Jak wybrać pierwszy rower dla dziecka

Zakup pierwszego roweru dla dziecka jest nie lada wyzwaniem. Nigdy bowiem nie wiadomo, czy dziecko dosyć szybko połknie rowerowego bakcyla i chętnie będzie jeździć na swoich trzech czy czterech kółkach, przesiadając się w przyszłości na rower dwukołowy, czy też dosyć szybko się zniechęci. Na co zwracać uwagę wybierając rower dla dziecka?

Rower dopasowany do wieku i wzrostu dziecka

W przeciwieństwie do ubrań, które rodzice czasami kupują dziecku zakładając, że do nich szybko dorośnie, roweru nie można kupować „na wyrost”. Zbyt mały rower to niemal gwarancja wielu upadków, bowiem na takim rowerze trudno jest utrzymywać równowagę. Rower zbyt duży może z kolei niepotrzebnie przerażać. W takim rowerze dziecko może nie sięgać stopami do ziemi, co dodatkowo będzie je stresować, a docelowo może zniechęcić do kolejnych prób rowerowych.

Jako pierwszy rower może się sprawdzić rower trójkołowy, który można kupić już rocznemu dziecku. Na takim rowerze dziecko bardzo łatwo utrzymuje równowagę, a dzięki dodatkowym szelkom, barierkom oraz specjalnej rączce do trzymania przez osoby dorosłe taki rowerek może z powodzeniem zastępować tradycyjny wózek. Kolejny rowerek może być rowerkiem biegowym bez pedałów. Na takim rowerze dziecko uczy się utrzymywania równowagi, zatem przesiadka na tradycyjny rower dwukołowy jest szybsza, a dodatkowe kółka boczne nie będą konieczne.

Wymiary pierwszego roweru dla dziecko

Dla większości dzieci wystarczające są koła o wielkości 12 cali. Dziecko powinno się czuć bezpiecznie na takim rowerze, dlatego jego zakup musi się odbywać w towarzystwie dziecka. W pierwszym rowerze hamulce powinny się znaleźć w pedałach, ponieważ hamulec ręczny może sprzyjać wywrotkom. Warto również wybierać modele rowerów z ogranicznikami skrętu zamontowanymi w kierownicy.

Kupując pierwszy rower dla dziecka należy również zadbać o jego bezpieczeństwo, inwestując pieniądze w kask ochronny na głowę oraz dodatkowo w rękawice, które mogą chronić dłonie w przypadku przewrócenia roweru.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ