnośniki pionowe). Zobacz, który rodzaj dźwigu będzie dla Ciebie najlepszy.
Krzesełko schodowe? A może mała platforma dla niepełnosprawnych?
Montowany wzdłuż biegu schodów ruchomy fotelik to idealne rozwiązanie dla osób w podeszłym wieku, który mają problem z pokonywaniem stopni. Pozwala on na samodzielne, komfortowe i przede wszystkim w pełni bezpieczne przemieszczanie się pomiędzy poziomami domu. Krzesełka schodowe są montowane w budynkach jedno- i wielorodzinnych – nad stopniami wewnętrznymi oraz zewnętrznymi.
Mała platforma dla niepełnosprawnych służy do niwelowania barier architektonicznych o maksymalnej wysokości do 83 cm. W przeciwieństwie do krzesełka nie porusza się ponad stopniami lecz wzdłuż linii góra-dół. Może więc stać obok tarasu, progu lub podestu, umożliwiając osobie niepełnosprawnej samodzielne pokonanie przeszkody.
Jeżeli poruszasz się na wózku inwalidzkim, rozważ także zamontowanie platformy schodowej, dzięki której zlikwidujesz bariery o wysokości sięgającej nawet kilku pięter. Więcej informacji o platformie montowanej na schodach znajdziesz tutaj.
Usuń bariery dzięki dofinansowaniu budowy windy
Niezależnie od tego, które urządzenie wybierzesz, możesz zmniejszyć koszty jego zakupu i montażu dzięki uzyskaniu dotacji dla osób niepełnosprawnych. Dofinansowanie na likwidację barier ze środków PFRON pozwoli Ci obniżyć wydatki średnio o 60% do 85%.
Dowiedz się, ile kosztuje schodołaz lub winda dla osób niepełnosprawnych, dzwoniąc pod nr tel.: +48 692 44 94 74 | +48 608 445 819 | +48 606 686 002. Napisz do nas e-mail na adres: windy.schodowe.biuro@gmail.com, aby otrzymać bezpłatną wycenę.
Zapraszamy do kontaktu!
Windy Schodowe
RAV-NET Rafał Kurzyna